Adobe’nin Yeni Yapay Zekâ Modeli Firefly ile Artık Videoları Düzenleyebileceksiniz!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Adobe, geçtiğimiz ay Firefly adlı modelini duyurarak üretken yapay zihin yarışına katılmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise muhakkak kullanıcılara sunulan vasıtanın, bazı hataları bulunsa da görsel üretmede zaferli görünüyordu.

Şimdi ise Firefly hakkında oldukça ehemmiyetli bir büyüme yaşandı. Firma, ilk emeli görsel üretmek olan yapay zihin modelinin kapsamını görsellerin ötesine taşıyacağını duyurdu. Buna göre Firefly, Creative Cloud video ve ses uygulamalarına gelecek.

Firefly, video üretmek için değil videoları tertip etmek için kullanılacak

Ancak vasıtanın kullanımının düşündüğünüz gibi olmayacağını söylemek gerek. Firefly, video üretmek yerine kullanıcıların videolarını daha kolay tertip etmesini sağlamak için gelecek. Başka Bir Deyişle birkaç sözcüklük bir komut ile renkleri tertip etme, müzik veya ses ekleme, logo veya yazı ekleme ve daha bir hayli işlevi yerine getirmek muhtemel olacak.

Adobe tarafından paylaşılan görüntü, yapay zihin vasıtasının nasıl kullanılacağını bizlere gösteriyor. Dürüst olmak gerekirse bu özellik, yukarıyada gördüğünüz “suratı parlaklaştır” gibi oldukça kısa komutlarla kullanıcıların çok işine yarayacağa benziyor.

Öte yandan Firefly ile beraber videolara koyulabilecek özel sesler ve müzikler oluşturmak da muhtemel hâle gelecek. Ayrıca kullanıcıların, bütün olarak ne istediklerini söyleyerek altyazı ve logo gibi şeyleri de oluşturabileceği görülüyor.

Ancak yapay akılla gelen en büyük özellik bunlar değil. Adobe, Firefly’ın senaryoları okuyarak onları otomatik olarak görselleştirmesini de sağlamayı tasarlıyor. Başka Bir Deyişle yukarıyada gördüğünüz gibi,  yapay zihin yoluyla bir hikâyeyi görsel krokilere storyboard taşımak muhtemel olacak. Bu stil şeyleri yapmak çok zaman akdikeni olduğundan, özelliğin kullanıcılar için çok faydalı olabileceğini söylemek muhtemel.

Adobe, şimdilik Firefly’ın yeni kullanımları için sadece kendi demolarını gösterdi. Geniş çapta çıktığında ne kadar iyi çalışacaklarını öğrenemiyoruz; ancak umut verici olduklarını söyleyebiliriz. Firma, kesin bir tarih vermemekle beraber Firefly’ın “yakında” video uygulamaları için geleceğini de ilave etti.

Yorum yapın