Windows 12 Ufukta Göründü: Intel, Şimdiden ‘Yapay Zeka Odaklı’ İşletim Sistemi İçin İşlemci Geliştiriyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Microsoft bundan takribî 2 sene evvel Windows 11 adlı yeni işletim sistemini yayınladı ve bir vakittir de bu işletim sistemini kararlı ve kullanıcı arkadaşı hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak gelen son haberler, Microsoft’un yalnızca Windows 11 üzerinde değil, Windows 12 ile alakalı da çalışmakta olduğunu gözler önüne seriyor. İşletme bu çalışmaları Intel iş birliğinde sürdürüyor gibi görünüyor.

Intel’in “Xeon” tezsi operasyoncuları, tanıtımdan birkaç ay evvel tüm özellikleri ile sızdırılmıştı. Aynı sızıntı kaynağı, bu kere de işletmenin “Meteor Lake” tezsi masaüstü operasyoncuları ile alakalı açıklamalarda bulundu. Kaynağımıza göre Intel, yeni harekâtçılarında Windows 12‘ye destek vereceğini sarihçe dile getiriyordu. Ancak sızıntı kaynağının Twitter’daki paylaşımı, ne yazık ki sırlı bir biçimde ortadan kaybolmuş gidişatta.

Microsoft ve Intel, mevzuyla alakalı yorum yapmıyor

Microsoft ve Intel Windows 12 sızıntısı

Intel’in yeni harekâtçılarındaki Windows 12 sızıntısını irdelemeye çalışan The Verge, ne yazık ki hiçbir neticeye erişemedi. Intel de Microsoft da mevzuyla alakalı yorum yapmadı. Ancak Microsoft’un üst düzey idareyicilerinden Yusuf Mehdi, bundan çok kısa bir vakit evvel The Verge’e bir mülakat vermiş ve “Windows’un gelecekteki versiyonlarını geliştirmeye başlarken, yapay aklın tecrübe açısından natürel bir rol oynaması gereken değişik yerleri düşüneceğiz.” biçiminde dikkat toplayan bir açıklama yapmıştı. İşte burada kullanılan “gelecekteki versiyon” ifadesi, hakikatinde Windows 12’yi ima ediyor olabilir.

Windows 12, yapay aklın merkeze oturduğu bir işletim sistemi olabilir

Microsoft’un geleceğe müteveccih tasarılarıyla alakalı konuşan tek ad Yusuf Mehdi değildi. Bundan birkaç ay evvel de Windows’un işvereni Panos Panay, dikkat toplayan açıklamalarda bulunmuştu. “Yapay zihin, Windows’ta her şeyi nasıl yaptığınızı yine keşfedecek.” ifadelerini kullanan Panay, Yusuf Mehdi ile eş bir tutum içerisindeydi. İşte tüm bunları bir araya getirdiğimizde Microsoft’un Windows 12’de yapay zekaya odaklanacağını, Intel’in de buna uygun operasyoncular için kolları sıvamış olduğunu düşünmek çok da yanlış olmayacaktır.

Yorum yapın