Twitter, ‘Nefret Söylemi’ İçeren Tweet’leri Sansürlemeye Başladı

Eylül 2022’de Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, bugün kullanıcılara müteveccih saydamlık prensibi güzergahında yeni bir özelliği kullanıma sundu. Twitter’da artık nefret söylemi kapsayan Tweet’lerin ilk etapta gösterilmemesi ve Tweet yerine bir ihtar yer alması sağlanacak.

Bugünden itibaren kullanıma sunulan yeni özellik, Twitter tarafından daha evvel nefret söylemi olarak nitelendirilen Tweet’leri de içeriyor. Nefret söylemi kapsadığı belirlenen Tweet’lerde artık şu ihtar yer alıyor:

Twitter’da yer alacak ihtar:

twitter

twitter

Nefret söylemi ihtarı, Tweet sahibinin hesabında bir tesire sahip olmayacak:

Twitter’da Tweet’lerin nefret söylemi olarak değerlendirilmesi ve ulaşımının hudutlandırılması, hesap sahibi için bir tesire sahip olmayacak. Nefret söyleminden sadece söz mevzusu Tweet etkilenecek ve bireyin diğer paylaşımlarında rastgele bir sınırlama söz mevzusu olmayacak.

Nefret söylemi olarak işaretlenen Tweet’ler altında rastgele bir reklam da gösterilmeyecek. Öte yandan Tweet’inin nefret söylemi olarak değerlendirilmesini yanlış bulan bireyler, Twitter idaresine itiraz başvurusunda bulunabilecek. 

Nefret söylemine karşı sansür verimli bir uygulama olsa da Twitter, yakın zamanda değişik bir sansür uygulamasıyla da gündeme gelmişti:

Yorum yapın