OpenAI, ChatGPT Tabanlı Uygulamalara Gelen Eleştirileri Dinledi: Yazdıklarınız Artık Yapay Zekâyı Geliştirmeyecek!

ChatGPT ve DALL-E 2 gibi suni zihinlerin geliştiricisi OpenAI, pek çok şahsı coşturan herkese sarih API haberiyle beraber bir haber daha duyurdu. İşletme, gelen tenkitlerin ardından API ile kendi sunucularına gelen bilgileri, suni zekayı geliştirmek için kullanmayacağını açıkladı.

Yeni kararla beraber ChatGPT ve öteki sistemlerin API’larından yararlanan hizmetlerden elde edilen bilgiler, OpenAI tarafından işlenemeyecek. Fakat bu tercih, API’ı kullanan geliştiricilerin seçimine bağlı olacak. Geliştiriciler, isterlerse OpenAI’ın bilgilerden yararlanmasına izin verebilecek.

İyi de bu tenkitler neydi?

openai

OpenAI’ın API’larından yararlanan geliştiriciler, uzun zamandır firmanın kendi geliştirdikleri uygulamalardan yararlanıyor olmasından yakınıyordu. Geliştiricilere göre bu vaziyet hem bir güvenlik tehlikeyi oluşturuyor, hem de üçüncü taraf üzerinden bilgi alarak hasılat sağlıyordu.

OpenAI da hakikatinde kendisine üçüncü taraflardan gelen bilgileri de işlediğinden ehemmiyetli bir ihtarda bulunuyordu. İşletme, kullanıcılara ChatGPT üzerinden duyarlı bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini, kendilerinin bu bilgileri kapsayan istekleri silemediklerini söylüyordu.

Yorum yapın