Karma Ciltler İçin Maskeler

Karma Ciltler İçin Maskeler

Karma bir cildiniz varsa, özel maskeler kullanmalısınız. Cildinizin de yiyeceklere lüzumu var. İşte, konuttaki gıdalarla yapabileceğiniz maske teklifleri…

Karma ciltler, yağlı veya kuru ciltlere göre daha az meseleli cilt tipidir. “En ideal cilt” diyebiliriz; ancak karma ciltlerin de elbette bakıma lüzumu var. Eğer suratınızda “T bölgesi” yağlı, öbür bölgeler kuru ise karma bir cildiniz var demektir. Peki, hem yağlı hem de kuru bölgeler kapsayan karma bir cilde ne cins maskeler uygulanabilir? Sizin için derlediğimiz tekliflerden uygun olanı seçebilirsiniz!

Karma Ciltler İçin Maske Teklifleri

Karma ciltlerin yağlı bölgelerinin haricindeki kuru bölgelerde iltihaplı sivilceler, sivilceler ve büyük gözenekler oluşabilir. Bu nedenle değişik bölgeler için uygun bakım uygulamaları seçmelisiniz. Karma cilt meselelerini çözebilecek, cildi natürel parlaklığına döndürebilecek bazı natürel maskeleri konutunuzda hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Hoşluk dünyasında “natürel botox” olarak öğrenilen muzların, hem ıslatıcı hem de yağ hakimiyeti özelliği vardır. Muz ile beraber bal ve yulaf ezmesi karşımı maske, karma ciltlerin hücrelerini ıslatarak, pul pul dökülür. Bunun için 1 adet muz, 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1-2 çay kaşığı yulaf ezmesi gerekiyor. Hazırlanan karışımı 10-15 dakika suratınızda bekletmeniz yeterli. 
Karma ciltler için uygulanabilecek değişik bir surat maskesinde yoğurt ve yumurta akı kullanılıyor. 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yumurtanın akını ufak bir kapta iyice karıştırın ve suratınıza uygulayın. Göz ve ağız bölgesine sürmemeye özen gösterin. Maskeyi suratınızda 10 ila 15 dakika bekletin. Tamamen kuruduğunda gözenekleri soğutmak için ılık suyla durulayın ve daha sonra soğuk su ile yıkayın. 
Olgunlaşmış bir avokadoyu 1/4 oranında kesin. Kabuğunu çıkarın ve yumuşak hamur elde edilinceye kadar bir kaşıkla ezin. 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ilave edin ve malzemeler iyice karışıncaya kadar karıştırın. Karışımı, parmak uçları ile suratınıza masaj yaparak sürün. Gözeneklerin derinliklerine erişinceye kadar 10 ila 15 dakika bekleyin ve ardından soğuk su ile durulayın. Yumuşak, pak bir havlu ile kurulayın. 
Karma ciltlerde siyah noktaları yok etmek için birer tatlı kaşığı bal, yoğurt ve mısır ununu iyice karıştırın. Karışımı suratınıza uygulayarak 20 dakika bekleyin. Ardından suratınızı iyice yıkayın. 
Maden suyuna birkaç damla limon sıkarak bir buz kalıbına dökün. Ardından buzdolabında donuncaya kadar bekletin. Bu buz kalıplarını suratınıza sürerek, cildinize gevşetebilirsiniz. 
Limon, havuç, salatalık, su teresi, elma ve maydanozu sıkarak, sularının karışımını cildinize sürün. Beş dakika kadar bekleyerek, ılık su ile yıkayın. 
Elma suyunu doğrudan suratınıza uygulayın. Bu biçimde surat cildinizin gözeneklerini sıkılaştırabilirsiniz. 
İki yemek kaşığı gül yaprağı, bir tatlı kaşığı bal ve yeteri kadar gülsuyunu karıştırın. Bu karışımı suratınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Ardından durulayın. 
Üzümü sıkarak suyunu damla damla iki kahve kaşığı ıslatıcı kremin içine katın. Maskeyi suratınıza sürerek, 10 dakika bekletin. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayabilirsiniz. 
Kil ile iki damla zeytinyağı ve limon suyunu iyice karıştırın. Karışımı özellikle yağlı bölgelere sürebilirsiniz. 15 dakika kadar bekleyip, cildinizi yıkayın. 
Bir kahve kaşığı elma içini iyice ezerek, iki kahve kaşığı ıslatıcı kremle karıştırın. Suratınıza sürerek, 20 dakika bekleyin. Haftada iki kere uygulayabilirsiniz. 
Taze yumurta sarısını iki kahve kaşığı ıslatıcı kremle karıştırın ve kalın bir katman halinde suratınıza sürerek, 20 dakika bekletin. Bu maskeyi de haftada iki kere uygulayabilirsiniz. 
Rendelenmiş bir elmayı çok az ölçüde süt ile pişirerek, ılık halde suratınıza sürün. Maske kuruyunca, suratınızı gülsuyuna daldırılmış bir parça pamukla silerek arının. 
Bir tatlı kaşığı bira mayası ve bir tatlı kaşığı balı, ılık sütün içinde eritin. Karışımı 1 saat serin bir yerde bekletin. Mayalandıktan sonra suratınıza sürün. 10 dakika kadar ciltte bekleterek durulayın. 

Maskelerde Kullanılan Meyve ve Gıdaların Verimleri

Maskeler için çok rakamda meyve, sebze ve muhtelif besinler kullanılabiliyor. Natürel bir uygulama sunan bu malzemelerin bereketlerine göz atalım:

Muz: Potasyum ve nem açısından zengin olan muz, ten hücrelerini ıslatarak, besler. Ciltteki gözenekleri ve cilt yüzeyini derinlemesine pakler. Ciltteki renk farklılığını ortadan kaldırır, kirleri yok eder. Yağlı cildi nemlendirir, böylece fazla yağ imalini hakimiyet eder. 
Bal: Nemi cilt hücrelerine kilitleyerek, natürel bir ıslatıcı işlevi görür. İrinli iltihaplı sivilcede kullanılabilecek güçlü antiseptik ve antibakteriyel özellikler kapsar. Cildin yüzeyinde bulunan bakteri ve mikropları öldürür. Derinlemesine pakler ve mikropları, lekeyi, fazla sebum yağlı salgı salgısını bloke ederek, gözenekleri pakler. Cildi kibarca nemlendirir. 
Yulaf ezmesi: Ciltten salgılanan fazla sebumları yağlı salgı cildin yüzeyinden ve gözeneklerden emer. Natürel emici işlevi görür. Ölü hücreleri cildin yüzeyinden sıyırarak, cildi kibarca pul pul döker. Cildi besler ve nemlendirir. 
Yoğurt: Cildi besleyen, yumuşatan, şartlandıran ve ıslatan bir yiyecektir. Ten renk başkalaşımlarında solgunluğu önler. Cilt tonunu ve kirlerini parlatır. Cilt gözeneklerinde ve yüzeylerde sivilceye neden olan bakterilere ve mikroplara karşı savaşır. Kuru ten bölgesini nemlendirir ve hidratlar. 
Yumurta akı: Büyük cilt gözeneklerini sıkar. Suratı yukarıya doğru gerdirir ve sıkar, sarkmaları önler. Yağ hakimiyeti sağlar. 
Avokado: Güçlü fito-kimyeviler, sıhhatli ve natürel yağlar ve antioksidanlar açısından zengin bir meyvedir. E vitamini yoğunluğu vardır. Cilt hücrelerini ıslatır ve besler. Gözenekleri pakler. Canlı, yumuşak ve elastik bir cildi teşvik eder. Antifungal, antienflamatuar ve antiaging özellikleri vardır. 
Hindistan cevizi yağı: Kaprilik asit, lorik asit ve öbür antioksidanlar gibi orta zincirli yağ asitleri kapsar. Bu antioksidanlar, cilt hücrelerini iyileştirir ve onarır. Cilt gözeneklerine derinden nüfuz eder, kuru cilt hücrelerini ıslatır ve yağlandırır. Cildi özgür radikal zararından ve güneşten korur. İltihaplı Sivilceleri pakler.
Çay esansiyel yağı: Natürel bir sıkılaştırıcı olan çay ağacı, ciltteki yağ oranını eksiltmenin yanı gizeme büyük gözenekleri sıkıştırma ve tonlamaya takviyeci olur. Aynı zamanda, benzoil peroksit kadar tesirli olduğu söylenen güçlü bir sivilce savaşçısıdır. 
Kil: Yeşil, beyaz ve kırmızı kil maskeleri, cilt için donakaltıcıdır. Her biri değişik bir işlev görür. Yeşil kil cildi durulaşır; beyaz kaolin kili duyarlı, kuru cildi hafifletir; kırmızı kil üst seviyede yağ emilimi reelleştirir. Karma cildinizin her santimetrekaresini işleyen çok emelli kil maskeleri sınayabilirsiniz. 

Maskeler İçin Bazı Teklifler

Yukarıyada bahsettiğimiz maskelerin haricinde değişik bir ekip teklifler de vermek istiyoruz:

Yulaf ezmesini, özellikle yanaklarınız gibi yağlı bölgelere ovalayarak uygulayın. Yulaf ezmesi, ölü hücreleri arınacak ve yağlı cildi elastik bir hale getirecektir. 
Surat maskesini duruladıktan sonra kuruluğu önlemek için bir damla hindistancevizi yağı veya zeytinyağı uygulayın. 
Maskelerin ardından her havlu kullanışınızda mikropların ve yağların suratınıza yapışmasını önlemek için havlularınızı her gün değiştirin. 
Cildin gözeneklerini açmak için suratınıza masaj yapın. Böylece surat maskesinde kullanılan gıdaların derinlere nüfuz etmesine ve cildinizin gıda içeriklerinden yararlanmasına imkân tanımış olursunuz. 
Ciltte tahriş ve alerjileri önlemek için her zaman sade, şekersiz, aromalı probiyotik yoğurt kullanın. 
Cilt tahrişlerinden sakınmak için organik, arıtılmış edilmemiş, soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı kullanın. 
Boynunuz, elleriniz ve bacaklarınızda parlayan ve yumuşak bir cilt istiyorsanız, ekstra surat maskesi karışımı kullanabilirsiniz. 
Saç çizgilerinizi surat maskelerinden gözetin. Bunun için bir alın bandı takarak saçınızı atkuyruğu haline getirebilirsiniz. 
Her maske uygulaması evveli suratınızı kesinlikle sabunla arının. 

Yorum yapın