Oksidan ile Saç Nasıl Açılır?

Özellikle biz kadınların saç rengimizle oynamak için öyle çok nedenimiz var ki… Belki de kadın olmanın en hoş yanlarından biri bu. Değişik boy ve renkte saçları rahatlıkla kullanabiliyor olmamız. Yaz geliyor, düğün mevsimi açıldı. Tatil sonrası bronz derilere yakışacak ışıltılı saçlara sahip olmayı hepimiz istiyoruz. Belki saç uçlarına hafif renkler, belki tamamen daha sarih tonlarda saçlar belki de daha evvel hiç sınamadığımız radikal renkler. O anki ruh halimiz ne istiyorsa ya da moda bizi neye yönlendiriyorsa.

Saç açmakla alakalı değişik usuller mevcut, bunlardan biri de oksidan kremlerini kullanarak saç rengini açmak.

Öncelikle oksidandan bahsedelim. Oksidan kremler saç boyamak için kullanılan malzemelerdir. Peroksit yerine kullanılması seçim edilir zira peroksitle mukayese etildiğinde saç tenine daha az hasar verir. Ayrıca boyanın kıvamını çoğaldırmaya da takviyeci olur.

Oksidan ile Saç Nasıl Açılır?

Görsel: Arizonalatinos

4 çeşit oksidan krem bulunur, bunlar; 10 volümlük, 20 volümlük ,30 volümlük ve 40 volümlük oksidan kremlerdir.

10 volümlük oksidan krem %3’lüktür. En düşük bedele sahip oksidan kremdir ve genellikle cila diye deyim edilen operasyonun üretiminde kullanılır, açıcı özelliği çok azdır.
20 volümlük oksidan krem %6’lıktır. Beyaz kapatma ve 1 tona kadar açma operasyonlarında kullanılır. Saç renginizde 1 tona kadar bir açılma istiyorsanız %6’lık oksidan kremleri kullanabilirsiniz.
30 volümlük oksidan krem %9’luktur. Sarih tonlardaki krem saç boyaları ile beraber kullanıldığında saç rengini 2-3 tona kadar açan oksidan türüdür.
40 volümlük oksidan krem %12’liktir. Saç renginizi 4 tona kadar açma özelliğine sahiptir. Çok sarih renkte saçlar istiyorsanız ya da saç renginiz çok koyuysa bu oksidanı kullanmanızda fayda var.

Oksidan krem kullanarak saç açma operasyonu yapacaksanız oksidanı saça dolaysız uygulamak yerine saç açıcı boyalardan dayanak alabilirsiniz. Böylece daha sıhhatli bir açma operasyonu hakikatleştirebilirsiniz. Özellikle koyu renk saçlara sahipseniz ve saçınızı samani tonlara kadar açmak istiyorsanız %9 veya %12’lik bir oksidan ile beraber bu usulü uygulayabilirsiniz.

Saç açma operasyonundan evvel saçınızı deviremeyin, lekeli saça uygulayın.Saçınızı açmak istediğiniz tona karar verdikten sonra oksidan kreminizin volümünü belirleyin.İnternet üzerinden kuaför malzemeleri temin eden yerlerden rahatlıkla tüm oksidan çeşitlerine ulaşabilirsiniz.Oksidan kremini bir boya kabına boşaltıp eldivenlerinizi giyin. Şayet krem boya ile beraber uygulayacaksanız, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.Saç uçları, saç diplerine göre daha kolay açılır, bu surattan uygulamaya saç uçlarından başlayın.Başın üst kısmı ense köküne göre daha sıcaktır, bu surattan uygulamaya ense kökünden başlayın.Saçlarınızı tutamlara ayırıp oksidan kremini fırça takviyesiyle sürün.Tüm saça uyguladıktan sonra saçlarınıza nazik hareketlerle masaj yapın.Oksidan kremini saçınızda 30 dakikadan fazla tutmayın.Saç renginiz istediğiniz tona geldiğinde saçınızı soğuk su ile yıkayıp oksidan kreminden iyice arındırın.Havlu ile fazla nemini alıp muhtemelse saç kurutma cihazı kullanmadan kendi halinde kurumaya bırakın.

Saçınızı boyamak için bekleme olanağınız varsa bir gün bekleyin ve sonrasında boyayın.

Yorum yapın