Uzay Keşfi

Uzay bulguyu, dış uzayı keşfetmek için astronomi ve uzay teknolojisini kullanmaya denir. Keşif, insan uzay uçuşu ve robot uzay uçuşu olarak reelleşmiştir.

Uzaydaki cisimlerin gözlemi, başka bir deyişle astronomi, öğrenilen en daha önceki bilimsel çalışmalardan biridir, emin kayıtlı tarihten evveline uzanır. 20. asrın başında geliştirilen benzin roketleri, uzay bulgusunun genişlemesi ve reelleşmesine izin verdi. Uzay bulguyu genellikle siyasi yarışa dönüşür, ülkeleri daha evvel keşfetmek için süratlendirir, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği arasındaki ‘uzay yarışı’ gibi.
Uzay bulguyu, tek uçuşlardan, daha çok bulguya olanak veren tekerrür kullanılabilir malzemelere kaydı. Uzay bulgusunda özel ilgi, daha fazla rekabet ve daha büyük devlet misyonlarına neden oldu.

İlk uydu fırlatılması 1957’de hakikatleştirildi. Sputnik isminde insansız bir hava vasıtayı takribî 150 mil dünyanın yörüngesinde kaldı. Sovyet galibiyetinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri iki ay sonra Vanguard 1 isimli başarısısız fırlatışı yaptı. 1958’de Amerika Birleşik Devletleri Explorer 1’i galibiyetli bir biçimde fırlattı.

1961’de Vostok 1 isimli vasıtayla ilk insanlı uzay uçuşu hakikatleştirildi, 27 yaşındaki bir adamı taşıyarak. Uzay uçuşu, dünya yörüngesindeki turunu iki saatte bitirdi. Bu zafer, dünyayı uzay bulgusunda cesaretlendirdi. Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler’in ardından altı ay içinde onları takip etti. Mercury uçuşu, 20 Şubat 1962’de dünyanın etrafında bütün altı tur attı. 1963’te Vostok 6 ile bir kadın dünyanın etrafında 48 tur attı.

Uzay bulgusunun ilk emellerinden biri, uzayda hayatı araştıran astrobiyolojidir. Astrobiyoloji temel olarak hayatın kaynağına ve evrimine odaklanmıştır. Eksobiyoloji de denir. Astrobiyologlar, başka rastgele bir hayattan değişik olan bir hayatın geçmişte keşfedildiği olasılığı üzerinde de durmaktadır.

Yorum yapın