Elon Musk, Medya ile Dalga Geçmeye Başladı: “Devlet Destekli Değiliz” Diyen Şirkete Özel Etiket Koydu

Son haftalarda Twitter üzerinden yayın kuruluşlarına müteveccih eylemlerini artıran Elon Musk, hükûmet dayanaklı yayıncılara özel yaftalar ilave etmeye başlamıştı. Söz mevzusu hesaplara “Government-funded Media Devlet Tarafından Finanse Edilen Medya” yaftayı konulmaya başladı.

Bu yafta kullanılmaya başladığı ilk günden bu yana da yayın kuruluşlarını rahatsız etmeye devam ediyor. Fakat bu münazaraya karışan son ad olan CBC’de oldukça eksantrik hadiseler yaşandı. İlk etapta “%70 Devlet Tarafından Finanse Edilen Medya” olarak etiketlenen Kanada merkezli kuruluşun yaftayı, itirazı sonrasında ‘küçük’ bir farklılık gördü.

Elon Musk, CBC’nin “%70’deri daha az fonlanıyoruz” açıklamasından sonra yaftayı şu biçimde değiştirdi:

cbc twitter

“%69 Devlet Tarafından Finanse Edilen Medya”

Bu hadiselerin ardından CBC, Twitter’daki faaliyetlerini durdurdu:

cbc twitter

“Gazeteciliğimiz tarafsız ve bağımsızdır. Aksini söylemek doğru değildir. Bu sebeple Twitter üzerinde faaliyetlerimizi durduruyoruz.

CBC/Radio-Canada, tüm Meclis Azaları tarafından oylanan bir meclis tahsisatı yoluyla kamu tarafından finanse edilmektedir. Geçen haftaki açıklamamızda da belirttiğimiz gibi, editoryal bağımsızlığı Yayın Kanunu ile yasa ile korunmaktadır.”

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, CBC’yi korundu:

justin tradeau

CBC’nin devletderi büyük fonlar aldığı söylenirken, Justin Tradeau’dan da Twitter’daki hareketlere müteveccih bir açıklama geldi. Tradeau, söz mevzusu hareketin mazeretini, tercihlerdeki en büyük rakibi olan Kanada Muhafazakâr Partisi Başkanı Pierre Poilievre’ye bağladı, kendisini Elon Musk’ın ayağına koşmakla yargıladı:

“Bu Kanada müessesesine saldırmak, pek çok Kanadalı için çok ehemmiyetli olan kültüre ve yerel içeriğe saldırmak, Bay Poilievre’nin ortaya koyduğu kıymetleri ve yaklaşımı gerçekten gösteriyor. Pek çok Kanadalı için ehemmiyetli olan bu müesseseye saldırmak için, korunmaya devam ettikleri teknoloji devleri olan Amerikan milyarderlerine koşuyor.”

CBC’yle beraber Twitter’da “Devlet Tarafından Finanse Edilen Medya” olarak etiketlenen yayın kuruluşları arasında ABC, NPR ve PBS gibi adlar yer alıyor.

Yorum yapın