Saç Derisini Nemlendirmek İçin Öneriler

Saç Dersindeki Kuruluğun Nedenleri: Günlük stres, iş yoğunluğu, hava kirliliği, kullandığımız ilaçların yan etkileri yada farklı etkenlerden saçlarımız çok ciddi etkilenir ve hasar görür. Saç teninin kuruması birkaç sebebe bağlı olabilir. Bunlar arasında, genetik özellikler, cilt tipi, cilt rengi ve günlük alışkanlıklar sayılabilir. Özellikle kıvırcık saçlılarda, esmer ince tenli kişilerde saç kuruluğu daha fazladır. Bunun dışında saçları sık yıkamak, kepek şampuanları ve sert şampuanlar kullanmakta saç tenini kurutabilir. Günlük alışkanlıklarımızı değiştirerek en azından duş alırken saçımızı sabah akşam yıkamamaya özen göstermek, saçları kuruturken fazla sıcak fön yakalamamak etkili neticeler almamıza neden olabilir. Duş alırken saç diplerini fazla ovuşturmamak, saçlarımızı sık yıkamak istiyorsak da, her gün yıkamaya uygun şampuanları seçim etmek gerekmektedir. Bu uygulamaların yeterli olmaması vaziyetinde, bir uzman kontrolünde haftalık yada aylık bakım kürlerinden yararlanılabilir. Kuruluk devam ediyorsa, problemin kaynağının incelenebilmesi için uzman bir dermatologa müracaat etmek gereklidir.

Saç Teninin Islatma Yöntemleri

Tarihte en eski ve en etkili bakım mahsullerinden biri zeytinyağıdır.

Zeytinyağını soğuk ve sıcak şekilde saçınıza uygulayabilirsiniz. Sıcak kullanımın tek farkı yağı azıcık ısıtarak saç diplerine uygulamanız olacaktır. Saç diplerine parmak uçlarıyla masaj yaparak yağı yedirdikten sonra bir strech film ile saçlarınızı kapatabilir, üzerine de havlu sardıktan sonra 1-2 saat saçınızda bekletebilirsiniz. Harekât bitiminde yumuşak bir şampuan seçim edilmelidir. Ayda bir yada iki kez bu yöntemi kullandığınızda saçlarınızın parlak ve yumuşak olduğunu, saç diplerinizin de ısladığını fark edeceksiniz.Bir değişik yöntem, aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağıdır. İçinde bulunan K, E vitaminleri, demir ve verimli minarelerden dolayı saçların lüzumu olan bakımı sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağı haftada 1-2 kez kullanılabilir. Saç diplerinize direk yada hafif ısıtarak, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabileceğiniz gibi, dilerseniz her gün kullandığınız şampuanınıza da katabilirsiniz.Ayrıca badem yağı, susam yağı ve havuç yağı da saç teni için yararlı olduğu öğrenilen yağlar arasındadır. Yağları tek başına kullanabileceğiniz gibi, bir miktar bal ile de kullanabilirsiniz.Dilerseniz şampuanınıza bir yemek kaşığı bal katıp çalkalayın ve her banyoda bu şampuanı kullanın. Saçlarınızın yumuşadığını ve saç diplerinizin ısladığını hissedeceksiniz.Sirke, saçların daha parlak ve yumuşak olmasını sağlamanın yanı gizeme, saç teninde oluşabilecek cilt hastalıklarının rehabilitasyonunda da kullanılmaktadır. Duruluma suyuna katacağınız az miktarda sirke ile saç derinizi ıslatabilir ve kuvvetlendirebilirsiniz.Etkili yöntemlerden birinin de yumurta akı maskesi olduğu bilinmektedir. Yumurta akını dilerseniz tek dilerseniz yoğurtla karıştırarak kullanabilirsiniz. Saç boyunuza göre 1-2 yumurta akını, 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırıp saç diplerinizden uçlarına doğru iyice yedirdikten sonra maksimum bir saat saçınızda bekletip sonrasında soğuk veya ılık suyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Sıcak su kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun nedeni, yumurta akının pişmesine neden olabileceği için saçınızdan çıkması çok güç olabilir.Saç kuruluğunda sık kullanılan yöntemlerden biri de muz maskesidir. Muzun içinde bol miktarda bulunan potasyum saçların lüzumu olan minarelerle sahiptir. bir adet muzu, dilerseniz 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı yada zeytinyağı ile püre haline getirdikten sonra isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal ilavesiyle saç diplerinize parmak uçlarınızla yedirin. 10-15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Birçok kişi tarafından sınanmış ve pozitif geri neticeler alınmış olsa da, rastgele bir uygulamaya başlamadan evvel uzman bir dermatolog ile görüşüp saç diplerinizin hangi faktörlerden dolayı kuruduğunu bilmeniz gerekmektedir. Dış faktörlerden dolayı oluşan kuruluklarda bitkisel yöntemlere müracaat etebilirsiniz ancak iç faktörlerden kaynaklanan bir kuruluk söz konusuysa mutlaka bir takım testler yapılması ve bunun neticesinde doktorunuzun uygun görmüş olduğu rehabilitasyon yöntemini kullanmanız gerekmektedir.

Yorum yapın