Kıvırcık Saçı Uzatmak İçin Tüyolar

Kıvırcık Saçı Uzatmak İçin Tüyolar

Kıvırcık saçlar, düz veya dalgalı saçlardan değişik bir bakım ve alaka gerektirir. Kıvırcık saçları uzatmak da, düz saçları uzatmaktan çok daha meşakkatli bir iştir. Çünkü kıvırcık saç natürel yapısı sebebiyle kurumaya, kırılmaya ve kopmaya eğilimlidir. Bununla birlikte, kıvırcık saç uzatma teknikleri doğru uygulandığında ve doğru bakım yapıldığında, Rapunzel’i çekemetecek kadar uzun ve dolgun buklelere sahip olmak sanıldığı kadar güç değildir. 

Peki kıvırcık saç nasıl uzatılır? Kıvırcık saç uzatma teknikleri nelerdir? Kıvırcık saçları uzatmanın püf noktaları nelerdir?

Kıvırcık Saç Daha Mı Yavaş Uzar?

Kıvırcık saçların daha yavaş uzadığına dair yaygın bir kanı vardır. Fakat bunun sebebi kıvırcık saçların daha yavaş uzaması veya buklelerin kıvrılıp bir araya gelerek uzamayı görünmez kılması değil, çoğunlukla yanlış bakımdan kaynaklı kopmalardır.

Kıvırcık ile düz saçlar arasındaki en temel fark, kıvırcık saçın natürel yapısı gereği kuru olmasıdır. Kıvırcık saçta, kafa teninin natürel yağları buklelerin virajlarına takılır; düz saçlardaki gibi alt doğru dağılarak saç tellerini besleyemez. Bu sebeple kıvırcık saçlar genellikle kurudur. Kuru saç telleri ise çok daha kolay eskir, uçları kırılır ve kopar. Nemsiz kalan kıvırcık saçlar işte bu sebeple gerçeğinde kökten uzamalarına karşın sanki hiç uzamıyormuş gibi görünebilir.

Kıvırcık Saç Uzatmanın Püf Noktası

Uzatma kararı alan kıvırcıkların altın kaideyi, saçlarını her zaman nemli yakalamak olmalı. Şayet saçlarınızın brey ve uçları kuruysa, köklerine istediğiniz kadar yağ sürüp bakım yapın, yeniden de saçlarınız uçlardan kopacak ve bakiye kadar uzamayacakmış gibi bir algıya oluşacaktır.

Dolayısıyla, kıvırcık saçı uzatmak için iki safhalı bir bakım gerekiyor: Saçı daha süratli uzatmak için kökleri beslerken, saç tellerinin kırılıp kopmasını yasaklamak için de onları kesintisiz nemli yakalamak ve gözetmek. Kıvırcık saçları bu iki evreyi de koruyarak uzatmak için tüyolar şöyle:

Saçları Uzatmak için Kestirmek Koşul Mı?

Kıvırcık saçlarını uzatmaya karar veren herkesin en baştaki çelişkiyi ve hatta bazılarımızın kâbusu aynı: Evvel uçlarından aldırmak zorundayım? Bu sualin cevabı, şahıstan şahsa değişir. Şayet uzatmaya karar verdiğiniz saçlarınızın uçları fazla aşınmış gidişattaysa, ne yazık ki uzatma sürecinin başında kuaföre uğramak zorundasınız. Uçları kırık, zararlı saçlara ölü gözüyle bakın; ne yapsanız uzamayacaklarını kabullenin ve onlardan kurtulun.

Fakat uzatma sağlıklı saçlarla başladıktan sonra öyle her 4-6 haftada bir kestirmek zorunda da değilsiniz. Bu noktada tek yapmanız gereken, saçlarınızın uçlarını nemli ve sağlıklı tutarak uzamalarını izlemek olacak!

Kıvırcık Saça Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Saçlarınızı uzatma kararı aldıysanız, kullandığınız şampuanın kıvırcık saçlara uygun bir ürün olması özellikle ehemmiyetli. Bu cins şampuanlar saçların nem ve yağ balansını tertip ederek kurumayı maniler. Kıvırcık saçlı bireyler yalnızca saç uzatma sürecinde değil, her zaman ıslatıcı özellikli şampuan kullanmalıdır. Sülfat kapsayan şampuanlar kıvırcık saçların uzun vadede kurumasına yol açar. Temiz içerikli şampuanlar kıvırcık saçlarda nemi gözeterek hem uzamayı takviyeler hem de uzun vadede saçı dolgunlaştırır.

Çok Daha Az Şampuan Kullanın

Kıvırcık saçlıların yaptığı en yaygın yanılgı, her yıkamada bol ölçüde şampuan kullanmaktır. İsyankar bukleleri zaptetmek ismine çok fazla şekillendirici ürün uygulayan kıvırcık saç sahipleri, şampuanı da bol keseden kullanmaları gerektiğini düşünür. Ancak şampuan, kafa teninin sağladığı ve saçların uzamasını destekleyen natürel yağların akıp gitmesine sebep olur. Bu sebeple, kıvırcık saçlarını uzatmaya karar veren bireyler şampuan kullanımını eksiltmelidir. Saçı her yıkamada iki kere şampuanlamak düz saçlarda belki mesele çıkarmayabilir ama kıvırcık saçlılar için vaziyet değişik. İki kere şampuanlamak gıcır gıcır, pak bir saç hissi verse de, gerçeğinde kuruyan ve kopmaya yatkın kıvırcık saçlar anlamına kazanç. Sağlıklı kıvırcık saçlar için bir kere şampuanlama yapın. Co-wash saç kremi ile devireme / conditioning only wash usulünü sınadınız mı? Kıvırcık saçları şampuanın negatif tesirlerinden muaf tutarak canlandıran ve ıslatan bu usule özel ürünler, kısa vakitte uzamayı da takviyeler. Şayet saçlarınızı çok sık yıkamanız gerekiyorsa, aralarda kuru şampuan kullanabilirsiniz. 

Her Yıkamada Kesinlikle Krem Kullanın 

Kıvırcık saçları uzatabilmenin altın kaideyi, uçların kuruyup kopmasını yasaklamaktır. Dolayısıyla erinmeyin, saçlarınızın uçlarını her banyoda iyi bir saç kremi ile ıslatın. Kremi bol ölçüde kullanmaktan çekinmeyin. Haftada bir kere derin ıslatıcı özellikli bir maske uygulayın. Bu maskenin illa ki pahalı bir ürün olması gerekmiyor; yumurta, zeytinyağı ve bal içerikli ev imali bir karışım da aynı işlevi görecektir. Banyodan sonra saçlarınızın özellikle uç kısımlarını Hindistan cevizi veya badem yağı gibi ıslatıcı yağlarla besleyin. Bu yağlar, nemi saç teline tutuklayarak müesseseye meyli ile savaşır.

Isıya ve Düzleştiriciye Veda Edin

Fazla ısı, saçın protein yapısını değiştirerek eforsuzlaşmasına ve kırılmaya eğilimli hale gelmesine yol açar. Kıvırcık saçlı şahısların, özellikle uzatma yarıyılında düzleştiricilerden netlikle uzak durması gerekir. Isı ile aranıza mesafe koyduğunuzda, saçlarınızın çok daha süratli uzadığını fark edeceksiniz. Isıdan uzak durma zorunluluğuna ne yazık ki saç kurutma makinesi de dahil. Saçlarınızın kendiliğindene kurumasını bilave edecek kadar süreniz yoksa veya hava soğuksa, ısıdan gözetici ürünler kullanmalısınız. Bu ürünlere karşın, saç kurutma cihazını en sıcak ayarda çalıştırmaktan her zaman kaçının.

Saç Arkadaşı Havlular Kullanın

Kıvırcık saçlarını uzatmak isteyenler, kurulama evresinde de dikkatli olmalı. Saçlarınızı yıkadıktan sonra fazla suyu sıradan havlularla ovalayarak almaya son verin. Bu cins bir sürtünme tesiri saç tellerinin zarar görmesine ve kopmasına yol açacaktır. Saçlarınızın fazla suyunu evvel ellerinizle, sonra mikrofiber havluyla kibarca alın. Ardından, saçlarınızı yeniden mikrofiber bir havluya veya pamuklu bir tişörte sarın. Kıvırcık saçları bu biçimde kurutmak hem zarar görmelerini yasaklayacak hem de nemi tutuklayacaktır.

Tararken Dikkat!

Kıvırcıkların neredeyse çocukluktan başlayan bir öbür kâbusu da tarama sürecidir. Oysa bu mevzudaki kaideler çok net. Kıvırcık saçlarını uzatmaya karar verenlerin de bu kaidelere uyması özellikle ehemmiyetli:

İnce dişli bir tarağı hiçbir zaman saçlarınıza değdirmeyin. Kırılma ve kopmayı en aza indirmek için saçlarınızı ıslakken ve hatta kremliyken, kalın dişli bir tarakla tarayın. Tarama operasyonu için yalnızca parmaklarınızı kullanabilirsiniz. Saçlarınızı taramaya uçlardan başlayın, uçlar açıldıkça yukarıya doğru ilerleyin. Hiçbir zaman yukarıyadan alt inmeyin.

Yatarken Saçlarınızı Gözetin

Kurumaya yatkın kıvırcık saçların korunması gereken bir öbür zaman dilimi de uyku. Saçlarınızın pamuklu yastık kılıflarına sürtünerek yaralanmasını, sabah uyandığınızda buklelerin birbirine girmesini yasaklamak için saten yastık kılıfları kullanın. Yatarken bone takmak veya saçlarınızı gevşek bir biçimde örmek de nemi tutuklayacak ve zarar görme olasılığını eksiltecektir. 

Kıvırcık Saç Nasıl Bir Araya Gelmeli?

Kıvırcık saçların kopma ve kırılma tehlikesinden uzak yakalanması, bazı saç tarzlarından sakınılmasını da lüzumlu kılıyor. Çok sıkı at kuyrukları, gergin topuzlar veya alengirli örgüler bu açıdan tehlikeli. Ayrıca saçlarınızı karıştırıp koparmayacak tokalar seçmeli, metal veya plastik tokalardan uzak durmalısınız. Saçların takılıp elektriklenebileceği kumaşlardan kıyafetler giydiğinizde de, gevşek at kuyruğu veya topuz modellerini seçim edin.

Kökleri Masaj ve Yağ ile Besleyin

Saçların kökten beslenerek uzadığını unutmayın. Kafa tenine günde yalnızca beş dakika masaj yapmak bile kan dolaşımını artırıp saç köklerini besleyecektir. 

Saçlarınız sarkacak biçimde baş alt uzanın ve her gece en az beş dakika parmaklarınızla masaj yapın.  Kafa masajı sırasında Hint, argan yağı, badem, çörek otu, biberiye veya avokado yağı gibi saçları besleyip süratli uzamalarına uygun civar yaratan yağları kullanabilirsiniz. Kıvırcık saçlar, bu yağları özellikle sever.

Doğru Beslenin

Saçlarınız, tıpkı cildiniz gibi ne kadar sağlıklı olduğunuzu yansıtır. Süratli uzayan saçlar için balanslı ve sağlıklı beslenmelisiniz. Saç uzatmak isteyenler perhizlerinde, protein, demir, selenyum, magnezyum, omega-3 yağ asitleri, B grubu vitaminler ve E vitamini ile bol suya kesinlikle yer vermeli.

Stresten Uzak Durun

21’inci asırda her sağlık meselesinin altından çıkan stres etkeni saçları da negatif tesirler. Stres altındaki şahısların saçları eforsuzlaşır, çok daha kolay kırılır. Uzun ve sağlıklı saçlar için uykunuzu almayı umursamama etmeyin; stresten uzak durmaya çalışın. Çok yorulduğunuz veya stres altında kaldığınız günler saç diplerine masaj yapın.

Yorum yapın