Saç Cilası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Saç Cilası Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Saç boyamak kuaförden çıktığınız anda sizi mutlu etse de zamanla problem haline dönüşen bir iş. Saç renginin akması, saçların hasar görmesi, diplerden gelen reel saç rengiyle renk değişikliklerinin oluşması, saçın zamanla boya sonrası parlaklığını yitirmesi ve matlaşması, saçların eskimesi ve beyazlayan saçlar nedeniyle sık sık oluşan boya lüzumu bu işin azıcık can sıkıcı hale gelmesinin temel nedenlerinden.

Özellikle saçın boyadan sonra yıkamaların da tesiriyle matlaşması, boya renginin akması ve boyada sonra ton değişikliklerinin oluşması gibi meselelerde saçınızı bir evvelki boyadan kısa bir vakit sonra tekerrür boyamak yerine saç cilası uygulama usulünü seçim edebilirsiniz. Şayet dipleriniz çok süratli uzuyor ve bu görüntü sizi rahatsız ediyorsa saç cilası yerine boyayı yinelemeniz gerekebilir ancak böyle bir gidişatınız söz mevzusu değilse saç cilası sizin için uygun tercih olacaktır.

Büyüyen teknoloji ve artan kozmetik ürün spektrumu sayesinde bu gibi problemlerin giderilmesi için hazır ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünler sayesinde saça istenilen renk ve biçim rahatlıkla verilebilir ancak bu ürün ve operasyonlar zamanla saça hasar verebilir. Saç tellerinin incelmesine, saçın elektriklenmesine ve saç dökülmelerine yol açabilir. Bu gibi meselelerin oluşması halinde saça uygun krem ve maskelerle bakım yapılmalı ve hasar görmüş saç tellerinin onarılması sağlanmalıdır.

Saç cilası da saç boyasından elde edilen bir üründür. Saç cilasının saç boyasından tek farkı boyanın sulandırılmış hali olmasıdır. Saç cilası hazırlarken genellikle oksidan krem saç boyasını hazırlarken kullanılan, boyanın saça nufüz etmesini sağlayan ve saç rengini açan kimyevi akışkan katılmaz. Oksidan krem katmak yerine saç boyası sulandırılarak saça uygulanır ve bu sayede boyadan sonra ortaya çıkan renk değişiklikleri giderilir ve saça parlaklık kazanç. Şayet röfle ya da balyaj gibi operasyonlar yapılmışsa zaman zaman bu harekâtlardan sonra oluşan renk zemin rengine göre çok sarih tonlarda olabilmektedir. Bu gibi vaziyetlerde de saç cilası uygulama yoluna gidilebilir. Yeniden röfle ve balyaj sonrasında turunculuk, beyazlık gibi kusurlu vaziyetler oluşursa saç cilası uygulanabilir. Uygulanan saç cilasından sonra elde edilen renk ve zemin rengi birbirlerine daha yakın tonlarda olur ve ortaya çıkan rahatsız edici değişiklik ortadan kalkar.

Saç cilası genellikle oksidan krem katılmadan hazırlansa da bazı vaziyetlerde cilayı hazırlarken oksidan krem ilave edilebilmektedir. Oksidan krem temel olarak boyanın saça tutunmasına takviyeci olduğu ve süreci süratlendirdiği için saç cilasına katılması önerilen vaziyetler de vardır. Burada dikkat edilmesi gereken düşük volümlü bir oksidan krem kullanılmasıdır. Aksi takdirde saçın renginde daha fazla açılma alana gelebilir ve istenenden daha sarih tonda neticelere erişilebilir. Özellikle röfle ve balyaj sonrasında yaşanan turunculuk, beyazlık, zemin rengine göre çok sarih bir ton elde edilmesi gidişatlarında %3 ‘lük bir oksidan krem kullanılması daha uygundur. Bu biçimde oksidan krem saçın rengini açmadan cila operasyonu bitirilebilir.

Saçlara iki değişik renk tonu gerektiren operasyonlar balyaj, gölge, röfle, ombre yapılırken renk tonlarının birbirlerine yakınlaştırılması, saç üzerinde natürel ve ışıltılı bir görüntü elde edilmesi, saçta rahatsız edici bir kontrast oluşmaması ve renk değişikliklerinin rahatsız edici olmaması için saç cilası uygulanabilir.

Özellikle bakır ve kızıl gibi boya sonrasında çok süratli akan renkler için saç cilası uygulanabilir. Böylece saç boyamaya gerek kalmadan uygulanan saç cilası ile akan yerler tekerrür canlanır ve matlaşan saç daha parlak bir görüntü kazanır.

Saç cilası hazırlamanın ve uygulamanın değişik yolları mevcuttur. Kullanacağınız saç cilasını konutta rahatlıkla hazırlayabileceğiniz gibi bu mevzuda kuaförünüzden destek alabilir ya da kozmetik marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz hazır ürünlerden faydalanabilirsiniz. Hazır ürünlerin içerisinde bal, avokado, süt, zeytinyağı gibi saçı ıslatan ürünler de yer almaktadır. Saç cilasını konutta kendiniz hazırlayacaksanız uygulamanın ardından saçınıza yoğun nem veren ürünlerle bakım yapmanız oldukça ehemmiyetlidir.

Konutta Saç Cilası Nasıl Hazırlanır?

Oksidan krem kapsamayan saç cilası nasıl hazırlanır?

Gereksiniminiz olan malzemeler:

Saç boyası 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı Ilık suBoya kabı ve fırçası Duş bonesi  

Gereksiniminiz olan boya ölçüsünü saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre tanımlayabilirsiniz. Çok kısa saçlarınız varsa çeyrek tüp boya kullanmanız yeterli olacaktır. Orta uzunluktaki saçlar için yarım tüp boya ve daha uzun ve gür saçlar için bütün tüp boya kullanılabilir.

Boya kabına yarım tüp saç boyasını sıktıktan sonra üzerine yavaş yavaş ılık su ilave edip hoşça karıştırın. Boyanın kıvamını açana kadar su ilave etmeye devam edin ancak çok sulu bir hâl almasına izin vermeyin. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı ilave edip iyice karıştırın. Bu safhadan sonra saç cilanız uygulamaya hazır.

Hazırladığınız cilayı tıpkı saç boyası uygular gibi tüm saçınıza fırça dayanağıyla uygulayın ve hoşça masaj yapın. Cilanın akma olasılığına karşı saçınızı bir saç bonesi dayanağıyla kapatabilirsiniz.

Cilayı saçınızda yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayıp şampuanlayın.

Oksidan krem ile saç cilası nasıl hazırlanır?

Gereksiniminiz olan malzemeler:

Saç boyası 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı 2 yemek kaşığı oksidan krem %3 ‘lük bir oksidan krem seçim edin  2 – 3 yemek kaşığı ılık suBoya kabı ve fırçası Duş bonesi  

Boya kabına yarım tüp saç boyasını sıktıktan sonra üzerine 2 yemek kaşığı oksidan kremi ilave edip karıştırın. 2 – 3 yemek kaşığı ılık suyu yavaş yavaş ilave ederek karıştırın ve sonra olarak 1 yemek kaşığı tatlı badem yağını ilave edin. Karıştırdıktan sonra saç cilanız uygulamaya hazır.

Hazırladığınız cilayı tıpkı saç boyası uygular gibi tüm saçınıza fırça dayanağıyla uygulayın ve hoşça masaj yapın. Cilanın akma olasılığına karşı saçınızı bir saç bonesi dayanağıyla kapatabilirsiniz.

Cilayı saçınızda yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayıp şampuanlayın.

Saç kremi ile saç cilası nasıl hazırlanır?

Gereksiniminiz olan malzemeler:

Saç boyası Yarım çay kadehi saç kremi 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı Boya kabı ve fırçası Duş bonesi  

Yarım tüp saç boyasını boya kabına aldıktan sonra üzerine yarım çay kadehi saç kremi ilave edip hoşça karıştırın. 1 yemek kaşığı tatlı badem yağını ilave edip karıştırdıktan sonra saç cilanız uygulamaya hazır.

Hazırladığınız cilayı tıpkı saç boyası uygular gibi tüm saçınıza fırça dayanağıyla uygulayın ve hoşça masaj yapın. Cilanın akma olasılığına karşı saçınızı bir saç bonesi dayanağıyla kapatabilirsiniz.

Cilayı saçınızda yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayıp şampuanlayın.

Saç cilası uygularken dikkat etkeniz gereken noktalar:

Koyu renk ve kızıl tonlarda boyanmış saçlarınıza sarı tonlarında cila uygulamamalısınız.  Şayet kahve tonlarında boya kullandıysanız ve saçınız istediğinizden çok daha koyu renkte olduysa %3 ‘lük yerine %6 ‘lık oksidan krem kullanabilirsiniz. Kızıl tonlarına boyadığınız saçlarınızda yeniden kendi tonunda bir boya ile cila yapmalısınız, bakır tonlarından uzak durmalısınız. Aynı biçimde bakır tonlarına boyadığınız saçlarda da kızıl tonlarında boya kullanarak cila hazırlamamalısınız. Özellikle yaz aylarında güneşin ve denizin tesiriyle boyalarınızın süratli aktığı gibi cilalar da daha az dayanıklı olacaktır. Bu nedenle daha sık yinelenmesi gerekebilir. Hazırladığınız cila karışımı çok koyu kıvamlı olmamalıdır, aksi takdirde saç renginizde istenmeyen koyulaşmalar alana getirebilir. Saç cilasını uyguladıktan sonra saçınıza kesinlikle nem veren maskeler uygulamalısınız. Bunun için Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, tatlı badem yağı gibi natürel ürünleri seçim edebileceğiniz gibi hazır kozmetik ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. 

Yorum yapın