Anatomi ve Fizyoloji Çalışma Rehberleri ? Anatomi Terimlerini Ezberlemenin Kolay Yolu

Anatomi ve fizyoloji çalışmak çok asap bozucu olabilir. Anatomi çalışmanın daha kolay bir yolunu aradınız mı hiç’ Dağ gibi yığılmış tıp terimlerini ezberleme acısını sürüklemiş biriyim. Söylemeliyim ki, Latinceleri şöyle dursun, Türkçelerini ezberlemek dahi kolay bir iş değil. Şayet gerçekten çalışmalarınızı hafifletmek istiyorsanız, o zaman bu yazıya dikkat edin ve emelinize bir adım daha yanaşın.

Öncelikle, bir terimi ve onun anlamını bilmek, yabancı bir dil bilmeye çok eş. Sözcükleri andırmak için bir ipucunu bu biçimde çıkardım. Bir tutam kağıt alın ve bir tarafına terimi, öbür tarafına da anlamını yazın. Ezberlemeniz gereken tam terimlerde bunu uygulayın. Şimdi kartları tek tek çevirip bakmak, terimleri ezberlemeyi daha kolaylaştırır. Anlamını ya da terimi söyleyebilene kadar bir öyle, bir böyle yapın ve sonra, evvel tanımına bakıp sonra terimin ismine bakın.
Benim için çok dayanakçı olmuş bir nasihat de insan anatomisini gözümde canlandırmak olmuştur. Öğrenirsiniz ki, insanlar etraftan o büyük bilgi istifini gözleri aracılığıyla alırlar. Fotoğraflar ve diyagramlar iyi destekçilerdir. Ama daha da iyi bir çözüm buldum. İnsan iskeletinin ve adale sisteminin üç ebatlı olarak gösteren bazı yazılımlar var. Animasyonun eforunu asla küçümsemeyin. İnsan bedeninin kemiklerini ve adalelerini ezberlemeyi ne kadar kolaylaştırdığını görünce afallayacaksınız.

Yorum yapın