Cevizin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Cevizin Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Ceviz, sıhhatli besinler denildiği zaman namı herkes tarafından öğrenilen bir yiyecektir. Bu nedenle, sıhhatli beslenme listesindeki ilk sırasını kimseye kaptırmadığını söylemek muhtemel. Peki, bu fantastik besinin sıhhatimizin yanı gizeme cilt ve saç bakımımızda da harika neticede yarattığını öğreniyor muydunuz?

Cevizin yalnızca yemiş kısmı değil, dış kabuğu ve içindeki kabuk da oldukça kıymetlidir. Vitamin, mineral, bakır, omega-3 yağ asitleri, protein ve lif açısından oldukça zengin olan ceviz, beyin gelişimi açısından ehemmiyetli bir gıdadır. Ayrıca içeriğindeki doymamış yağ asitleri ile kolesterolü kumpaslar ve damar sertliği rahatsızlığına karşı tesirlidir. Bu özellikleri ile kalp krizi tehlikesini eksiltir. Karaciğer işlevlerini kumpaslar.

Ceviz kan damarlarını genişletir ve bedendeki kan dolaşımını süratlendirir. Kan dolaşımının süratlenmesi saça ve cilde pozitif biçimde yansır. Cevizin içeriğindeki omega-3 yağ asitleri ile bakır, cildin elastikliğini arttırır. Cildi besler ve cilt niteliğini iyileştirir. Siğil rehabilitasyonunda ve ergenlik sivilceleri ile çabada tesirlidir. Saç dökülmesini önler. Saç köklerini kuvvetlendirir. Özellikle saçları cansız ve eforsuz olan şahıslara ceviz kürü uygulaması önerilir. Bu fantastik kuruyemişin cilt ve saç üzerindeki tesirlerinden yararlanabilmek için günde 2-3 adet ceviz yenmesi nasihat edilmektedir.

Yukarıyadaki satırlarda belirttiklerimiz cevizin rakamsız bereketlerinden yalnızca birkaçı. İşte cevizin beden sıhhati, saç ve cilt üzerindeki bereketleri…

Ceviz Kabuğunun Saça Bereketleri Nelerdir?

Saçta görülen bitlenme meselesine karşı tesirlidir.  
Saçların direncini çoğaldırır. Saç köklerini besler. 
Saç dökülmesini eksiltir.  
Saçlara sıhhatli ve canlı bir görünüm kazandırır.  
Saçların yumuşak olmasını sağlar.   
Ceviz kabuğu daha önceki yarıyıllardan bugüne kadar saç boyamada kullanılmaktadır.

Ceviz Kabuğu Saça Nasıl Uygulanır?

Ceviz kabuğu kaynatılarak elde edilen su banyo suyuna katılır ve saçlar bu su ile yıkanır.

Ceviz Kabuğunun Bereketleri – Ahmet Maranki Nasihati

Bioenerjist ve Kozmik Bilim Uzmanı Ahmet Maranki, ceviz kabuğunun saça olan pozitif bereketlere dikkat toplayan adlardan biridir. Maranki, saçlardaki dökülmeyi eksiltmek ve daha canlı görünen saçlara sahip olmak isteyenlere şu teklifte bulunmaktadır: 20 adet cevizin sert kabuğu 5 kadeh suda takribî olarak 20 dakika kaynatılır. Saçlar, hazırlanan bu su ile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere yıkanır. Şayet günde 2 kere saç devireme ihtimaliniz yoksa günde 1 kere de yapabilirsiniz. Ancak daha iyi ve süratli netice için günde 2 kere olması nasihat edilmektedir. Bu harekât saç dökülmesini eksiltir, saçların yumuşak olmasını sağlar, saçlara sıhhatli ve canlı bir görünüm kazandırır.

Cevizin ve Ceviz Kabuğunun Cilde Bereketleri Nelerdir?

İçeriğindeki magnezyum, bakır ve antioksidan sayesinde cildi pakler. Siğil ve eşi cilt problemlerinin giderilmesinde tesirlidir.  
Antioksidan içeriği ile cildi mikroplara karşı korur.  
Hücre yenilenmesini sağlar.  
İhtiyarlama bulgularını eksiltir. Buruşuklukları önlemeye destekçi olur.   
Kızarıklık ve kabarma gibi alerji bulgularının giderilmesinde tesirlidir.  
Ciltteki ölü hücreleri yok eder.

Ceviz ile Maske Nasıl Yapılır?

Cevizin cilt üzerindeki pozitif tesirlerinden yararlanmak için ceviz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bunun için 5 adet ceviz içini havanda vurarak öğütün. Cevizler toz haline geldiğinde üzerine 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı portakal suyu ve 4 yemek kaşığı süt ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı surat ve boyun bölgenize göz etrafına çok yanaştırmadan masaj yaparak sürün ve 10 dakika bekleyin. Zamanın sonunda cildinizi ılık su ile maskeden temizletin.

Bu maske peeling tesiri yaratarak cildinizi ölü tenlerden temizletir ve cildinizin canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Maskenin pak ve gözenekleri açılmış cilde uygulanması nasihat edilir. Dolayısıyla maske için en ideal zamanın duş sonrası olduğunu söyleyebiliriz. Maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Ceviz Kabuğu Suyu Nasıl Kullanılır? Ceviz Kabuğu Suyu ile Cilt ve Saç Bakımı

Ceviz kabuğu suyu için kuru ceviz kabuğu veya yaş ceviz kabuğu kullanılabilir. Yaş ceviz kabuğu azıcık yağlıdır. İçeriğinde antiseptik ve boyar maddeler vardır. Ancak yaş cevizin içeriğinde zehirli bileşenler de mevcuttur, bu sebeple de suyu harcanmaz. Doğrudan harcanmayan yaş ceviz kabuğu kozmetik emellerle kullanılabilir.

Yaş ceviz suyunun cilde bereketleri şunlardır:

Cildi pakler ve besler.  
Gözenekleri sıkıştırır.  
Sivilce ve siyah nokta yaradılışını önler.  
Tırnakları besler.  
Saç tenini besler. Kepek yaradılışını önler.  
Saç köklerini kuvvetlendirir ve saçların dökülmesini eksiltir.  

Kuru ceviz kabuğu ise, kuru selüloz bir maddedir. İçeriğinde rastgele bir zehirli madde yoktur. Dolayısıyla güvenle kullanılabilir. Kuru ceviz kabuğu suyunun bereketleri şunlardır:

Hem saç hem de tırnak bakımı yapar.  
Natürel antiseptiktir. Saçı ve cildi besler.  

Saç bakımında ceviz kabuğu suyunu kullanmak için: ceviz kabuklarını suyun içerisine atın ve 10 dakika kadar kaynatın. Elde ettiğiniz su ile saçlarınızı istediğiniz zaman yıkayın. Bu su saç dökülmesini önler, kepek yaradılışını maniler ve saçları canlandırır.

Cevizin Değişik Bereketleri Nelerdir?

Kanı pakler. 
İştah açar. 
İçeriğindeki yağ sayesinde kabızlıkla çabada tesirlidir.  
İçeriğindeki fitosteroller ile meme kanseri, kalın bağırsak kanseri ve prostat kanserini önler.  
Uyku bozukluğuna karşı tesirlidir.  
Kan dolaşımını süratlendirir. Diyabet ve kalp krizi olasılıklarını eksiltir.  
Beyin gelişimi takviyeler. Anlama, bilme ve karar verme maharetlerini geliştirir.  
Antioksidandır. Beden direncini çoğaldırır.  
Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarda tesirlidir.

Ceviz Yağının Cilde ve Saça Bereketleri Nelerdir?

Ceviz yağı, “Juglandis regiae” ismiyle de öğrenilmektedir. Ceviz yağının cilt üzerindeki bereketleri şunlardır:

Cildi ıslatır. Özellikle kuru ciltler için ideal bir ıslatıcıdır.  
Cildi yumuşatır.  
Cildin elastikliğini arttırır.  
Eskiyen ciltleri iyileştirir. Cildi yeniler.  
Ciltteki buruşuklukları eksiltir.  
Yaraların süratle iyileşmesini sağlar.  
Yüzdeki kirleri eksiltir.  
Egzama ve sedef gibi cilt rahatsızlıklarının rehabilitasyonunu takviyeler.  
Saçı besler. 

Ceviz Nasıl Harcanır?

Bu sual sizi afallatmasın. Ceviz tüketimi denildiğinde elbette ki ilk akla gelen cevizi yemek oluyor. Ancak bunun yanı gizeme ceviz çayı ve ceviz banyosu alternatifleri de mevcut. Ceviz yapraklarını kesip suda kaynatarak ceviz çayı hazırlayabilir ve bu çayı sıradan çay gibi harcayabilirsiniz. Ayrıca küvetinizi sıcak su ile doldurup içine ceviz yaprağı atarak ceviz banyosu yapabilirsiniz.

Yorum yapın