Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Muz lezzetli bir tropik meyve olmasının yanı gizeme aynı zamanda bir iki ilave malzemeyle cilt ve saç arkadaşı bir ürün haline de gelebiliyor. Cilt ve saç bakımınız için pahalı kremlere büyük paralar dökmeden evvel muz mucizesinden haberdar olsanız iyi edersiniz.

Muzu ana madde olarak kullanıp cildinize uygulayacağınız maskeler sayesinde bitkin cilt görüntünüzden kurtulabilir, hassasiyetini eksiltebilir, solmuş cildinizi yine canlandırabilir ve kuru cildinizi ıslatabilirsiniz. Ayrıca muzun cilt üzerinde natürel bir botoks tesiri vardır.

Cilt için Muzlu Maske Tarifleri

Pürüzlü ve kuru bir cildiniz varsa bu maskeyi kumpaslı olarak uygulayıp kısa bir vakitte daha nemli ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve yarım muzu karıştırarak püre haline getirin. Arındığınız cildinize kalın bir katman halinde bu maskeyi uygulayıp 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi ıslatmak için bu maskeyi kullanabilirsiniz.

1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı püre haline getirdiğiniz yarım muzla beraber iyice karıştırın. Cildinizi uygun bir arınıcı ile temizlettikten sonra maskeyi kalın bir katman halinde cildinize uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Duyarlı ve kızarıklık problemi olan bir cildiniz varsa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

1 yemek kaşığı yulaf ezmesini yarım muzla beraber ezin. Uygun bir arınıcı ile temizlettiğiniz cildinize maskeyi kalın bir katman halinde sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Ardından uygun bir ıslatıcı sürüp bakımınızı bitirin. Bu maskeyi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Cildinizi beslemek ve gençleştirmek istiyorsanız lüzumunuz olan şey yarım muz ve 1 yemek kaşığı kaymak. Evet bu ikisi balla toplandığında nefis bir kahvaltı olabilir ancak mideniz kadar cildinizi mutlu edecek bir maskeye dönüşmesi de oldukça kolay.

Muzu tek başına ezip püre haline getirdikten sonra 1 yemek kaşığı kaymakla karıştırıp kalın bir katman halinde arınılmış cildinize sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maskeyi 2-3 gün aralıklarla rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Uyguladığınız tüm muz maskelerinin içerisine yarım çay kaşığı tarçın koyarak kan dolaşımını çoğaldırabilir ve cildinize daha aydınlık bir görüntü sağlayabilirsiniz. Ancak tarçın ilave ettiğiniz maskeyi tüm cildinize uygulamadan ufak bir bölgede test etmenizde fayda çünkü alerjik tepkin gösterebilir. 

Saç için Muz Maskesi Tarifleri:

Saçlarınız sert ve kırılgan bir yapıya sahipse, daha yumuşak ve güçlü saçlara sahip olmak için bu maskeyi uygulayabilirsiniz:

Saç uzunluğunuza göre yarım ya da bir muzu püre haline getirin. Yeniden aynı oranda avokadoyu içine katıp beraber ezin. Hazırladığınız maskeyi saç köklerinden tüm saç uçlarınıza kadar dağıtın ve saçlarınızı bir bone ya da streç filmle sarıp yarım saat bekleyin. Daha sonra saçınızı olağan rutininde yıkayabilirsiniz. Daha yoğun bir nem bakımı yapmak ve saçın natürel tonunu canlandırmak isterseniz bu karışıma 1 tatlı kaşığı kakao yağı da ilave edebilirsiniz.

Saçlarınız daha öncekisi kadar parlamıyor ve gün geçtikçe matlaşıyorsa onları daha sıhhatli ve parlak bir görünüme kavuşturmak için bu maskeyi kullanabilirsiniz:

1 tam muzu, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yumurta beyazıyla beraber karıştırıp püre haline getirin. Banyodayken saçınızı duruladıktan sonra havluyla ıslaklığını alıp bu maskeyi uygulayın ve yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Mevsimsel şartlar ya da stres nedeniyle zaman zaman saç dökülmesi problemleri yaşayabiliyoruz ve dökülme ölçüyü asap bozucu bir hal alabiliyor. İşte bunun için:

1 tam olgunlaşmış muz ve üç yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp saç teninize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra saçınızı bir bone ya da streç film ile kapatıp yarım saat bekletin ve durulayın.

Muzu kullandıktan sonra kabuğunu da atmıyoruz elbette. İşte muz kabuğunun olağanüstü bereketleri:

Dişlerinizi kumpaslı olarak muz kabuğu ile ovalarsanız hem rahatlıkla arınabilir hem de beyazlamasını sağlayabilirsiniz.Muz kabuğu güçlü bir ağrı kesicidir. Özellikle eklem yerlerinde ağrılar için ağrıyan bölge muz kabuğu ile ovulur ve bu bölgeye masaj yapılırsa ağrı kesici özelliğinden faydalanılabilir.Özellikle topuk bölgenizde ya da ayaklarınızın altında çıkan nasırlara karşı da natürel bir ilaç olarak muz kabuğunu kullanabilirsiniz. Muz kabuğuyla nasırın üzerine masaj yaparsanız kısa vakitte gevşettiğini göreceksiniz. Kumpaslı olarak bu masajı yaptığınızda uzun vadede rehabilitasyon edici özelliğinden de yararlanabilirsiniz.Vücudunuzun değişik bölgelerinde oluşan siğilleri de muz kabuğu kullanarak dezenfekte edebilirsiniz. Bir parça muz kabuğuyla siğillerin üzerine masaj yapmanız yeterli olacaktır. Tıpkı nasırlarda olduğu gibi kumpaslı aralıklarla kullanmanız halinde rehabilitasyon edici özelliğinden de yararlanmış olursunuz.Sinek ve böcek cinsi canlıların ısırıklarına maruz kaldıysanız ve kaşıntı problemi yaşıyorsanız tatilinizi sinek ilacı arayarak geçirmenize gerek yok. Bir parça muz kabuğunu sinek ısırığının olduğu bölgeye sürmeniz kaşıntıyı kısa vakitte giderecektir.Sivilce problemi olan bir cildiniz varsa yatmadan evvel yapmanız gereken şey çok kolay; suratınızı uygun bir arınıcı ile arındıktan sonra muz kabuğuyla kibarca masaj yapmak ve tekerrür deviremeden yatmak. Sabah uyandığınızda ılık su ile suratınızı yıkamanız ve bu rutini kumpaslı olarak tekerrür faktörüz halinde kısa zaman sonra sivilce probleminizde iyileşmeler görebilirsiniz.Kumpaslı olarak cildinize muz kabuğu ile yaptığınız masajlar sayesinde yaşın ilerlemesinden kaynaklanan buruşukların hem düzeldiğini hem de ilerlemesinin yavaşladığını görebilirsiniz.Sedef hastalığı olan şahıslarında muz kabuğunun iç kısmıyla ciltlerine yaptıkları masajda iyileştirici özelliği olduğu görülmüştür ve bu tarihin daha önceki zamanlarından beri zaman gelen bir usuldür.

Ehemmiyetli:

  Muz havayla temas ettiğinde oksitlenme yapacaktır. Bu nedenle tüm maskeleri taze hazırlayıp taze taze kullanmanız ehemmiyetli.

Yorum yapın