Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

El ve tırnak estetiğine düşkün olanlar… Günlük temponuz çok süratliysa ve kuaföre gitmeye müddet bulamıyorsanız, endişelenmeyin. Konutta kendi manikürünüzü yapmak çok kolay!

Bayanlar detayları hoşlanır. Estetik detayları çok daha fazla hoşlanır. El ve tırnak estetiği de bayanların hoşluğa dair duyarlı olduğu bir mevzudur. Sosyal hayatta en çok göze çarpan detaylardan biri de zati el ve tırnakların durumudur.

Belki oldukça yoğun günlerden geçiyorsunuz. Kuaföre gitmeye hiç müddet yok. Belki de kuaföre gitmek bütçenizi zorluyor. Ancak ellerinize baktıkça uzamış et tırnakları, kurumuş bir el ve bakımsız tırnaklarınızla karşılaşıyorsunuz. Ne yapmak gerekli?

Hemen kendi manikürünüzü kendiniz yapmalısınız. Hem de hiç müddet kaybetmeden… İşte size konutta manikür yapmanın en kolay yollarını yazdık, okumaya devam edin.

Konutta Manikür Yapmak için Gereken Malzemeler

Manikürün yapılma emeli sıhhatli ve bakımlı tırnaklara sahip olmaktır. Pratik bir biçimde kendi manikürünüzü yapabilmek için alttaki malzemelere ihtiyacınız var:

Asetonlu pamuk
Törpü ve tırnak makası
Ilık su
Seçim ettiğiniz natürel bir yağ
Gül suyu
Limon suyu
Islatıcı krem ya da vazelin

Manikürün Ön Hazırlığı

Her şeyden evvel manikür harekâtlarına başlamadan tırnaklarınızda bulunan ojeler arınılmalıdır. Bir asetonlu pamuk yardımıyla tırnaklarınızdan ojeleri çıkarınız. Ardından tırnağınızın kesilme zamanı geldiyse, kesinlikle törpüleme operasyonundan evvel kesmelisiniz.

Tırnak kesmek için en doğru zaman, duştan hemen sonradır. Duştan sonra yeterli nemi almış olan cildiniz ve tırnaklarınız, çatlamadan kesilebilir. Ayrıca tırnak makasını nemlendirirseniz, tırnaklarınız kesilirken çevreye atlamaz. Tırnak kesiminizi düz ya da oval, -seçiminize göre- kesebilirsiniz. Kesme operasyonu bittikten sonra törpüyle düzenlemeler ve maniküre geçiş yapacaksanız, hatalar artık daha rahat görünecektir.

Manikür Suyu Hazırlamak

Tırnak kesmenin ardından, tırnaklarınızı törpülemeye hazır hale getirmek için manikür suyu hazırlamalısınız. Manikür suyu hazırlarken alternatifleriniz oldukça muhteliftir. Kullanacağınız suyun ısısı bu noktada ehemmiyetlidir. Ne çok sıcağa yakın ne de soğuğa; orta derecede ılık bir suyu, kabın içerisine koyunuz. Daha sonra suyun içerisine aroması güzelinize giden natürel bir yağ ekleyebilirsiniz.

Maniküre Uygun Natürel Yağlar: Lavanta yağı, argan yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi alternatifler çok iyidir. Lavanta yağı özellikle kokusu ve hafifletici etkisiyle seçim edilmektedir. Argan yağı duyarlı ve kırılgan tırnakları tamir eder. Zeytinyağı tırnakların soyulması ve kırılmasına karşı oldukça tesirlidir. Badem yağı ise protein, magnezyum, E vitamini, kalsiyum ve çinko açısından zenginliği ile öğrenilir. Bu da tırnakları kuvvetlendirici destek sağlar. 

Gül Suyu: Manikür suyunun içerisine gül suyu da ekleyebilirsiniz. Gül suyu hem anti bakteriyel hem de antiseptik özellikte olduğu için tırnaklarınızı kuvvetlendirir. Ayrıca tırnaklarınıza natürel bir parlaklık verecektir. Manikür suyunuzu gül suyunun pozitif tesirleri ile zenginleştirebilirsiniz.

Limon Suyu: Limon suyunun tırnaklar üzerinde metamorfoz sağlamada rolü büyüktür. Tırnaklarımız yeterli C vitamini alamadığı için sararır ve sertleşirler. Limon suyu uyguladığınızda, tırnak renginiz yeniden açılacak ve kuvvetlenecektir. Bu yüzden manikür suyuna limon suyu ilave etmek, sizi istediğiniz neticeye daha süratli götürecektir.

Ek anekdot: Bazen manikür suyuna vazelin, bebek yağı hatta şampuan dahi konduğu oluyor. Ayrıca natürel mahsuller kullanarak tırnaklarını kuvvetlendirmek isteyenlerin öbür seçimleri ise şöyle; avokado, balık yağı, salatalık, E vitamini kapsülü. Konutta süratle hazırlayacağınız manikür suyu için eldeki malzemelerle, uygun olan karışımı siz bulabilirsiniz. Kendi alternatiflerinizle değişik bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Başlıyoruz…

Gereken ön hazırlığınızı yaptıysanız, artık konutta manikür operasyonuna geçebiliriz. Orta büyüklükte bir kaba ılık su koyunuz. İçine konutta bulunan, sizin seçim ettiğiniz natürel bir yağı damlatınız. Ardından gül suyu ya da limon suyu ekleyerek, manikür suyunuzu zenginleştirin. Ellerinizi kabın içerisine, tırnak uçlarınızı tamamen sokacak biçimde yerleştiriniz. Bu biçimde en az 5 ya da 10 dakika beklemelisiniz. Bu operasyon tırnak etlerinizin yumuşamasına, manikür operasyonuna başlayabilmenize imkân sağlar.

Şekil Vermek

Sırada, tırnaklarınıza istediğiniz biçimi vermek ve kırıkları yok etmek var. Bu düzeyde ellerinizin kesinlikle kuru ve temiz olması gerekiyor. Tırnağınızı kısalttıktan sonra uygun bir törpü ile dilediğiniz biçimi verin. Elleriniz ve parmaklarınızın şekline göre küt ya da yuvarlak biçimlerde törpüleme yapabilirsiniz.

Tırnak törpüsü seçmek, ehemmiyetli bir ayrıntıdır. Tırnak yapınızın sert, yumuşak, duyarlı olması törpü tercihinizi tanımlar. Her yerde bulabileceğiniz, ön ve arka yüzü zımpara biçiminde olan törpüler, büyük miktarda işinize yarayacaktır. Üstelik oldukça ucuz olan bu törpülerin yetersiz geldiği gidişatlarda daha profesyonel modellere başvurabilirsiniz.

Güzellik uzmanlarının tavsiye ettiği törpüler genelde sırça törpülerdir hakikatinde. Ancak sırça törpülerin oldukça pahalı olduğunu söylemeliyiz. Metal törpüler de önerilmektedir fakat duyarlı ciltlerde problem yaratabilir.

Tırnak törpülemeye tırnağın kenar kısmından başlayın. Daha sonra öbür kenara kadar yumuşak hareketlerle devam edin. Törpüleme harekâtını her kezinde aynı yöne yapmanız gerektiğini unutmayınız. Bir sağa bir sola sert hareketlerle tırnağınızı törpülemeyiniz. Yoksa tırnağınız hasar görebilir.

Temizlik

Sıra geldi ölü tenden kurtulma kısmına. Törpüleme operasyonu bittikten sonra bir kütikül çubuğu kullanarak tırnak etlerinizi geriye doğru itmeye başlayınız. Kütikül çubuğunuz yoksa kulak arınma çubuğu da kullanılabilir. Bu operasyonu yaparken tırnak yüzeyine hasar vermemeye özen gösteriniz. Ayrıca etleri geriye doğru iterken çok sert olmamalısınız. Aksi halde kanamaya neden olabilir.

Uyarı: Burada unutulmaması gereken, hakikatinde tırnaktaki kütiküllerin tırnak sıhhati için ihtiyaç olduğudur. Fakat görüntüsü yüzünden genelde bayanlar tarafından kesilmek istenen bu tırnak etleri; dikkatli bir biçimde derlenmeli, diplerden kesilmemelidir. Diplerden kesildiğinde tırnaklardan mikrop kapma tehlikeyi vardır.

Geriye ittirme operasyonundan sonra müddet kaybetmeden tırnaklarınızı ıslatmalısınız. Bu noktada vazelin, yoğun kıvamlı bir ıslatıcı, kütiküller için özel üretilmiş kremlerden kullanabilirsiniz. Ellerinize ve tırnak uçlarınıza masaj yaparak seçtiğiniz mahsulü hoşça yedirin. En son düzeyde kremin aşırılığını kâğıt havluyla alın. Ardından tırnak eti için kullanılan özel makasla çok derine girmeden, ölü deriyi kesin. 

Tırnak Koruyucu

Bütün ehemmiyetli evreler bitti. Bundan sonrası artık üzerine cila atmak diyebiliriz. Tırnak koruyucunuz varsa, kullanın. Yoksa natürel bir yağla tırnaklarınızı yeniden ıslatın. Bu ayrıca oje sürmek için de iyi bir ön hazırlıktır.

Süslemek

Şimdi pak ve parlak tırnaklarınızı süslemenin zamanıdır. İsterseniz hoşlandığınız bir ojeniz ya da sade bir tırnak cilası ile bu hoş manikürü kutlayınız. Ojeniz kuruduktan sonra ellerinize ıslatıcınızı sürmeyi unutmayınız. Böylece elleriniz çok daha bakımlı görünecektir.

Manikür operasyonunuz bittikten sonra kullandığınız tüm malzemeleri dezenfekte faktörüz gerekiyor. Bu sıhhatiniz için oldukça ehemmiyetlidir. İçki ya da temizletici mahsullerden kullanabilir ve bir sonraki maniküre sıhhatli bir kullanım civarı yaratabilirsiniz.

Ek Bilgi

Eğer tırnak etleriniz yola girmesi çok güç bir durumdaysa size bahsetmek istediğimiz tesirli bir tarifimiz var.

Manikür uygulamadan evvelki akşam, gece yatmadan ellerinize bir maske uygulamanızı istiyoruz. Malzemeler; zeytinyağı, bal, badem yağı ve keten tohumu. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırınız. Bu karışımla tırnaklarınızı iyice ovunuz. Daha sonra elinize bir eldiven ya da çorap takarak, geceyi o biçimde geçiriniz. Sabah tırnak etleriniz yumuşacık olacak ve maniküre hazır hale gelecek.

Yorum yapın