Ayvanın Cilde Faydaları ve Ayva Maskesi Tarifleri

Ayvanın Cilde Faydaları ve Ayva Maskesi Tarifleri

Aşk tanrıçası Afrodit’in meyvesi olur da, hoşluğa yararı olmaz mı? Yunan mitolojisinde Afrodit’le ilişkilendirilen ayva, bir vitamin ambarı ve çok güçlü bir antioksidan olarak cilt hoşluğuna inanılmaz faydalar sağlar. Ayvanın hem kendisi, hem de çekirdeklerinden elde edilen jel kıvamında maske son derece güçlü bir anti-aging etkisine sahiptir. Ayva ayrıca enflamasyonu eksiltir, cildi aydınlatır ve onarır.

İşte, son senelerde kozmetik ürünlerinde giderek daha fazla kullanılan ayvanın cilde bereketleri ve ayva maskesi tarifleri:

Ayvanın Cilde Bereketleri

Ayva, her biri cilt için ayrı ayrı verimli olan mükemmel bir vitamin-mineral bileşimini barındırır. A, C, E, B1 tiyamin, B2 riboflavin, B3 niasin, Vitamin B5 pantotenik asit, B6 pyridoxine, B9 folat ve K vitaminlerinin yanı gizeme kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, selenyum ve çinko minerallerini kapsar.

Ayva, C vitamini kadar güçlü bir antioksidan kabul edilen quercetin kuersetin maddesini de bol miktarda kapsar. Quercetin, tüm antioksidanlar arasında en yüksek hücresel antioksidan aktiviteye sahip olan maddedir. Ayva bu içeriği ile hür radikallerin cilt hücreleri üzerinde yarattığı zararı dikkat çekici bir süratle onarır.

Ayvanın içeriğindeki vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde cilt için bereketleri şöyle sıralanabilir:

Kırışıklıkları eksiltir,Yeni kırışıklık yaradılışını geciktirir,Kızarıklıkları geçirir,Sivilce, akne, güneş, doğum kaynaklı cilt lekelerini eksiltir,Akneye iyi kazanç,Ciltte enflamasyonu şişkinlik eksiltir,Ktümörü ciltleri ıslatır,Gözenekleri sıkılaştırır,Cildi sıkılaştırarak sarkmaları geçirir,Cildi gençleştirir,Tonik ve arınıcı misyonu görür,Siyah noktaları eksiltir,Cildi yumuşatır,Çatlakları geçirir,Yara izlerini geçirir,Nezaret morluklarını geçirir,Atopik dermatit gibi alerjik reaksiyonlarda cildi hafifletir,Cildi güneşin hasarlı ışınlarından korur,Yanık rehabilitasyonunda etkilidir,Emzirme sebebiyle tahriş olan meme uçlarını rehabilitasyon eder, Göğüslerde alana gelen sarkmaları toparlar,Bağışıklık sistemini güçlendirerek bakterilerin cilt yüzeyinde barınmasını maniler,Kan dolaşımı üzerindeki son derece güçlü etkisi sayesinde oksijenin tüm bedene pompalanmasını sağlayarak cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır?

Ayvanın cilt için en verimli kısımları çekirdekleri ve onlardan elde edilen jeldir. Cilt lekelerine, sivilce izlerine, çatlaklara ve yanıklara son derece iyi gelen bu jelin anti-aging özelliği de vardır. Çok kolay bir usulle elde edilen ayva çekirdeği jeli, cilde hem kendi başına maske olarak uygulanabilir, hem de muhtelif malzemelerle karıştırılarak daha farklı maskelere dönüştürülebilir.

Ayva Çekirdeği Jeli Tarifi

Malzemeler:

2 adet ayvanın çekirdekleri1 çay kadehi pak, ılık suKapaklı, sırça bir kap küçük bir kavanoz olabilir

Hazırlanışı:

Ayvaları sırça kaba kreyin, üzerine suyu dökün. Suyun çekirdeklerin üzerini tamamen örtmesi gerekiyor. Kabın ağzını sıkıca kapatarak, oda sıcaklığında ve güneş almayan bir etrafta 24 saat bekletin. Bu zaman içinde çekirdeklerin dış zarı ile birleşen su kıvam alacak ve bir jele dönüşecektir.

* Jeli, ayva çekirdeği ve su miktarını aynı oranda artırarak tek kullanımlık yerine daha fazla miktarlarda hazırlayabilirsiniz. Ancak kıvam kaybı yaşanmaması için su miktarını dikkatli ayarlamayı bakımsızlık etmemelisiniz. Daha fazla çekirdekle uygulanan tariflerde bekleme müddetinin daha uzun olacağını unutmayın.

** Jel buzdolabında beş gün boyu saklanabilir.

*** Mevsiminde konutunuza aldığınız ayvaların çekirdeklerini meyve kalıntılarından arınıp buzlukta hava almayacak şekilde saklayabilir ve yaz aylarında dahi ayva jeli yapabilirsiniz!

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Kullanılır?

Ayva çekirdeği jeli, başlı başına cilt için anti-aging ve besleyici özellikler kapsar. Jeli bir makyaj pamuğu ile veya pak parmaklarınızla suratınıza masaj yaparak doğrudan uygulayabilirsiniz.Ayva çekirdeği jeli göz altı kırışıklıklarına, torbalarına ve morluklarına uygulanabilir. Jeli kalın bir maske gibi sürdükten sonra suratınızda 20 dakika bekletmeniz ve sonrasında aşırısını yalnızca su ile almanız öneri edilir. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.Ayva çekirdeği jelini cilt lekelerinin ve çatlakların olduğu bölgelerde, yanık rehabilitasyonunda daha sık kullanabilirsiniz.Düzenli uygulama sonrasında cildinizdeki lekeler azalacak, gözenekler sıkılaşacak ve deriniz ışıldamaya başlayacaktır.

Uyarı: Ayva çekirdeği jelini suratınıza sürmeden evvel alerjik bir tepki verip vermediğinizi kontrol etkeniz gerekir. Jeli, evvel elinizde veya kolunuzda test etkeniz doğru olacaktır.

Ayva Maskesi Tarifleri

Islatıcı Ayva Çekirdeği Maskesi

Bu tarifte jel, gül suyunun içinde hazırlanır. 2 ayvanın çekirdekleri, üzerlerini kapatacak kadar gül suyu ile ağzı kapalı bir kapta beklemeye bırakılır. 24 saat kadar bu şekilde bekletildikten sonra iki çay kaşığı badem yağı karıştırılır ve istenen bölgeye uygulanıp 20 dakika bekletilir. Artan karışım kapalı kapta ve buzdolabında beş gün saklanabilir. 

Islatıcı Ayva Maskesi

Blenderdan geçirilmiş 2-3 çorba kaşığı ayvayı bir kaşık bal ile karıştırın. Cildiniz yağlı ise karışıma az miktarda elma sirkesi karıştırın. Suratınızda 5-10 dakika bekletip su ile durulayın.

Akne Karşıtı Ayva Çekirdeği Maskesi

3 ayvanın çekirdeklerini bir bardak su ile kaynama noktasına getirin. Ateşte çok yakalamadan kapaklı bir sırça kaba veya şişeye alıp beş gün bekletin. Elde ettiğiniz jölemsi akışkanı suratınıza ve boynunuza kalın bir tabaka halinde sürün. Maske yavaş yavaş kuruyacaktır; vaktiniz varsa bir saat bekletin, hatta mümkünse bu şekilde uyuyun.

Gözenek ve Cilt Sıkılaştırıcı Ayva Maskesi

Rendelenmiş veya blenderdan geçirilmiş yarım ayvayı 1 yumurta beyazı ile iyice karıştırın. Pak cildinize uygulayın, kuruduktan sonra soğuk ile yıkayın. Bu maskenin haftada bir uygulanması halinde cildiniz sıkılaşacak ve gözenekler küçülecektir. 

Çatlaklara Karşı Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva çekirdeği jelinin içine bir miktar hindistan cevizi yağı katıp iyice karıştırın. Bu karışımı her gün çatlaklarınıza uygularsanız meseleli görüntünün kısa müddette kaybolduğunu görecekseniz.

Siyah Nokta ve Sivilceye Karşı Ayva Çekirdeği 

Toz haline getirilmiş 2 çorba kaşığı ayva çekirdeği ile 1-2 çorba kaşığı papatya suyunu karıştırıp sivilce ve siyah noktaların bulunduğu bölgeye uygulayın. Haftada üç kere uygulanabilen bu karışım siyah noktaları temizleyecek, cerahat kurutucu özelliği ile sivilceleri kurutacaktır.

Ktümörü Ciltler için Zeytinyağlı Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva çekirdeği jelinin su yerine zeytinyağı içinde oluşturulması ile hazırlanan bu maske çok ktümörü ciltler için özellikle kış aylarında önerilir. Aynı zamanda cilt lekelerini de rahatlatır. 

Bir ayvanın çekirdeklerinin üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı dökün ve kabın ağzını kapatarak karışımı 24 saat bekletin. Ayva çekirdeğinin özünün bu şekilde zeytinyağına nüfuz etmesi sonrası karışımı suratınıza masaj yaparak yedirin. Cildiniz daha şehirk uygulamadan sonra nemlenecek ve pürüzsüz hale gelecektir.

Kırışıklık Karşıtı Ayva Çekirdeği Maskesi

Bir yemek kaşığı ayva çekirdeği jelini bir yemek kaşığı natürel yoğurtla karıştırıp suratınıza sürün. 15- 20 dakika bekledikten sonra suratınızı su ile durulayın. Haftada iki kere uygulayın. Kırışıklıklarınızın açıldığını göreceksiniz.

Göz Altı İçin Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva jeli göz altları ve göz etrafında kendi kendine harikalar yaratır. Bununla birlikte, bu bölgede kırışıklıkları eksiltmek için ideal bir natürel ürün olan mavi anemon çiçeği yağı ile karıştırıldığında çok daha etkili neticeler verir.

Yorum yapın