OpenAI, Güvenlik Açıklarının Tespiti İçin Ödül Programı Başlattı: 20 Bin Dolara Kadar Ödeme Yapılacak!

ChatGPT ve DALL-E gibi suni zihin vasıtalarının arttaki ad olan OpenAI, dikkat çekici bir saldırı yaptı. İşletme, güvenlik sarihlerinin tespiti ve giderilmesi için bir kusur ödül programı başlattığını duyurdu. Bu program için Bugcrowd adlı güvenlik platformu ile iş birliği yapan işletme, bu cins bir hücumla kullanıcılarını gözetebileceğine inanıyor.

OpenAI ile alakalı güvenlik evhamları, ilk kere mart ayı içerisinde gündeme geldi. İşletmenin suni zihin tabanlı sohbet botu ChatGPT’nin altyapısına sızmayı başaran hackerlar, sohbet botu için para ödeyen alıcıların kredi kartı bilgilerini ele geçirmeyi muvaffak oldular. Hadiseyle alakalı açıklama yapan OpenAI, bu güvenlik zafiyetini doğruladı.

Hükümetler de OpenAI sistemlerine güvenmiyor!

openai

OpenAI ile alakalı münazaralar yalnızca bundan ibaret değildi. İtalya hükümeti, işletme ile alakalı bir karar aldı ve OpenAI tarafından geliştirilmiş olan suni zihin vasıtalarının kullanımını menetti. Bu kararın başlıca sebeplerinden bir tanesi, kullanıcı bilgilerinin afaki ve emin olmayan biçimde bir araya gelmesiydi. Bununla beraber; Japonya hükümeti de saklılık ve siber güvenlik meselelerinin çözülmesi halinde, suni zihin vasıtalarının hükümet sistemlerine entegre edilebileceğini açıkladı. İşte tüm bunlar, OpenAI’nin söz mevzusu kusur ödül programını başlatmasına yol açtı.

OpenAI’nin başlattığı kusur ödül programı kapsamında OpenAI sistemlerinde güvenlik sarihi bulan analistlere 200 ila 20 bin dolar arasında değişen ödüller verilecek. Bu ödüllerin ölçüyü, tespit edilen güvenlik sarihlerinin ehemmiyet seviyesine göre tanımlanacak. Tespit edilecek sarihler, OpenAI ile geliştirdiği suni zihin vasıtalarının daha tehlikesiz bir hal almasını sağlayacak gibi görünüyor. Programın ne kadar tesirli olacağını zaman içerisinde göreceğiz.

Yorum yapın