Tesla Otomobil Sahipleri, Şirkete Dava Açtı: “Yazılım Güncellemeleri, Araçların Menzilini Düşürdü”

Elektrikli araba sektörünün bugünlere ulaşmasında en ehemmiyetli hisse sahiplerinden Tesla, ehemmiyetli iddialara yer veren bir davayla gündeme geldi. Amerika Birleşik Devletleri’deki bir grup Tesla sahibi, Model S ve Model X vasıtalarının, otomatik yüklenen yazılım aktüellemelerinden sonra pil kapasitesinin düştüğünü öne sürdü.

Pil kapasitesinin düşmesiyle vasıtaların erimlerinin %20’ye kadar düştüğü aktarıldı. Öte yandan bazı kullanıcılar, pilde arızalar yaşadıklarını da bildirdi. Haklarını aramak isteyen vasıta sahipleri, natürel olarak duruşmanın yolunu yakaladı.

Tesla’nın otomatik aktüellemeleri, “harcayıcı haklarını ihlal ediyor”

tesla

San Francisco’daki Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi’nde açılan davada vasıta sahipleri, Tesla vasıtaların “gözetmeli bilgisayarlara” sahip olduğunu belirtti. Davada otomatik aktüellemeleri ile Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Makûsa Kullanım Yasası kapsamında harcayıcı haklarının ihlal edildiği ifade edildi.

Söz konusu ihlalin gerekçesi, Tesla sahiplerini temsil eden Avukat Hagens Berman tarafından şu biçimde paylaşıldı:

“Tesla sahipleri ve kiralayanlar, otomobillerinin üreticisinin insafına kalmış gidişatta ve Tesla, vasıtaları Wi-Fi’ye her bağlandığında izinsiz yazılım aktüellemeleri uyguluyor.”

Bazı Tesla sahipleri, aktüellemeleri silmek için üçüncü taraf şahıslardan destek aldı, 500-700 dolar fiyat ödediğini açıkladı. Şikayetçilerin avukatları, Tesla’nın yazılım güncellemesinden sonra batarya kapasitesinde eksilme yaşayan Model S ve Model X sahiplerine ve kiralayanlara geri ödeme yapmayı yalanladığını paylaştı.

Eş şikâyetler yakın zamanda Tesla sahiplerinin lehine sonuçlanmıştı:

Temuz 2021’de Tesla, yazılım aktüellemelerinde geçici süreliğine maksimum pil voltajını düşüren bir sorun yaşamıştı. 1.743 Tesla Model S’i etkileyen sorun sonrasında firma, kusurdan etkilenen her bir Tesla sahibine 625 dolar fiyat ödedi.

Yorum yapın