Yüzyılın En İyi Arabaları Arasında Yerini Alan Porsche 911’in Ne Kadar Efsane Bir Otomobil Olduğunu Kanıtlayan 10 Bilgi

Belki de Porsche’yi bu zamana kadar taşıyan ve belki de bu zamana kadar üretilmiş en iyi Porsche araba serisi olan 911 veya GT 911’in, 1960’lardan beri çizgisini neredeyse hiç bozmadan bugünlere geldiğini hepimiz kabul edebiliriz. Bu otomobili özel yapan bir hayli ayrıntı var.

 Yarış pistlerinde, günlük kullanımda hatta ralli alanında aynı anda kullanılabilen ender otomobillerden hatta belkide tek başına bu unvana sahip. Zenginin de, fukarasında yediden yetmişe herkesin sevdiği bu taşıtın neden özel olduğunu, neden bir efsane olduğunu deliller kalitede ki bilgileri derledik.

Porsche’yi Porsche yapan ikonik 911 modeli hakkında 10 bilgi

Aslında orjinal ismi 901’di Volkswagen Beetle’dan esinlenilerek yapıldı Aynı zamanda çok iyi bir ralli, off-road taşıtı Satılan 24 değişik varyantı var 1969’da satışı durdurulan daha uygun maliyetli bir versiyonu vardı Bu efsane araba neredeyse 1970’te piyasadan kaldırılıyordu Cyberpunk oyununda lisanslı bir biçimde bulunuyor Bu zamana kadar sadece tek bir fabrikada üretildi Asrın otomobilleri arasında ilk 5’te yeri var Turbo S varyantı ile aynı zamanda dünyanın en süratli otomobilleri arasında

Efsaneler arasına ismini altın harflerle kazıyan Porsche 911’i tanıyalım

porsche 911 arka kısmı

Porsche markası, 1930’lu senelerden beri vasıtalar üreten bir işletme olarak öğreniliyor. Porsche markasını spor araba işletmesına dönüştüren vasıta, 1964’te üretilen ve Porsche’nin günümüze kadar en çok ekmeğini yediği vasıta olan 911’in ta kendisi. Belkide hala yollarda Porsche görebiliyorsak bu vasıta sayesinde olabilir.

Zira vazgeçin Porsche otomobilleri. Dünyada en çok satan spor arabalar arasında. Porsche 911 ve bu kadar satılmasının sebebinin tatlı görünüşünün altında canavar gibi bir spor araba yatması diyebiliriz. Senelerdir pistlere hükmetmesine karşın günlük kullanım için de uygun olması zati bu taşıtın özel bir vasıta olduğunu bizlere gösteriyor.

Aslında orjinal ismi 901’di

Porsche 911 ön

Çıktığında asıl ismi Porsche 901’di ve aslında bu isimle 81 adet üretilmişti dahi. Fakat Fransa’da Peugeot markasının isimlerde ‘’0’’ ve ‘’1’’ arasında sayı kullanma hakkına sahip olmasından dolayı Porsche markanın ismini 911 olarak değiştirerek bu ikonik arabanın ismini koydu.

Volkswagen Beetle’dan esinlenilerek yapıldı

beettle ve porsche 911

Bu otomobilin Volkswagen Beetle’a oldukça benzediğini farketmişsinizdir. Porsche’nin ana tasarımının dışında olan bu vasıta kaplumbağa lakaplı Beetle’ dan esinlenerek yapıldı. Bunun yanı sıra zati Beetle’ın tasarımını yapan birey aynı zamanda bu arabanın da tasarımını üstlenerek, sözcüğün bütün manasıyla efsane diyebileceğimiz bu tasarımı ortaya çıkardı.

Aynı zamanda çok iyi bir ralli taşıtı

Porsche 911 drift

Arkadan motorlu otomobillerin ralli için pekte uygun olmadığını söyleyebiliriz. Zira Bu vasıtalar genelde asfalt pistleri ağlatmak için tasarlanıyor. Fakat 70’li senelerde Porsche 911 İrlanda Pisti, Monte Carlo Rallisi, Donegal Uluslararası Rallisi gibi bir hayli büyük ralli turnuvalarında 1.lik alarak bir kere daha neden efsane olduğunu bizlere anımsatıyor.

Satılmış olan 24 değişik varyantı var

porsche 911'ler

911, 24 değişik varyant ile dünyadaki en geniş model yelpazesine sahip vasıtalardan biri olarak öğreniliyor. Bunların içinde sbağışlama sürat için tasarlanan 700 at eforunda olan GT RS 2’ den tutun, günlük kullanıma uygun, Carrera 4S gibi vasıtalar bulunuyor. Bu spektrum 911 sahibi olmak isteyen kullanıcılara oldukça geniş bir seçim yelpazesi sağlıyor.

1969’da satışı durdurulan daha uygun maliyetli bir versiyonu vardı

Porsche 912

Emeli yüksek olasılık daha fazla insanın Porsche prestijinden faydalanmasını sağlamaktı. Bu seçenek uygun maliyetli vasıta, Porsche 912 olarak piyasaya sürüldü. Bu vasıtayla da hatırı sayılır bir satış sayısına erişen Porsche yeni çıkardığı 914 modeli ile bu tatlı taşıtın makbuzunu sürüklemiş oldu. Zira 914 modeli 912 modeli ile aynı maliyet aralığında olup daha iyi bir performans sağlıyordu aynı zamanda görünüş olarak bu vasıtalar arasında neredeyse hiç fark yoktu.

Bu efsane araba neredeyse 1970’te piyasadan kaldırılıyordu

Porsche 911

1970’te Amerika Birleşik Devletleri tarafından ve yeni çıkarılan emisyon ve güvenlik tertip etmeleri Porsche 911’in sonu olabilirdi. Bu tertip etmelerden sonra 911’in satışları ciddi derecede düştü. Ancak mühendisler motorun eforundan asgari derecede kısarak tekerrürden emisyon seviyelerine tertip ettiler ve böylece bu efsane araba yok olmadı, İyiki de olmamış ki hem gözlerimiz hem de kulaklarımız hala şenlenebiliyor.

Cyberpunk oyununda lisanslı bir biçimde bulunuyor

Porsche cyberpunk

Porsche’nin yarış oyunlarında yeri zati ayrı ama aynı zamanda bir sarih dünya oyunu olan Cyberpunk 2077 ‘de, çok saygı dinlenen ve ikonik bir araba olarak tanıtılıyor. Oyunun 2077 senesinde geçmesine karşın oyundaki modelinin de 1970’li senelerdeki modellere benzemesi bu arabanın 100 sene de geçse hala efsane olduğunu ve kullanılabileceğini gözümüze sokmadan anlatıyor olsa gerek.

Bu zamana kadar sadece tek bir fabrikada üretildi

Dünya’nın en çok satan spor otomobillerinden biri olmasına karşın tek bir fabrikada imali sürdürüldü, bu fabrikalar Almanya’nın Stuttgart şehrinde bulunuyordu. Hepsinin aynı fabrikada üretilmesi her taşıtın aynı nitelikte olduğunu vurgulayan bir mesaj olarak kabul ediliyor.

Asrın otomobilleri arasında ilk 5’te yeri var

Eski ve yeni 911

Asrın arabayı mükâfatı, son asrın en ehemmiyetli ve tesir sağlamış arabalarına verilen mükâfattı. Mükâfatın sahibi Ford Model T olsa da 700 araba içinden 5. sırada efsanevi bir araba olan Porsche 911 bulunuyordu.

Turbo S varyantı ile aynı zamanda dünyanın en süratli otomobilleri arasında

Bu arabanın bir çok varyantının olduğundan ve bu mevzuda geniş bir seçim yelpazesi sunduğundan bahsetmiştik. Süratlenme odaklı olan Turbo S modeli 100 kmyi 2.8 saniyede geçerek dünyanın en süratli otomobilleri arasında bulunuyor.

Zaman zaman inişleri de olsa genelde hep Porsche markasının ikon arabası olarak belirlenen 911  modeli spor otomobillerin atalarından biri olarak öğreniliyor. Bunun yanı sıra tarihi neredeyse 60 seneye dayanmasına karşın hala orjinal tasarımına sadık kalan ender arabalar arasında diyebiliriz. Bu özelliği dahi onu efsane yapmaya yetiyor. Peki sizce bu vasıta  gerçekten ikonik ve asrın en iyi otomobilleri arasında yer almayı hak ediyor mu? Yorumlarda tartışalım.

Yorum yapın