Görev Yöneticisine Veda Edebilirsiniz: Windows 11’de ‘Çöken Uygulamalar’ Tek Tıkla Kapatılacak

Windows ekosisteminin en büyük meselelerinden bir tanesi, hiç kuşkusuz cevap vermeyen uygulamalardır. Bir program cevap vermediğinde, CTRL+ALT+DEL kombinasyonunu kullanarak evvel Vazife Yöneticisi‘ne erişmek, ardından da cevap vermeyen uygulamayı kapatmak gerekir. 

Ancak Windows 11, bu can sıkıcı meselelerin üstesinden gelecek gibi görünüyor. Çünkü “Windows 11 build 25300” kodlu Insider versiyonunu test eden kullanıcılar, geliştiricilerin yeni bir özellik için harekete geçtiğini tespit ettiler. Bu aktüelleme tüm kullanıcılara sunulduğunda, cevap vermeyen uygulamayı kapatmak son derece kolay olacak. Peki nasıl?

Sağ tık, Misyonu Sonlandır

Windows 11

Diyelim ki cevap vermeyen bir uygulamayı kapatmak zorundasınız. Windows 11’in yeni özelliği ile yapmanız gereken tek şey, Vazife Çubuğu’nda söz mevzusu uygulamanın sembolüne sağ tıklayıp, “Misyonu Sonlandır” alternatifine sol tık yapmak. Bu sayede Vazife Yöneticisi’ne giriş yapmaya gerek kalmamış olacak. Bu arada; Windows 11 için geliştirme evresinde olan bu yeni özelliğin macOS ekosisteminde senelerdir bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Windows 11 için hazırlanan “build 25300” geliştirici versiyonu, daha bir hafta evvel, başka bir deyişle 15 Şubat 2023’te yayınlandı. Bu surattan, uygulama kapatma özelliğini tecrübelemek isteyen kararlı versiyondaki kullanıcıların bir vakit daha beklemeleri gerekecek. Çünkü kararlı versiyon için resmi bir yayın tarihi şu an için yok. Şayet beklemek istemiyorsanız, buradaki iletişim üzerinden önizleme versiyonuna erişebilir, Windows Insider programına abone olduktan sonra test evresindeki yeni özellikleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Anekdot: Önizleme versiyonları bazı kusurlara sahip olabilir. Bu surattan ileri seviyede Windows bilginiz yoksa hem bilgi kaybı yaşamamak hem de meselelerle karşılaşmamak için kararlı versiyon aktüellemesini beklemenizi şiddetle nasihat ederiz.

Anneleri Mutlu Edecek Teknolojik Hediye Önerileri

Yorum yapın