Bir Dönemin Efsanesi PlayStation 3’e Yeni Bir Yazılım Güncellemesi Geldi

2000’li senelerin başından beri reyin dünyasını kasıp kavuran “konsol savaşları” genellikle Sony’nin PlayStation konsolları ve Microsoft’un Xbox konsolları arasında sürüyordu. Çoğu nesilde iki marka da kazanırken 2005-2006 senelerindeki konsol savaşlarının kazananı sarih ara farkla PlayStation 3 olmuştu.

Hatta PlayStation 3, bir evvelki nesli PS2’ye mukayeseyle oyunculara çağ atlatarak bugün dahi pek çok konsol oyuncusunun gözdeleri arasında en üst sıralarda yer almayı muvaffak oldu. Ancak bu efsanevi konsol, PS4’nam çıkışıyla yavaş yavaş raflara kalkmaya başlamıştı. Aktüelleme dayanağı kesilen konsol bugün sürpriz bir biçimde yeni bir aktüelleme aldı.

Aktüellemeyi kurarken dikkatli olmakta fayda var

PlayStation’ın resmî sitesinde paylaşılan yazıda PS3 konsolları için 4.90 aktüellemesinin bugün itibariyle yayınlandığı belirtildi. En son geçtiğimiz sene mart ayında aktüelleme alan konsolun bu yeni versiyonundaysa bazı performans iyileştirmeleri bulunduğu ve konsolun yazılımındaki bazı güvenlik sarihlerinin kapatıldığı belirtiliyor. Ancak PSX-Palace forumundaki kullanıcıların verdiği bilgilere göre aktüelleme sonrasında bazı geçimsiz Blu-Ray filmler çalışmaya başlıyor ve sistemin açılış sürati az da olsa çoğalıyor.

Ancak günümüzde etkin olarak kullanılan pek çok PlayStation 3 orijinal yazılım yerine Homebrew ismi verilen modifiye edilmiş yazılıma sahip. Reddit’te yer alan bilgilere göreyse Homebrew yazılımına sahip olan kullanıcılar aktüellemeyi kurmaya çalıştıklarında PlayStation 3 sistemlerinin çöktüğünü ve orijinal yazılıma dönmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.

Aktüellemeyi kurmak içinse tek yapmanız gereken PlayStation 3 konsolunuzu açtıktan sonra karşınıza çıkan aktüelleme ihtarını kabul etmek ve ekrandaki direktifleri izlemek. Ayrıca aktüellemenin yalnızca 200 mb ebadında olduğunu da belirtelim.

Yorum yapın