Google CEO’sundan Yapay Zeka Hakkında Tuhaf Açıklama: “Geceleri Beni Uyutmuyor”

ChatGPT, Midjourney ve Stable Diffusion gibi adların başı sürüklediği üretken suni zihin devrimi, teknoloji dünyasında büyük bir panik yarattı. Suni zihinlerin yalnızca geliştiricilerin kendi etik endişeleri altında geliştiriliyor olması, bu sistemlerin yararının yanı gizeme büyük hasarlara yol açabileceği kaygısını doğurdu.

Bu kapsamda suni zihin geliştiricilerine müteveccih ‘geliştirmeyi durdurun’ mektubu yayınlanmış, hatta OpenAI da bu mektuba uyarak ChatGPT’nin yeni versiyonunu oluşturacak GPT-5’i geliştirmeyi durdurmuştu. Bugün, bu evhamlar hakkında Google CEO’su Sundar Pichai’den de bir açıklama geldi.

“Henüz tüm yanıtlara sahip değiliz, teknoloji süratle ilerliyor”

yapay zeka

Bloomberg’şan 60 Minutes ziyaret serisinin yeni misafiri olan Pichai, suni zihinlerin süratli gelişiminin kendisini geceleri ayakta yakaladığını paylaştı. Pichai, bunun sebebini şu laflarla açıkladı:

“Suni akılları faydalı bir biçimde çalışma ve uygulama aciliyeti, yanlış zamanda yanlış kullanıldığında çok hasarlı olabilir. Henüz tüm yanıtlara sahip değiliz ve teknoloji süratle ilerliyor. Bu beni geceleri yattırmıyor mu? Netlikle uyutmuyor.”

ChatGPT’nin süratli gelişimi hakkında da yorumda bulundu:

Pichai, OpenAI’ın ChatGPT’yi geliştirme sürecinde yaşadıklarının da kendisi için bir ders kalitesinde olduğunu ifade etti. ChatGPT’nin ortaya koyduğu en temel dersi ise şu laflarla anlattı:

“Gösterdikleri noktalardan biri, cemiyete geçim sağlaması için zaman tanımadığı için çok ama çok eforluyken böyle bir teknolojiyi ortaya çıkarmak istemezsiniz. Bence bu makul bir bakış açısı. Bence orada bu teknolojiye nasıl yanaşılacağını kavramaya çalışan mesul insanlar var, bizde de öyle.”

Deepfake mevzusuna da değindi:

deepfake

Suni zihin vasıtalarının geliştirilmesiyle artık ses kopyalamak dahi bir tuş kadar yakınımıza geldi. Bu teknolojinin bu kadar kolay kullanılabilmesi internetteki içerikleri de değiştirdi. Misalin, Joe Biden, Donald Trump ve Barrack Obama’nın Minecraft oynadığı videolar viral olmaya başladı.

Pichai, deepfake mevzusu hakkında da şöyle bir açıklamada bulundu:

“Cemiyete hasar veren deepfake videolar oluşturmanın neticeleri olmalı. Suni zihin ile bir zaman çalışmış olan herkes bunun çok değişik ve çok derin bir şey olduğunun farkındadır ve nasıl geçim sağlayacağımızı düşünmek için cemiyetsel tertip etmelere lüzumumuz olacaktır.”

İşin özeti Sundar Pichai de geçtiğimiz günlerde yayımlanan mektuptaki evhamları yine dile getirdi.

Yorum yapın