KitKat’tan Yapay Zekâ Modelleriyle Dalga Geçen Reklam Kampanyası [Video]

Her geçen gün daha da büyüyen yapay zihin teknolojileri artık milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. ChatGPT, Midjourney, DALL-E ve daha bir hayli model, suallerimize yanıt vermekten istediğimiz görseli oluşturmaya kadar sayısız işlevi yerine getirebiliyor.

Hâliyle yalnızca fertsel kullanıcılar değil, firmalar da bu teknolojilerin ekmeğini yemek istiyor. Şimdi de Nestle bünyesinde faaliyet gösteren çikolatalı gofret markası KitKat’tan böyle bir saldırı geldi. KitKat, yapay zihin kullanarak birkaç reklam oluşturdu. Ancak dev marka, öteki firmaların aksine azıcık daha cümbüşlü bir yaklaşım sergiledi.

KitKat, bu reklam kampanyasıyla yapay zekanın yaratıcı işlerin yerini alabileceğini söyleyen iddialarla alay ediyor

KitKat, geçtiğimiz ay başlattığı reklam kampanyasında yapay akıldan faydalanarak birkaç reklam oluşturdu. Yukarıyadan izleyebileceğiniz reklamların birinde pek de iyi olmayan oldukça gülünç bir neticenin ortaya çıktığını görüyoruz. Markanın paylaştığı videolar, mat ve ablavut bir robot sesi, altı parmaklı eller, bozuk suratlar ve katledilmiş bir KitKat logosu gibi bir hayli şey kapsıyor.

Reelinde bu reklam kampanyasında KitKat, yapay zekanın yaratıcı işlerin yerini alabileceği fikriyle alay etmek. Videolarda yer alan bir hayli unsur, ellerde bozukluklar gibi, yapay zihin modellerinde sıkça karşılaştığımız hatalara dem vuruyor.

Öte yandan Nestle’den idareyici Melanie Chen de reklam kampanyasıyla alakalı şakayla karmaşık, “Neticeler mevzusunda hepimiz hemfikiriz. Yapay zihin, yakında sektördeki yerimizi almayacak” ifadelerini kullanıyor.

Yorum yapın