OpenAI CEO’su, GPT-5 Hakkındaki İddialara Noktayı Koydu: “Şu Anda Geliştirmiyoruz”

Suni akıl vasıtalarıyla son aylarda herkesin diline dolanan OpenAI, yakın zamanda en gelişmiş dil modeli GPT-4’ü tanıtmıştı. Yeni model, bir hayli etkileyici özellikle gelmişti. Bunun ardından ise firmanın bir sonraki dil modeli olması beklenen GPT-5’i ne zaman çıkaracağı konuşulmaya başlamıştı.

Şimdi ise bu mevzuda dolaysız olarak OpenAI’ın CEO’su ve kurucusu Sam Altman’dan bir açıklama geldi. Altman, gezen rivayetlerin aksine firmanın şu anda GPT-5’i geliştirmediğini duyurdu.

OpenAI, GPT-5’İ bir müddet geliştirmeyecek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde MIT tertip edilen bir aktiflikte konuşan Altman, OpenAI’ın şu an GPT-5’i eğitmediğini ifade etti. Altman, açıklamasının devamında ise bir müddet bu modelin geliştirmeyeceğini vurguladı. CEO’nun MIT’deki açıklaması, suni zekanın barındırdığı tehditlerle alakalı bir konuşma sırasında geldi.

Altman’a, geçtiğimiz günlerde Elon Musk da dahil teknoloji sektöründen bir hayli önde gelen ad tarafından imza atılan bir sarih mektup soruldu. Bu mektup, gelecekteki sistemlerin güvenliği ile alakalı kaygıları vurgulamış, bu surattan suni akıl vasıtalarının geliştirilmesinin durdurulmasını arz etmişti. Ancak bir hayli uzman mektubu tenkit eterek böyle bir şeye gerek olmadığını söylemişti.

CEO, mektubun nerede duraklayacakları ile alakalı bir hayli teknik detayı kapsamadığını vurgularken, mektubun evvelki bir versiyonunun OpenAI’ın GPT-5’i geliştirdiğini iddia ettiğini de ilave etti. Bu noktada da yeni dil modelin şu an geliştirilmediği haberini paylaştı ve rivayetleri reddetmiş oldu. Ayrıca, bu surattan mektubu azıcık “ablavutça” bulduğunu da ilave etti.

Natürel ki OpenAI’ın şu anda GPT-5’i geliştirmemesi, GPT-4’nam kabiliyetlerini genişletmeyeceği anlamına gelmiyor. Altman, özellikle güvenlik mevzusu başta olmak üzere bir hayli çalışma reelleştirdiklerini söylüyor.

GPT-5’yi görmek için hâlen çok zaman olduğunu gösteren bu haber, model hakkında çıkan bir hayli dedikodunun ardından geldi. Geçtiğimiz haftalarda, OpenAI’ın çalışmalara başladığı öne sürülmüş, modelin aralık ayında tanıtılacağı ve insandan ayırt edilemez seviyelere erişebileceği iddia edilmişti.

Yorum yapın