Amazon, Yeni Platformu “Bedrock”ı Tanıtarak Üretken Yapay Zekâ Yarışına Katıldı

ChatGPT’den Midjourney’e, DALL-E’den Stable Diffusion’a kadar son zamanlarda çıkan üretken suni zeka modelleri, tüm dünyayı tesiri altına almıştı. Gidişat böyle olunca da Microsoft ve Google gibi sektördeki büyük işletmeler bu mevzuda yarışa girmişti.

Şimdi ise bir öbür teknoloji devi Amazon’dan bu mevzuda bir saldırı geldi. Firma, ilk başta dolaysız olarak kullanıcı odaklı bir suni zeka modeli sunmak yerine değişik bir adım attı.

Amazon, Bedrock platformuyla alıcılarının kendi suni zeka modellerini geliştirmesine imkân tanıyacak

Amazon’un bulut bilişim kısmı Amazon Web Services AWS, bugün yaptığı ilanda Bedrock adlı platformunu tanıttı. Şimdilik “hudutlu önizlemeye” açılan Bedrock’ın, AI21 Labs, Anthropic ve Stability AI gibi işletmelerin modelleri aracılığıyla alıcılara suni zeka taşıtı geliştirme imkânı belirleyeceği belirtiliyor.

Başka Bir Deyişle firma, Microsoft vb. işletmeler gibi herkes için bir taşıt çıkarmak yerine, firmaların kendi ayrı modellerini geliştirebileceği bir platform kurdu. AWS, Anthropic’in Claude sohbet botu, Stability AI’ın görsel üretme hizmetleri ve AI21’in dil modeline ulaşım sağlayabilecek.

Tüm bunların yanı gizeme platformda Amazon’un kendi dil modelleri “Titan” da yer alacak. Titan Text ve Titan Embeddings olarak adlandırılan bu iki modelden ilki komutlardan metin oluştururken, ötekiyi ise tercüme ve arama gibi görevler için kullanılabilecek olan metinlerin matematiksel temsillerini oluşturabiliyor. Bunun yanı gizeme AWS, Stability AI’dan görüntü oluşturma taşıtı Stable Diffusion’a da ulaşım sunacak.

AWS CEO’su Adam Selipsky de açıklamasında, alıcılara alternatif sunmak istediklerini belirtti: “Tüm alıcılar ve tüm kullanım gidişatları için tek bir modelin olması pek muhtemel değil. Alternatif ve elastiklik sağlamak istiyoruz.

Tüm bunların yanı gizeme Amazon, kodlama için geliştirdiği suni zeka taşıtı CodeWhisperer mevzusunda da ehemmiyetli bir adım attı. Açıklamalara göre suni zeka taşıtı, tüm kullanıcılar için Amazon Web Services üzerinden fiyatsız hâle geldi.

Yorum yapın