Apple’ın iPhone’ları Otomobil Anahtarına Dönüştüren Özelliğini İsteyen Tüm Markalar Test Edebilecek

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple, 2020’de tanıttığı iOS 14 ile iPhone’lara dikkat toplayan bir özellik getirmişti. Bu özellik, bir iPhone’un araba anahtarı olarak kullanılabilmesini muhtemel kılıyordu. Başka Bir Deyişle vasıta sahiplerinin start/stop özellikli vasıtalarına binmek ve çalıştırmak için anahtara lüzumu kalmayacaktı. Cepteki iPhone, bilekteki Apple Watch, bu işi yapabilecekti.

Ancak bu özellik, aradan geçen senelere karşın pek de yaygınlaşmadı. Yalnızca BMW, Kia ve Genesis gibi birkaç marka, Apple’ın bu özelliğinden yararlanmak için kolları sıvadı. Yaşanan yeni bir büyüme ise Apple’ın bu mevzuda çok arzulu olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü işletme, yeni bir uygulama ile dijital anahtar özelliğinin yaygınlaşması için araba üreticilerinin işini basitleştirecek gibi görünüyor.

Yeni bir test uygulaması, isteyen tüm araba işletmeleri için ulaşıma açıldı!

Apple Car Keys Tests

Apple, araba işletmeleri için yeni bir uygulama oluşturdu ve bunu fiyatsız olarak yayınladı. “Car Keys Tests” olarak adlandırılan bu uygulama, Apple’ın “MFi” olarak adlandırılan sertifika programına dahil olan tüm araba işletmeleri tarafından faal olarak kullanılabilecek. Peki bu uygulama bütün olarak ne işe yarayacak?

Dijital anahtar uygulamasına geçiş yapmak isteyen tüm araba üreticileri, Car Keys Tests uygulamasına basitlikle ulaşım sağlayabilecekler. İşletmelerin yapacakları yazılım çalışmaları, bu uygulama üzerinden süratlice test edilecek. Böylece yalnızca lafını ettiğimiz araba üreticileri değil, Peugeot, Toyota veya Opel gibi dileyen tüm markalar, dijital anahtar hizmeti sağlayabilir hale gelecekler. Bu saldırı ile Apple ile araba üretici arasında resmi bir iş ortaklığı kurulmasına gerek kalmamış olacak. 

Anneleri Mutlu Edecek Teknolojik Hediye Önerileri

Yorum yapın