Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Biz bayanlar zaman zaman kendi saçımızdan daha sarih renkte saçlara sahip olmak isteyebiliriz. Şayet istediğimiz ton çok sarih ise oryal kullanılmalı, şayet yalnızca birkaç ton sarih bir renk istiyorsak ve saçımızda rastgele bir operasyon yoksa boya ile açılmalıdır. Burada unutulmaması gereken; istediğiniz saç rengi mevcut saçınızdan yalnızca birkaç ton sarih, ancak saçınızda boya var ise açma operasyonu ancak oryal ile yapılabilmektedir.

Oryal ile Saç Açılması

Öncelikle, oryal ile açılacak saçın sıhhatli olması gerekmektedir. Aksi takdirde saçta kopmalar, dökülmeler ve yanmalar alana gelebilir. Ayrıca oryalin saçta çok fazla bilave ettirilmemesi de oldukça ehemmiyetlidir. Zira gerektiğinden fazla saçta bilave ettirilen oryal de aynı biçimde saça ciddi hasarlar verecektir. 

Oryal ile saç açılmasının adımları alttaki gibidir:

Öncelikle saçınız çok pak olmamalıdır. Tercihen, en son birkaç gün evvel yıkanmış saça açma operasyonu uygulanmalıdır.
Tüm saça uygulama yapmadan evvel saçınızdan alacağınız birkaç telde saç açma işleminin uygulanması daha doğru olacaktır.
Oryal uygulayacağınız günden evvelki gece saçınıza Hindistan cevizi yağı sürebilir, böylece saçınızın ve saç teninizin korunmasına destekçi olabilirsiniz.
Saçınızın uzunluğuna göre oryal ve oksidan karışımınızı hazırlamalı ve uygulama yapacağınız odayı iyice havalandırmalısınız.
Hazırlamış olduğunuz karışımı tüm saça sürmeli ve kalın dişli bir tarak ile saçınızın tamamına yayılmasını sağlamalısınız. Şayet saçınızın bir yerine fazla öbür yerine az oryal sürerseniz fazla sürülen yer daha süratli açılacaktır. 
Tercihen evvel saç köklerine uygulama yapmamalı, tüm saçınıza oryal uyguladıktan sonra saç teninize temas etmeyecek biçimde saç köklerine de oryali sürmelisiniz. Ancak saçınızındaki koyu renklerin hangi kısımda olduğuna göre uygulama biçiminiz değişebilir. Şayet saç dipleriniz koyu ve saçınızın kalanı daha evvel açıldığı için daha sarih renkte ise saç dipleriniz 15 ya da 30 dakika daha fazla oryal ile kalmalıdır. Ancak bütün tersine saç dipleriniz sarih ve saçınızın geri kalanı koyu ise, evvel koyu olan kısımlara oryal uygulamalısınız.
İlk uygulamaya başladığınız andan itibaren en fazla 35-40 dakika sonra saçınızı yıkamanız gerekmektedir. Saçınızda bu zamandan fazla kalacak oryalin tek tesiri saçınıza hasar vermek olacaktır. Şayet saçınızın daha kısa vakitte açıldığını gözlemlerseniz daha erken de yıkayabilirsiniz. Şayet saçınız 35-40 dakika boyunca açılmadıysa o zaman oryalli saçı yıkayın ve ardından istediğiniz bir renge boyayın. Tekerrür açma operasyonu uygulayana kadar ise en az 1 ay bekleyin.
Saçınızı devirirken tüm mahsulün tamamen saçınızdan temizlediğinden emin olun ve kesinlikle saçınıza uygun bir şampuan kullanın.
Saçınızı açma işleminiz sona erdiğinde ise istemiş olduğunuz renk ile saçınızı boyayın.

Boya operasyonu sonrası saçınızı yıkayıp saç kreminizi uygulayın ve kumpaslı aralıklarla saçınıza bakım yapın.Boya ile Saç Açılması

Şayet saçınızda boya yoksa ve her hangi bir operasyon görmediyse boya ile açılabilmesi olasıdır. Bu koşullarda olan saçlar boya kullanarak 5 tona kadar açılabilmektedir. Kuaförlerin tabiriyle boya boyayı açmaz, dolayısıyla boyalı saçı boyayla açmayı sınarsanız ortaya enteresan renkler çıkacaktır. Aynı zamanda çok koyu renkteki saçları ya da kına uygulanmış saçları da boya ile açmak muhtemel olmayacaktır. 

Saç Açıcı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç açma operasyonu evvelinde saçı tanımak oldukça ehemmiyetlidir. Misalin çok ince telli saçlarda oryal saça hasar verebilmekte ve saçta kopmalar, kırılmalar yaşanabilmektedir.
Oryal saçta çok fazla bilave ettirilmemelidir. Gerektiğinden fazla saçta bilave ettirilen oryal saça hasar verir.
Sık aralıklarla saça açma operasyonu uygulamak da saça ciddi hasarlar verir.
Saç açıcının üryan derinize ve elbiselerinize gelmemesine özen gösterin.
Şayet açma işlemini uyguladığınız yer havası bol değilse ve soluma neticeyi kendinizi makûs sezerseniz kesinlikle hekiminize görünün.
Saç açıcının gözle temas etmemesine özen gösterin.
Saç operasyonu sırasında kesinlikle eldiven giyin ve hatta gözlerinizi gözetmek için gözetici gözlüklerden edinin.

Saç Rengini Açarken Tonu Nasıl Ayarlayabiliriz?

Sarihçesi saç rengi açmak konutta yapılabilecek kadar kolay bir operasyon değildir. Zira işin uzmanı değilseniz hayal ettiğiniz renk ile ortaya çıkan renk çok değişik olabilir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ayrıca yanlış uygulamalar neticeyi saçınıza hasar da verebilirsiniz. Bu sebeple açma işleminin uzman bir kuaför tarafından yapılması daha doğrudur. 

Kuaförünüze istediğiniz rengi doğru bir biçimde anlatmanız neticesinde, onun tecrübesi eşliğinde hayal kırıklığı hayata ihtimaliniz daha düşük olacaktır. Saçların vasati 9 tona kadar açılabildiğini düşünecek olursak ortaya çıkabilecek renkler sayısızdır. Bu sebeple saçlarınızı uzman ellere bırakmanızda fayda vardır. 

Ancak yeniden de açma işlemini konutta uygulamak istiyorsanız, o zaman da bir uzmandan takviye ve teklif isteyebilirsiniz. Ayrıca açma işlemini tüm saça uygulamadan evvel birkaç saç telinizde sınamak da size destekçi olabilir. En azından ortaya çok makûs bir netice çıkar ya da saç telleriniz hasar görürse tüm saçınız elden gitmemiş olur. 

Açma Operasyonu Uygulanmış Saça Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Şayet saçınıza açma operasyonu uyguladıysanız, sonrasında keratin içerikli bakımlar kullanabilirsiniz. Bu cins bakımlar saçınıza nem verecek, daha sıhhatli ve daha parlak olmasını sağlayacaktır. 

Keratin bakımları dışında uygulayabileceğiniz bir öbür bakım usulü ise aktardan edinebileceğiniz badem yağı ve susam yağını, eczaneden alacağınız E ve B vitaminleri ile karıştırarak oluşturacağınız karışımı saçınıza uygulamaktır. Hatta saçınıza yalnızca zeytinyağı uygulamak bile ona kaybettiği nemi kazandıracaktır. 

Kaynak:

Wikihow: How to Bleach Your Hair Platinum Blonde

Yorum yapın