ABD Polisi, TikTok Nedeniyle Oluşan Araba Hırsızlıklarını Engellemek İçin Ücretsiz Apple AirTag Dağıtacak

Geçtiğimiz yaz, popüler sosyal medya platformu TikTok’ta viral olan videolar suratından Amerika Birleşik Devletleri’deki araba hırsızlıklarının sayısı ciddi oranda çoğalmıştı. Genellikle 2011-2021 arası çıkan Kia ve 2016-2021 arası çıkan Hyundai markalı vasıtaları etkileyen bu akım, izleyenlere vasıtalara tornavida, USB kablo gibi şeylerle nasıl girilebileceğini ve arabanın nasıl çalıştırılabileceğini gösteriyordu.

Hırsızlıklardaki dev çoğalışın ardından markalardan bazı güvenlik tedbirleri görmüştük. Bunlardan ilki direksiyon kilitleme özelliğiydi. Birkaç ay evvel ise taşıtların alarm vaktini uzatan, kendini kilitlemesini ve kapatmasını sağlayan bir güvenlik yazılımı aktüellemesi sunulmuştu. Bugün ise dolaysız olarak Amerika Birleşik Devletleri polisinden bu mevzuya ait bir atak geldi.

New York polisi, vasıta hırsızlıklarını yasaklamak için yurttaşlara AirTag dağıtacak

New York Polis Departmanı NYPD, Apple’ın takip makineyi AirTag’i TikTok sebebiyle artan hırsızlıklara karşı kullanma makineyi aldı. New York Belediye Başkanı Eric Adams dün yapılan açıklamada, şehirde 500 adet parasız AirTag’in yurttaşlara dağıtılacağını, bu biçimde de taşıtların çalınma tehlikesine karşı izlenebileceğini duyurdu.

Adams, geçen sene boy gösteren TikTok akımına değinerek “Kia Boyz” olarak öğrenilen viral videolarla şehirdeki araba hırsızlıklarının dolaysız olarak irtibatlı olduğunu ifade etti. NYPD’den John Chell de hırsızlıklardaki çoğalışa değinerek şehirde bu sene şimdiden 966 Hyundai ve Kia’nın çalındığını bildirdi. Bu sayının, 2022’nin tamamında 819 olması da gidişatın ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne serdi.

Apple’ın AirTag makineleri olağanda cüzdan, bagaj gibi şeyleri asıl zamanlı olarak bulmaya yarasa da araba gibi şeylerde de kullanılabiliyor. New York’lu yetkililer de insanların, bulunma olasılığına karşı AirTag’lerini vasıtalarının iyi bir yere gizlemesi gerektiğinin altını çiziyor.

New York’taki bu atak, AirTag’in kabahat mevzusundaki ilk kullanımı değil. Geçtiğimiz haftalarda yeniden Amerika Birleşik Devletleri’de makinenin bir uyuşturucu çetesini çökertmek için kullanıldığını görmüştük.

Yorum yapın