Butik Otel Nedir?

Butik Otel Nedir?

Özellikle son senelerde oldukça popüler olan, bir hayli şahıs tarafından seçim edilen ve her geçen gün sayıları artan butik oteller hem 5 yıldızlı otellerden, hem tatil köylerinden, hem de pansiyon ve motellerden değişik bir konsepte sahiptir. Butik otellerde oda sayısı azdır, öyle 5 yıldızlı otellerde ya da tatil köylerindeki gibi suratlarca odası bulunmaz. Tıpkı oda sayısı gibi çalışan sayısı da azdır bu otellerde. Bununla beraber personel şahsa özel hizmet verir. Hemen hemen tüm butik otellerde kendinizi özel hissedersiniz. Sizi karşılarken, odanıza çıkarken ya da size yemek servisi yaparken isminizle hitap eder ve sıcacık bir etrafta konaklamanızı sağlarlar. Bu sebeple insan butik otellerde kendisini alıcı gibi değil de daha çok misafir gibi hisseder. Hatta tatil bitip, eve dönme zamanı geldiğinde bir üzüntü çöker.

Butik oteller genellikle sahibi tarafından işletilir ve bu şahsa istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Öyle ki kimi zaman bu şahıs size kendi elleriyle yaptığı reçelleri, turşuları, bahçesinden topladığı sebze ve meyveleri servis eder. Hatta bazı butik otellerde kahvaltıda yediğiniz yumurtalar otelin tavuklarından, içtiğiniz süt ise otelin ineğinden elde edilir. Elbette böyle bir olanağı en lüks 5 yıldızlı otelde dahi bulmanız güçtür. Zira böyle otellerde genellikle onlarca çeşidin sunulduğu sarih büfeler vardır ama burada yediklerinizin tadı butik otellerde yiyebileceğiniz taptaze yemeklerin, günlük kahvaltılıkların ve dalından koparılmış meyvelerin tadını tutmaz.

Butik otellerin bir öteki özelliği ise kendine öz stilleri olmasıdır. Kimileri eski bir köşk ya da köy evi olabilir. Ayrıca içeri girdiğinizde ve odalarını dolaştığınızda sizi antika eşyalar, değişik mobilyalar ve tasarım mahsuller karşılar. Bazı butik otellerde her odaya değişik bir isim verilmektedir. Mesela Alaçatı’da yer alan Alura Butik Otel’in odalarının isimleri değişik mavi tonlarıdır: Aqua, Turquoise, Parliament, Aquamarine, Azure, Navy, Sapphire ve Lapis Larimar. Kimilerinde ise odalar cinslerine göre parçalamaktadır. Standart oda, suite oda, Dublex oda ya da superior suite gibi. Bu vaziyette her odanın tasarımı, yapısı ve stili değişik olabilmektedir. Mesela Çeşme-Ilıca’da yer alan Marge Otel’de değişik değişik cinste odalar vardır ve her birinde değişik mobilyalar, değişik renkler ve değişik objeler kullanılmıştır. Standart odası çağdaş bir biçimde döşenmiş iken, Vintage Suite odası daha klasik stilde döşenmiştir.

Neden Butik Otelleri Seçim Etmelisiniz?

Zira bu otellerde kendinizi özel hissedersiniz, otel sahibi ve öteki otel personeli sizinle ilgilenir, şikayetiniz ya da probleminiz olması gidişatında hemen çözmeye çalışır. Hatta bu bireylerle sohbetler eder, dostluklar kurarsınız.Büyük otellerde birkaç gün sonra monotonluktan sıkılabilirsiniz. Ancak butik otellerde kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz için daha neşeli zaman geçirebilirsiniz.Bu oteller değişik stilleri ve tasarımları ile ilginize sürükler. Büyük otellerde odada pek zaman geçirmezken, burada odanızda kalmak dahi güzelinize gider.Yeni yapılmış reçeller, dalından koparılmış sebzeler ve taptaze yemekler masanızı süsler.Butik otellerin büyük çoğunluğunda pakliğe ve hijyene ehemmiyet verilir.Bununla beraber butik otellerin maliyetleri genellikle azıcık yüksek olmaktadır. Bu sebeple seçimde bulunmadan evvel işin parasal kısmını da göz önünde bulundurmalısınız. Bir de butik otellerin hepsinde bu pozitif özellikleri bulamayabilirsiniz. Bu sebeple doğru seçimi yapabilmek oldukça önemlidir.

Türkiye’de Butik Otel Konsepti

Dünyada 80’lerin başında büyük şehirlerde ortaya çıkan bu konsept Türkiye’de de son senelerde oldukça fazla arz görmektedir. Hem İstanbul gibi büyük şehirlerde, hem de Alaçatı, Bodrum, Cunda gibi tatil beldelerinde sayısız butik otel vardır. Öyle ki bazen bu kadar seçenek arasında seçim yapmak güç olmaktadır. Böyle gidişatlarda en iyisi değişik seçenekler arasında karşılaştırma yapmak, daha evvel gidenlere danışmak, otellerin websitelerini araştırmak ve oteli arayıp kafanıza takılanları sormaktır.

Şimdi sizlerle bizim alakamızı sürükleyen bazı butik otelleri paylaşacağız. Ancak elbette seçim size kalmış. Zira otel seçiminde herkesin önceliği değişik olabiliyor ya da birisinin çok sevdiği yer bir başkası tarafından hoşlanılmayabiliyor. Bazı gidişatlarda ise resimler çok hoş görünürken hakikatini görmek hayal kırıklığına neden olabiliyor. Ama yeniden de fikriniz olması açısından altta yer alan butik otel misallerine bir göz atabilirsiniz.

İşte Türkiye’den birkaç butik otel misali:

Casa Lavanda Otel: Şile’de yer alan bu otel doğa ile zaman geçirmek isteyenler için birebir. Şayet yeşilliklerin içerisinde birkaç gün dinlenmek ve spasında stres atmak isterseniz burayı seçim edebilirsiniz.

casa lavanda otel

Güllü Konakları: Şayet hala Şirince’yi görmediyseniz biran evvel gitmeli, bu hoş ve ismi gibi şirin köyü görmelisiniz. Konaklama için ise Güllü Konakları’nı seçim edebilirsiniz. Dünyaca ünlü starların da seçim ettiği bu butik otel de doğayla iç içedir.

güllü konak şirince

Taş Otel: Butik otel denince belki de ilk akla gelen yerlerden birisi Alaçatı’dır. Burada sayısız butik otel yer almakta ve her geçen sene de yenileri açılmaktadır. Taş Otel de bunlardan bir tanesidir. Eski bir Rum Konağı olan bu otele senenin istediğiniz rastgele bir yarıyılında gidebilirsiniz. Ancak denize girmek, güneşlenmek ve hareketli Alaçatı sokaklarında gezmek isterseniz o zaman yaz aylarını seçim etmelisiniz.

taş otel alaçatı

Kurabiye Otel: İşte Alaçatı’da yer alan bir başka butik otel. Yaz aylarında oda bulmakta zorlanacağınız Kurabiye Otel’de mavi ve beyaz renkleri dominant. Zati websitesini dahi araştırdığınızda içiniz açılıyor.

kurabiye otel alaçatı

Alavya Otel: Alaçatı’nın merkezinde yer alan bu otel ağaçların arasında yer alıyor ve altı adet taş evden oluşuyor. Bu otel bir hayli faalliğe de ev sahipliği yapıyor.

alavya butik otel

Elbette ülkemizdeki butik oteller bu birkaç tane misalden ibaret değil. Kapadokya’da, Mardin’de, Cunda’da, Adatepe’de, Selçuk’ta, Burhaniye’de ve daha bir hayli yerde butik otellere rastlamanız mümkün.

Dünya’dan Butik Otel Örnekleri

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi dünyada da binlerce butik otel bulunuyor. Zati bu konseptin bizden evvel dünyadaki bir hayli şehirde popüler olmaya başladığını düşünürsek bu kadar çok butik otel olması donakaltıcı değil. İşte dünyanın değişik şehirlerinden birkaç butik otel misali:

Abigail’s Hotel – Victoria, Kanada
Belmond Casa De Sierra Nevada – San Miguel de Allende, Meksika
The PAND Hotel –Bruges, Belçika
Haymarket Hotel – Londra, İngiltere
The Savoy – Londra, İngiltere
Hotel Zaza Dallas – Dallas, Amerika
Katikies The Hotel – Santorini, Yunanistan
Winvian – Morris, Amerika

Yorum yapın