Yapay Zekâ Tarafından Oluşturulan Bir Görsel, Sony Fotoğrafçılık Ödülleri’nde Ödül Kazandı!

Dünya Resim Kuruluşu tarafından tertip edilen Sony Resimcilik Ödülleri, bu sene oldukça acayip bir vakaya sahne oldu. Sanatçı Boris Eldagsen’ın “The Electrician” adlı eseri, müsabakada ödüle layık görüldü. Acayip olan kısım ise bu resmin suni zihin tarafından üretilmiş olması.

“The Electrician” adlı resim, biri arkadan suratını öbürünün sırtına sabretmiş olan iki bayanı kapsıyor. Işık hüzmeleri ve sepya tonuyla dikkat toplayan ve gergin bir havaya sahip bu eser, 20. asırda sıkça karşılaştığımı “ruh resimciliği” türünü hatırlatıyor.

Sanatçı ödülü yalanladı

aea2501dcd88929d7a6c6b4a69eaf51bb1ff86cf“The Electrician” – Boris Eldagsen

The Electrician her ne kadar Eldagsen’in kabiliyetini oraya koysa da suni aklın dayanağıyla oluşturuldu. Eldagsen, “Sarih” kategorisinde ödül alan bu eserle olağanda Sony’den resim donanımı almanın yanı gizeme, Dünya Resim Kuruluşu’nun kitabına ve sergisine dahil edilecekti. Ancak sanatçı, müsabakaların suni zekaya hazır olup olmadığını test etmek için müsabakaya katıldığını, bu surattan da ödülü kabul etmeyeceğini duyurdu. Ayrıca neticelere bakarak hazır olmadıklarını da ilave etti.

1989’dan beri resimcilikle uğraştığını söyleyen Eldagsen, odağının son zamanlarda suni aklın yaratıcılığını görmek için değiştiğini ifade ediyor. Seçilen resmin ise karışık komutlardan kendi resimcilik bilgilerinin yansımasına kadar bir hayli değişik şeyin neticeyi olarak çıktığını, yalnızca bir butona basmak olmadığını da ilave ediyor.

Öte yandan Dünya Resim Kuruluşu ise Gizmodo’ya yaptığı açıklamada Eldagsen’in kendilerini yanıltmaya müteveccih davrandığını söyleyerek sanatçıyı ayıpladıklarını ve artık onunla bağlantı kurmayı doğru bulmadıklarını aktardı.

Bu haber, “Suni zihin sanatçılarının yerini mi alacak?” kaygılarının ortasında geliyor. Bir Hayli insan, bu stil vasıtaların sanatçıları ve yaratıcılığı yok edebileceğini söylüyordu. Ayrıca Eldagsen’in suni zihin ile üretilmiş bir görsel ile müsabaka kazanan ilk sanatçı olmadığını da ilave edelim. Geçtiğimiz senenin ağustos ayında da Jason Allen adlı bir sanatçı, Midjourney ile oluşturuduğu bir resim ile ödül kazanmış ve bu mevzudaki münazaraların çoğalmasına neden olmuştu.

Yorum yapın