Kilin Faydaları

Kilin Faydaları

Surat senelerdir kullanılan kil, içeriğindeki minerallere göre cilt ve saç meselelerine karşı ideal çözümler sunuyor. Tabi her kil size uygun olmayabilir!

Ehemmiyeti son senelerde anlaşılmaya başlanan ve natürel mineral karışımı yağlı bir toprak olan kil, cilt ve saç sıhhati başta olmak üzere bir hayli fayda barındırıyor. Su ile karıştırıldığında farklı özellikler kazanan kil, su dışında hiçbir akışkan veya madde ile suyun kattığı özellikleri kazanamaz. Toprak kap, ziynet eşyaları ve modelleme uygulamalarında da kilin muhtelif cinsleri kullanılabiliyor. Yazımızda verimleri başta olmak üzere kille alakalı bir hayli bilgiyi bulabilirsiniz.

Madde Madde Verimleri

Kil, özellikle bayanların hoşluk için seçim ettiği natürel bir kozmetik ürün. Paklik malzemesi olarak kullanılabilen kil, cildi besliyor, saçları canlandırıyor, yaraları iyileştiriyor, sivilceleri ve selüliti önlüyor. Madde madde bereketlerini görelim:

Kilin bünyesindeki mineraller, bir hayli cilt rahatsızlığına karşı tesir gösterir.
Kil masajı; cildi ıslatır, canlandırarak ışıltı kazandırır.
Saf beyaz kil, emici eforu ile tanınmıştır. Ciltteki pürüzleri pakler.
Beyaz kil, yağ molekülü olan sebumun imalini eksilterek, cilde ışıltı kazandırır.
Mavimsi gri kil, dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.
Yeşil kil, yağlı ciltlerin meseleleri için ideal bir kil çeşididir.
Sarı kil, suratın tabakalı bölgeleri için çözüm sunan kil çeşididir.
Pembe kil, alıngan cilt meseleleri için kullanılabilir.
Kırmızı kilin kan dolaşımı üzerinde pozitif tesirleri vardır.
Kil hamuru cilt gözeneklerini pakler, yüzeyini sıklaştırır ve tonlama sağlar.
Bebeklerdeki cilt döküntüleri ve kızarıklıklara iyi kazanç.
Sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında kil maskesi öneri edilir.
Cilt hücrelerindeki hidrojeni sürükleyerek, oksijen sağlar.
Ağız, diş ve diş eti sıhhatinde kullanılabilir.

Bentonit Kil Nedir, Verimleri Nelerdir?

Volkanik bir kil cinsi olan bentonit kil, bünyesinde elektromanyetik olumsuz yük barındırır. Bedendeki toksik ve bakteriyel maddeleri atma özelliği vardır. Detoks uygulamalarında kullanılır. Bedene etraf şartlarından ve bazı yiyeceklerden alınan toksik maddeler, bir müddet sonra bazı bölgelerde birikerek muhtelif meselelere yol açabilir. Zehirli Madde temizletme detoks uygulamalarında bentonit kil öneriliyor. Hem haricen hem de ağız yoluyla kullanılabiliyor. Akışkan, kapsül, maske, lapa, banyo suyu ve diş macunu formlarında temin edilebiliyor veya hazırlanabiliyor. Peki, ne cins verimleri var?

Bentonit kili, toksik ve bakteriyel maddeleri olumsuz yük sayesinde tutarak beden dışına atar.
İçeriğindeki mineraller cildi besleyerek, kronik cilt meselelerini eksiltir veya yok eder.
İçilebilen akışkan bentonit kil, bedendeki hasarlı patojenlere bağlanarak meblağ ve bağırsak yoluyla kana karışmasını önler. Ardından bedenden atılmalarını sağlar.
Kapsül biçimindeki bentonit kil, mide rahatsızlıklarını giderir, sütunu pakler.
Bedeni dengeler, asitlik seviyesini kumpaslar, alkalize eder, hücreleri onarır.
Bağışıklık ve sindirim sistemi üzerinde pozitif tesirleri vardır.
Cilt hücrelerinin oksijen almasını kolaylaştırır.

Kil Maskeleri Önerileri

Kil maskesi, cildiniz ve suratınız için tesirli ve sıhhatli bir uygulama. Konutta basitlikle hazırlayarak, uygulayabilirsiniz. İşte tarifleri ve uygulamaları;

Üç çorba kaşığı kile 3 ila 4 damla zeytinyağı, 3 çorba kaşığı da sıcak su katarak iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı göz kenarlarına ve dudaklarınıza bulaşmayacak biçimde suratınıza sürün. Zeytinyağı, balçığın kurumasını geciktirir. Cildinizin gidişatına göre karışım süratli bir biçimde de kuruyabilir. Karışımı sürdükten sonra cildinizin gerginleşme gidişatına göre maske, takribî 10 dakika suratınızda kalsın. Daha sonra suratınızı arınacağınız ılık suya bir limon sıkıp, karıştırın. Limonlu suyla suratınızı arınıp, bol suyla yıkayın. Bu maske, özellikle sivilceli ve siyah noktalı ciltler için idealdir. Haftada en az bir kere bu maskenin uygulanması öneri ediliyor.

Bentonit kili ile maske hazırlamak istiyorsanız farklı bir tarif verelim; seramik veya sırça bir kap içerisine 1’e 3 oranında kil ve su ilave edin. Karışımı iyice karıştırın. Karıştırmak için mikser veya blender kullanabilirsiniz. Karışımı takribî 15 dakika havalandırarak, bekletin. Daha sonra cilt üzerine maske biçiminde uygulayın.

Saçlarınız için kil maskesi hazırlamak istiyorsanız şu tarifi kullanabilirsiniz; bir fincanın dörtte biri kadar bentonit kili, 3 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı aloevera suyunu bir şişeye koyarak karıştırın. Karışımı nemli saça uygulayarak saç tenine masaj yapın. 20-30 dakika bekleyerek saçınızı durulayın.

Kilin saça verimleri için: Onikibilgi.com

Kil Çeşitleri ve Verimleri

Kil çeşitlerine göre verimlerini de şöyle sıralayabiliriz;

Kaolin Kil Beyaz: Alıngan ciltler için muhteşem bir alternatiftir. Cildi yumuşatarak, parlaklaştırır. Genellikle cilt pakliği veya detoksifikasyon zehirli maddelerden temizleme perhizi olarak kullanılır. Genellikle beyaz olan kaolin kil; pembe, kırmızı ve sarı gibi renklerde de olabilir.

Fransız Kili Yeşil: “Deniz kili” olarak da öğrenilir. Yeşil renktedir ve oldukça emicidir. Kuru ciltler için öneri edilmiyor; zira yağları emmeye çalışarak, gözenekleri sıkılaştırır. Yağlı ciltler için oldukça ideal bir kil cinsi.

Bentonit Kil Gri: Yukarıyada da bahsettiğimiz gibi detoks, başka bir deyişle zehirli maddelerden temizletme uygulamaları için ideal bir kil çeşidi. Cilt arınma maskesi için en uygun kil cinsi olarak biliniyor.

Rhassoul Kil Kırmızı: Fas’ta üretilen bu kırmızı kil, yağlı ciltler ve saçlar için ideal. Yulaf ezmesi, tuz ve şeker gibi maddelerle karıştırıldığında güçlü bir exfoliant peeling uygulaması olabilir. Değişik killerin bir hayliyi gibi, olumsuz yüklüdür ve bedenden pozitif yüklü zehirli maddeleri atar.

Pratik Kil Kullanımı Önerileri

Cildinizi arındıktan sonra yumuşak kil hamuru ile cildinizin istediğiniz bölgesine masaj yapın. Haftada iki kere 20 dakika kil masajı, pak ve sıhhatli bir cilt için yeterli görülüyor. Cilt gözeneklerinde biriken yağlar ve tozlar bu uygulama ile temizlenebilir.
Bentonit kille hazırlanan banyo suyu, bedeni hasarlı zehirli maddelerden ve ışınımdan temizletir. Bunun için küvete doldurulan ılık suya takribî 2 su kadehi bentonit kili tozu ilave edin. Suyu karıştırdıktan sonra içine uzanın. Haftada iki kere uygulanması öneri ediliyor.
Bentonit kili lapası; kemik kırılmaları, egzama, tahrişli cilt ve enfeksiyonlu yaralar için kullanılabilir. Bunun için; 1 kaşık kile 3 kaşık su ilave ederek karıştırın. Karışımı meseleli bölgelere uygulayın!
Haftada birkaç kere bir çay kaşığı kil tozunu bir kavanoz suyla karıştırarak içebilirsiniz.
Kil tozuna metal eşya değdirilmemesi öneriliyor. Metal kaplar, çatal veya kaşık kilin bünyesindeki enerjileri ve özelliğini yok ediyor, bereketlerini azaltıyor.

Kil Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kil, bünyesinde muhtelif mineralleri barındıran yağlı toprak cinsidir. Alüminyum, demir, kalsiyum, magnezyum, silisyum ve çinko gibi natürel mineraller veya metal oksitler kapsar. Genel olarak kalker, mika, silis, mika, demir oksit mineralleri formlarından oluşur. Tabiatta sarımtırak, kırmızımtırak veya esmer renklerde bulunan kilin rengini, bünyesindeki minerallerin ve yanıcı maddelerin oranları tanımlıyor. Su ve nem sürükleme özelliği olan kil, tabiatta bol bulunur. Ancak saf kil bulmak güçtür. Kil, dört ana grupta sınıflandırılır; illit, kaolinit, montmorillonit bentonit ve değişik killer…

Kil hakkında kısa bilgiler paylaşalım;

Genellikle 0,002 mm’den daha ufak taneli toprak, “kil” olarak adlandırılır.
Kil her zaman nemli ve yağlıdır.
Plastisite kuramı; ezilmiş kile su katıldığında biçim alma ve işlenebilme özelliğidir. Kile, su dışındaki hiçbir akışkan ve madde “plastisite” özelliği kazandırmaz.
Kohezyon; kil hamuru kuruduğunda, yaşken verilen biçimi koruma özelliğidir. Bu özelliği de su ile yoğrulduğunda kazanır. Değişik akışkan ve maddeler kohezyon özelliği kazandıramaz.
Kilin rengi; bünyesindeki metal oksitlerin yoğunluklarına göre natürel olarak oluşur. Bünyesindeki organik bir hayli madde, rengini etkiler.
Killer; sarı, pembe, yeşil, mavimsi gri, siyahımsı, kırmızımsı, renklerde olabilir.
Saf kil, beyaz renklidir. Bu formuna “kaolin” ismi verilir.
Rengine göre içeriğindeki maddeler varsayım edilebilir. Kilde limonit bulunursa esmer; manganez bulunursa siyah; demir bulunursa kırmızı; organik maddeler bulunursa menekşe rengini alır.
Killerin rengi, ısıya maruz vazgeçildiklerinde değişir; zira içeriklerindeki metal oksitlerin rengi sıcaklıkta değişir.
Kil hamuru biçim verildikten sonra kurutulunca hacmi küçülür. Bu özelliğine “rötre” veya “büzüşme” ismi verilir. Rötre, kilin plastisite özelliği ile bağlantılıdır.
Kozmetik ürünlerde de kullanılan kil, piyasada çok ucuza temin edilebilir.
Bentonit kil, volkan küllerinden oluşur. Öğrenilen en büyük bentonit kili kaynağı, rakamsız volkan bulunan Amerika’nın Wyoming eyaletine bağlı Benton kentinde bulunur. Bentonit kilin ismi de bu kentten gelmektedir. Değişik ismi “montmorillonit” biçimindedir.

Yorum yapın