Benzinli mi Almalı Elektrikli mi? Türkiye’de Sahibini En Çok Memnun Eden Otomobil Kategorisi Açıklandı

Türkiye’nin en popüler çevrimiçi şikayet platformu Şikayetvar, otomotiv sektörüyle alakalı bir araştırma hakikatleştirdi. 50 binden fazla katılımcıyla reelleştirilen ve 43 markaya ait 995 araba modelinin araştırıldığı araştırmada, dikkat çekici neticelere erişildi. Öyle ki pek çok kesim tarafından hala tenkit etilen elektrikli ve hibrit arabalar, sahiplerini aşırısıyla memnun ediyorlar. Gelin bu araştırmaya ait neticelere yakından bakalım.

Son 6 aya ait bilgilerin baz alındığı Şikayetvar çalışmasında, katılımcılara yöneltilen suallerin 0-10 puan aralığında oylanması istendi. Katılımcılara yöneltilen sualler ise genel memnuniyet, maliyet ve performans, tasarım, konfor, aksesuar ve elektronik, performans ve tüketim, yetkili servis hizmeti, memnuniyet ve öneri, yakıt tüketimi, ikinci el satış ve ikinci el kıymeti biçimindeydi. 

En çok memnun eden arabalar elektrikli veya hibrit modellerdi. En az memnuniyet seviyesi ise panelvanlarda!

Elektrikli arabalar memnun ediyor

Ankete katılan fertlerin tecrübelerine göre harcayıcıları en çok memnun eden arabalar, elektrikli veya hibrit motora sahip olanlardı. Bu taşıtlar; 10 üzerinden 8.60 puanla listenin doruğunda yer aldı. Elektrikli ve hibrit otomobilleri 8.59 puanla lüks spor taşıtlar takip etti. Bu kategoriyi ise sırasıyla sedanlar ve SUV crossover dahil modeller takip etti. Kategorinin en alt basamağında ise 7.06 puanla panelvan taşıtlar bulunuyordu. Bunun hemen üzerinde, 7.9 puanla pick-up’lar yer aldı.

Elektrikli ve hibrit arabalar, maliyet/performans kategorisinin de galibi oldu. Katılımcılar, bu taşıtlara 8.6 puan verdiler. Bu afallatıcı değil çünkü elektrikli modellerin satış maliyeti, aynı vasıtanın benzinli versiyonundan daha uyguna geliyor. Maliyet/performans oranı en düşük oylanan taşıtlar ise yeniden pick-up modelleri olarak karşımıza çıktı.

Yakıt tüketimi mevzusunda da en çok memnun taşıtlar elektrikli ve hibrit motorlular!

Yakıt tüketimi memnuniyet araştırması

Şikayetvar, anket katılımcılarına yakıt tüketimi ile alakalı sualler de yöneltti. Neticeler afallatıcı değildi. Öyle ki elektrikli veya hibrit motora sahip olan araba sahiplerinin yakıt tüketimindeki memnuniyeti, 8.64 puan olarak kayıtlara geçti. Pick-up taşıtlar, ne yazık ki bu kategoride de son sırada yer aldılar. Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Yakıt cinsi kategorisinde ise elektrikliler değil, hibritler dorukta. Buradan; elektrikle desteklenen taşıtlarda erim meselesinin olmaması, bu vasıtaları bütün elektriklilerden avantajlı hale getirmiş gibi görünüyor.

Türkiye’deki en ucuz elektrikli arabalar için:

Yakıt cinsi demişken; Şikayetvar, LPG’li taşıtlar için ayrı bir parantez açtı. Yapılan açıklamada, LPG’li vasıtaların yurttaşı daha öncekisi kadar memnun etmediği belirtildi. Yurttaşın pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz. Benzin ve mazot ile beraber LPG maliyetleri de aldı başını gitti. Yurttaş daha öncekinden “ucuz” olsun diye taşıtına LPG taktırırken, artık böyle bir avantaj daha öncekisi gibi kalmadı.

Tasarım ve konfor kategorisinde seçimimiz lüks sedanlar

Volvo S60

İş teknik ayrıntılar ve bütçe olduğu zaman uygun olanı sevsek de tasarım ve konfor denildiği zaman işler değişiyor. Şikayetvar anketine katılanlar, lüks sedanların tasarımlarına 8.6, konforlarına ise 9 puan verdiler. Buna paralel olarak; konfor kategorisinde en az memnun eden taşıtlar, 7.16 puan ile panelvanlar oldu. Tasarım kategorisinde ise afallatıcı bir vaziyet var. Hatchback-compact vasıtaların tasarımları en az memnuniyet veren gövde tipi olarak karşımıza çıktı. Ne diyelim, zevkler ve renkler tartışılmaz…

Türkiye’de en çok satan otomobilleri merak ediyorsanız:

Yorum yapın