Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Otomobili Hakkında Kahreden Açıklama: “Ek Vergiler Olmasa 200 Bin TL Daha Ucuz Olacaktı”

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Çinli araba üreticisi Leapmotor‘un T03 olarak adlandırdığı elektrikli modelini Türkiye’de resmen satışa sunduğunu aktardık. Leapmotor T03, Türkiye’deki en ucuz elektrikli araba olması açısından dikkat çekiciydi. Ancak buna karşın dikkat çekici bir husus vardı. Taşıtın maliyeti olması gerekenin üzerindeydi. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç ay evvel bir karar almış ve Çin’den gelen elektrikli arabalara yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına hükmetmişti.

Şimdiyse 799 bin TL karşılığında satın alınabilen T03 ile alakalı dikkat toplayan bir büyüme yaşandı. Vasıtayı Türkiye’ye ithal eden Ulu Motor’un CEO’su Mahmut Ulubaş, mevzuyla alakalı açıklamalarda bulundu. Habertürk’e konuşan Ulubaş, taşıtın gerçeğinde çok daha ucuza satılabileceğini ancak ilave gümrük vergisi kararının buna sekte vurduğunu anlattı. Gelin hep beraber o maliyete yakından bakalım.

“200 bin TL daha ucuz olurdu”

leapmotor t03

Mahmut Ulubaş’ın yaptığı açıklama, beceriksizsiz olarak şöyleydi: “Şayet ek vergi kararı olmasaydı, arabanın maliyeti 200 bin TL kadar daha düşük olurdu.” İşte bu açıklama, Leapmotor T03’ün olması gereken maliyetin 599 bin TL ortamı olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak vergilendirme sistemi, bu uygun maliyete mani oldu.

Şunu da belirtelim; 6886 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yalnızca Leapmotor’u değil, Skywell, Chery ve hatta Tesla’yı dahi etkiledi. Öğrenenler vardır; Tesla, Türkiye’ye giriş yaparken daha uygun maliyetli olan Model 3’ü getiremedi. Bunun sebebi, Tesla Model 3’ün Çin’de üretiliyor olması sebebiyle ilave gümrük vergisine maruz kalışı idi.

Yüzde 15 niyetleri var

Ulu Motor

Ulu Motor CEO’su, karşılaştıkları tüm güçlüklere karşın Skywell ve Leapmotor ile Türkiye’de geniş kitlelere erişeceğine inanıyor. Mahmut Ulubaş, maksatlarını sarihlerken şöyle konuştu: Maksadımız yüzde 5 pazar payı. 2 bin adetlik satış kastediyoruz. 2023’te elektrikli taşıt pazarının 39 bin adet olacağını öngörüyoruz. Skywell ile beraber Ulu Motor olarak elektrikli taşıt pazarında yüzde 15 pazar payı kastediyoruz.

Şunu da belirtelim; Ulu Motor, Skywell ve Leapmotor ile kanaat etmeyecek gibi görünüyor. Mahmut Ulubaş, “Ticari taşıt üreten bir marka ve Skywell’in üzerine konumlanan bir araba markası getirmeyi kastediyoruz.” ifadelerini kullanarak yeni teşebbüslerde bulunacakların da altını çizdi. Umarız bir gün vergilendirme sistemi daha iyi bir noktaya erişir de dileyen herkes, bir elektrikli araba satın alabilecek pozisyona kazanç…

Anneleri Mutlu Edecek Teknolojik Hediye Önerileri

Yorum yapın