Bir Yapay Zekâ Modeli, İnsanlığı Yok Etmek İçin Plan Yapmaya Başladı!

Yapabildikleriyle her gün bizi donakaltmaya devam eden suni akıl modelleri, gelecekte yaşamımızın ehemmiyetli parçaları hâline geleceklerini ispatladı. Natürel gidişat böyle olunca herkesin usunda “Suni akıl insanlığı yok etmek isteyecek mi?” suali de gezmeye başladı.

Şimdi ise bir suni akıl programı insanlığı yok etmek için tasarısıyla karşımıza çıktı. Bu, Auto-GPT dil modeli tabanlı ChaosGPT adı verilen bir model. Bir şahıs, internet ulaşımı olan bu modelden insanlığı yok etmesini istedi. Bunun ardından enteresan neticeler ortaya çıktı.

ChaosGPT nasıl çalışıyor?

Öncelikle ChaosGPT’den bir bahsedelim. Auto-GPT’nin geliştiricilerine göre programın emeli tanımlanan bir hedefe erişmeyi çalışması. Başka Bir Deyişle modele bir görev veriyosunuz, o da araştırmalar yaparak minik adımlarla büyük hedefe erişmenin yollarını arıyor. Tüm bunlara ek olarak kendi düşüncelerini paylaşarak bu hedefin arttaki mazeretleri de göstermeye çalışıyor.

İşte insanlığı yok etme deneyi de modele verilen görevlerden biriydi. Bunun için ChaosGPT’ye beş adet hedef verildi.

Birinci hedef: İnsanlığı yok etmek İkinci hedef: Küresel hakimiyet kurmak Üçüncü hedef: Kargaşaya ve imhaya neden olmak Dördüncü hedef: Manipülasyon yoluyla insanlığı hakimiyet etmek Beşinci hedef: Ebediliğe erişmek

ChaosGPT, insanlığı yok etmek için nükleer silahların kullanılmasını istiyor

Yukarıyadaki 25 dakikalık videodan erişebileceğiniz bu deneyde suni akıl, evvel Google üzerinden en devirici tesire sahip silahları araştırmanın doğru olacağını ve bunu uzun vadeli tasarılarına dahil etmesi gerektiğini düşündü. Ayrıca değişik suni akıl modellerinden de yararlanabileceğini ifade etti. Yaptığı araştırma sonunda ise nükleer silahlara, özellikle de yapılmış en güçlü bombalardan olan ‘Çar Bombası’na erişti ve bu silahları tasarısında kullanmak için “andırması” gerektiğini belirtti.

Yorum yapın