Balkabağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Balkabağı geçmişte sadece tatlı imalinde kullanılırken artık yemeklerden çorbalara kadar mutfaklarda sarsılmaz bir yere sahip. Üstelik sadece bu kadar da değil. İçeriğindeki cilde yararlı 100’şöhret üzerinde bileşen sayesinde kozmetik markalarının da göz bebeği konumunda.

Balkabağı maskesinin yararlarına baktığımızda derin arınma ve ıslatma özelliğini görüyoruz.

E vitamini sivilce yaradılışını yasaklayan vitaminler arasında yer alır. Balkabağı E vitamini istikametinden zengin olduğu için sivilce yaradılışını engeller.Balkabağı onarıcı tesiriyle şehir yaşamında lekeden, etrafsal etmenlerden ve güneş ışınlarında hasar görmüş ciltler için oldukça verimlidir zira bünyesinde cildin yenilenmesine dayanakçı olan ve cildi ıslatan A vitaminini barındırır. Kumpaslı olarak kullanılan bal kabağı maskesi cildi derinlemesine pakler ve nemlendirir.Kuru ciltlerde yaşanan buruşukluk probleminin temel nedeni bu kuruluktan dolayı cilt yüzeyinde biriken ölü tenlerin cilt tabakasını kalınlaştırarak buruşuklukları derinleştirmesidir. Kumpaslı balkabağı maskesi kullanımı cilde lüzumu olacağı nemi vereceğinden bu meseleyi ortadan kaldırmış olur.Gözeneklerin sıkılaşmasına dayanakçı olur ve sıkılaşan gözeneklere toz ve leke dolmayacağı için siyah nokta yaradılışını engeller.Gözaltı morluklarına iyi kazanç.

Balkabağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Görsel: Daisynailsandspa

İşte sizin için bir araya getirdiğimiz birkaç değişik balkabağı maskesi tarifleri

Tarif – 1

2 yemek kaşığı çekirdekleriyle beraber pişmiş balkabağı püresi
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı bal 
1 yemek kaşığı süt

Haşlanmış bal kabağını sırça bir kaba alıp zeytinyağı, süt ve balı ilave ederek iyice karıştırın ve püre haline getirin. Arınılmış ve dününde peeling yapılmış cildinize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ardından soğuk su ile durulayarak şok tesiri yaratın.

Tarif – 2

2 yemek kaşığı çekirdekleriyle beraber pişmiş balkabağı püresi
1 tatlı kaşığı esmer şeker
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı limon suyu taze
Bir tutam tarçın

Balkabağı, esmer şeker, bal, limon suyu ve tarçını karıştırıp homojen bir püre haline getirin. Arınılmış ve dününde peeling yapılmış cildinize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ardından soğuk su ile durulayarak şok tesiri yaratın.

Tarif – 3 

2 yemek kaşığı çekirdekleriyle beraber pişmiş balkabağı püresi
1 yemek kaşığı yağsız yoğurt

Balkabağı ve yoğurdu iyice karıştırıp cildinize sürün. Kuruması için 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Tarif – 4

2 yemek kaşığı çekirdekleriyle beraber pişmiş balkabağı püresi
1 yumurta akı

Yumurta akı ve bal kabağı püresini iyice karıştırın. Arınılmış cildinize sürerek 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Yorum yapın