Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılır?

Saç Düzleştirici Nasıl Kullanılır?

Biz bayanlar saçlarımızla oynamayı, saçlarımızın üzerinde farklılıklar yapmayı çok beğeniriz. Hatta bazılarına göre mutsuzsak, canımız bir şeylere bunaldıysa hemen kuaförümüze gidip ya saçımızı kestirir, ya değişik bir renge boyatır ya da daha gizeme dışı farklılıklar yaparız. Bir de hemen hepimiz için geçerli olan kendinde olan saç türünü sevmeyip değişikleştirmeye çalışmaktır. Şayet saçımız düz ise dalgalı ya da kıvırcık yapmayı, şayet bütün tersi ise düzleştirmeyi çok beğeniriz. İşte bu yazımız da saçını düzleştirmek isteyenler için rehber kalitesinde. 

Elbette kuaförünüze gidip saçınıza fön sürükletebilirsiniz. Ancak her düzleştirmek istediğinizde kuaföre gitmek hem zaman kaybına neden olacak hem de maliyetli olacaktır. Bu nedenle rastgele bir markanın saç düzleştirici ürünşandan edinebilir ve konutta kendi başınıza düzleştirme işlemini reelleştirebilirsiniz. 

Saç Düzleştiricisini Kullanırken Hangi Adımları İzlemeliyiz?

Öncelikle elinize bir fırça almalı ve saçınızı hoş bir biçimde taramalısınız. Tarama işleminiz bittiğinde saçınızda hiçbir dolaşıklık kalmamalı.
Tarama işleminin ardından, saçınızı ısıya karşı gözetecek bir ürünü saçlarınızın ortasından başlayarak uçlara doğru sürmelisiniz. Bu ürün saçınızın ısının hasarlı etkilerine gözetirken aynı zamanda ona parlaklık da kazandıracaktır.
Ardından saçınızı ortadan ikiye ayırmalı ve minik parçalara ufalamalısınız. Ufaladığınız parçaları da yeniden ikiye ayırarak altta kalan parça ile düzeleştirme işlemine başlamalısınız. Bu arada her ne kadar evvelden saçınızı taramış olsanız da düzleştirme işleminden evvel tarakla üzerinde geçmenizde fayda vardır. 
Düzleştiriciyi kullanırken dikkat faktörüz gereken saçın dibinden yakalayıp saçın dışına doğru uygulamanız ve uygulamayı saç uçlarına kadar devam ettirmenizdir. Başka Bir Deyişle uygulama alt doğru değil dışa doğru olmalıdır. 
Bu harekâtı tüm saçınıza aynı biçimde uygulamalısınız. 
Harekât sona erdikten sonra uygulamanın başında kullandığınız üründen azıcık daha alarak saçınızda elektriklenme olan yerlere hafifçe sürmelisiniz. Böylece hem elektriklenmeleri hem de kabarmaları önlemiş olacaksınız.

Saç Düzleştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Saçınızın uzunluğuna ve tipine göre saç düzleştiricisi satın almalısınız.
Uygulamadan evvel, saçınızı ısının hasarlı tesirlerine karşı gözetmek için kesinlikle bir ürün kullanmalısınız.
Kullanmış olduğunuz düzleştiriciyi fazla derecede ısıtmaktan sakınmalısınız. Fazla ısıtılmış düzleştiriciler saça afaki yere hasar verecektir.
Harekât bitirildikten sonra da, uygulama başında kullandığınız ürünü ya da saçlarınızı besleyecek, parlaklık kazandıracak değişik bir ürünü saçlarınıza uygulamalısınız.
Saçınızın elektriklemesini önlemek emeliyle iyon özelliği olan bir düzleştirici kullanmanızda fayda vardır.
Uygulamaya başlamadan evvel saçınızın kuru olduğundan emin olmalısınız. Islak saçları düzleştirmeye çalışırsanız çok kolay kırılmasına yol açabilirsiniz.
Düzleştiriciyi uygularken uzun zaman aynı saç tutamının üzerinde yakalamamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde saçınız hasar görebilir.
Düzleştireceğiniz tutamların çok kalın olmamasına dikkat etmelisiniz. Bütün olarak düzleşmemiş tutamların üzerinden de, saçınızın fazla derecede ısınmadığından emin olarak, birkaç kere daha geçebilirsiniz. 
Saçlarınızından buğu çıkıyorsa ya da cızırdamalar dinliyorsanız harekâtı hemen durdurmalısınız. Zira bu, saçlarınızın bütün olarak kurutulmadığı anlamına gelmektedir ve saçınıza hasar verecektir. Hemen bir kurutma aygıtıyla saçınızı iyice kurutmalı ve ardından düzleştirme işlemine devam etmelisiniz. 
Saçlarınızı düzleştirmeden evvel yağlı bir ürün kullanmamaya özen göstermelisiniz. Zira yağlı bir ürün tıpkı patateste olduğu gibi saçlarınızı kızartacaktır. 

Kayak: Wikihow: How to Straighten Your Hair

Yorum yapın