Gizlilik Odaklı Tarayıcı Brave’den Google’ı Bile Kıskandıracak Özellik

İnternet sitelerinin kullanıcıları takip etmesini yasaklayan özelliklerle donatılmış olan saklılık odaklı internet tarayıcı Brave, tüm internet kullanıcılarının alakasını sürükleyecek bir işe imzalaydı. Geliştirici takım, sarih kaynak kodlu tarayıcıya Summarizer Özetleyici olarak adlandırdığı yeni bir özellik ilave etti. Bu yeni özellik, son yarıyıllarda en çok konuşulan suni zekâ taşıtlarından ChatGPT’ye eşlik gösteriyor ve arama neticeleri sayfasında kullanıcı tecrübesini iyileştiren minik özetler sunuyor.

Suni zekâ takviyeli sohbet botu ChatGPT, son yarıyıllarda yalnızca Brave değil, öteki geliştiriciler tarafından da alaka odağı oldu. Misalin Microsoft. İşletme, kendi arama motoru Bing’e ChatGPT entegrasyonu oluşturdu. Kullanıcılar, bu özellik sayesinde arama neticelerinde saatlerce gezmek zorunda kalmamış oldular. Aranan bir metin veya içeriğe ait neticeler, Bing aracılığı ile anında kullanıcıya sunuldu. İşte Brave tarafından kullanıma sunulan Summarizer adlı özellik de bütün olarak aynı emele hizmet ediyor.

Bir iki tümcelik açıklama yerine, özet yazı gösterilecek

Brave

Google arama motoru, bir vakittir birkaç tümceden oluşan açıklamalar sunuyor. Summarizer adlı özellik de buna eş biçimde çalışıyor. Ancak verdiği cevaplar, Google’a mukayeseyle daha ayrıntılı ve nitelikli. Üstelik Brave’in yeni özelliği, oluşturduğu özet için kullanılan kaynaklara ait bağlantıları da minik semboller olarak sunuyor. Kullanıcılar, aldığı neticeyle alakalı geri bildirimde bulunabiliyor ve Summarizer adlı özelliği tamamen kapatabiliyorlar. 

Brave

Brave’in suni zekâ takviyeli yeni özelliği, an haysiyetiyle masaüstü, Android ve iOS uygulamalar için dağıtılıyor. Tüm kullanıcılar, çok yakında bu özelliğe kavuşmuş olacaklar. Ayda 57 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Brave’in Summarizer özelliğinin bu uygulamaya olan alakayı nasıl artıracağını hep beraber göreceğiz.

Yorum yapın