Sosyal Medyada Paylaştığınız Fotoğraflarınızın Kalitesini Artıracak Poz Önerileri

Sosyal medya yaşamımıza girdiğinden beri ne zaman manzaralı bir yere gitsek veya dostlarımızla bir mekanda buluşsak usumuza gelen ilk şeylerden biri hemen resim çekilmek oluyor. Nitekim fotoğraflarımıza sürüklerken doğru ışık, hoş arka tasarı gibi unsurlar bizim için büyük bir ehemmiyet taşıyor. Süreç yalnızca bununla da kalmıyor, resim çekildikten sonra resim tertip etme uygulamalarından yapılan minik tertip etmeler ve efektler ile de resmimizi taçlandırıyoruz.

Ancak sosyal medya platformlarında paylaşacağımız resimlerin en kritik noktası nasıl poz verdiğimiz. Şimdi hep beraber yeni anılar biriktirirken çekileceğimiz resimler için yeni pozlar bilelim!

Resimleriniz için en iyi poz teklifleri: 

15. Dik durun 14. Boyunuzu daha uzun gösterin 13. Bacaklara dikkat 12. Dik durayım derken beden hatlarınızı gizlemeyin 11. Adımlarınızı atmaktan çekinmeyin 10. “Azıcık da oturarak poz verelim, hep ayakta nereye kadar?” diyenlere 9. Boynumuzun duruşuna özen gösterelim 8. Kaldırımlar ve merdivenler bazı zamanlarda kurtarıcı olabilir 7. Enerjinizi dışa vurun 6. Peki ya dışa vuracağım bir enerjim yoksa? 5. Daha Önceki bir çizgi film kişiliğini andırmaya ne dersiniz? 4. Mevsimlerden yaz, sahil pozumuz ne olmalı? 3. Her zaman tek mi resim çekileceğiz? 2. Ayakta durup poz verirken ellerini nereye koyacaklarını öğrenmeyenlere 1. Son zamanların popüler pozu

15. Dik durun

Dik Durmak

Resim çekilirken bazen en ehemmiyetli kaidemizi unutabiliyoruz. Dik durarak çekildiğiniz resimler hem sizi daha özgüvenli gösterecek, hem de resmin hoşluğunu bir adım öne taşıyacak!

14. Boyunuzu daha uzun gösterin

Uzun Boylu Gösterme

Şayet dik duruşunuzu gözeterek ve bir bacağınızı azıcık daha öne atarak poz verirseniz, boyunuz olduğundan daha uzun gözükecektir. Resmi sürükleyen bireye azıcık yere eğilerek resminizi sürüklemesini rica ederseniz de tadından yenmez! Böylece boyunuz daha uzun görünecek ve estetik açıdan daha hoş bir görüntü elde edebileceksiniz.

13. Bacaklara dikkat

Bacak Pozu

Poz verirken genelde yaptığımız en büyük kusur; bacaklarımız düz durmamalı! Bacakların düz durması resmin hoşluğunu eksilten gidişatlardan birisi. Düz yakalamak yerine, bacaklarımızı vermek istediğimiz poza göre azıcık sağa veya sola çevirebiliriz. Böylece daha estetik bir görünüm elde edebiliriz. Şayet duvar önünde resim çekileceksek de, arkamızdaki duvara ayak tabanımızı dayayabiliriz veya yerde oturarak poz veriyorsak da bacaklarımızı kameraya göre azıcık çapraza doğru yerleştirip, bir bacağımızı kendimize sürükleyip, değişiğini azıcık daha uzatabiliriz. Bu sayede azıcık daha değişik bir poz elde edebiliriz.

12. Dik durayım derken beden hatlarınızı gizlemeyin

Vücut Hatlarını Gizlemek

Resim çekilirken yaptığımız bir öteki yanılgı da beden hatlarımızı gizlemek oluyor. Düz durup vereceğiniz bir poz ile kalçanızı azıcık sağa veya sola çıkartabilirsiniz, hiç olmazsa bacaklarınız arasında azıcık mesafe vazgeçin. Böylece beden hatlarınız resimde dikkat toplayacak ve daha hoş bir görüntü elde edebileceksiniz.

11. Adımlarınızı atmaktan çekinmeyin

Yürürken Poz Vermek

Şayet resim çekilirken poz bulamazsanız, bir de yürürken resim çekilmeyi deneyin. Resmin çekim evresinde adımlarınızı azıcık yavaşlatmak ve dik yürümeyi unutmamak bu noktada büyük ehemmiyet taşıyor. Hoş bir yol veya bina bulursanız bir de böyle resim çekilmeyi deneyin, hoş olacağına dair hiç kuşkumuz yok!

10. “Azıcık da oturarak poz verelim, hep ayakta nereye kadar?” diyenlere

Oturarak Poz Vermek

Ayakta verilen pozların azıcık külfetli olduğu mevzusunda düşünceleriniz varsa, azıcık da oturarak çekileceğimiz resimlerde nasıl pozlar verebileceğimize bakalım.  Masada dostlarınızla otururken ‘’Bi’ fotoğrafıma sürükler misin?’’ dediğiniz zaman ellerimizi nasıl konumlandıracağımızı öğrenemeyebiliyoruz. Ellerimizle surat hatlarımızı kapatmak yerine, yalnızca parmak uçlarımızla çenemize yapacağımız minik bir değiş ile resmimizin daha çok alkış almasını sağlayabiliriz.

9. Boynumuzun duruşuna özen gösterelim

Dik Boyun

Dik durmanın poz verirken ne kadar ehemmiyetli olduğundan bahsettik ancak göz arkasını edilmemesi gereken eş bir unsur daha var; boynumuzun eğik veya öne doğru değil, dik ve düz durması gerek! Hazır yeri gelmişken belirtelim; dik ve düz durduğunuz resimlerde kendinizi kasmayın. Yalnızca duruş olarak buna dikkat edin ama tebessümmeniz ve bakışlarınız en hoş haliyle hep suratınızda olsun!

8. Kaldırımlar ve merdivenler bazı zamanlarda kurtarıcı olabilir

Merdiven Pozu

Otururken resim çekilebileceğiniz bir öteki yer de hoş bir binanın önündeki kaldırım veya güzelinize giden bir merdiven olabilir. Buralarda otururken de bacaklarınızı azıcık öne getirmek ve hafif çapraz oturmak iyi olabilir. Ayrıca sırtınızı duvara dayamak da alternatifler arasında!

7. Enerjinizi dışa vurun

Enerjik İnsan

Son zamanlarda sosyal medyada karşılaştığımız bir öteki poz verme akımı da doğal bir biçimde o anki enerjinizi ve duygularınızı dışa vurmaktan geçiyor. Bu poz biçimi ‘’Haberim yokmuş gibi çek’’ değil de, gerçekten haberiniz yokmuş gibi çekilen resimlerden oluşuyor diyebiliriz. Gülerken, dans ederken, bir ayağınız havadayken, kendi çevrenizde dönerken veya havaya zıplarken çekilen resimler sizi hem doğal gösterecek, hem de sosyal medya hesabınıza değişik bir hava katacak!

6. Peki ya dışa vuracağım bir enerjim yoksa?

Uzaklara Bakmak

Siz de haklısınız natürel ki, bazen böyle yarıyıllardan geçebiliriz. Böyle zamanlarda dalgın olan ruh halinizi yansıtmak için uzaklara bakarken poz verebiliriz. Belki azıcık da efekt yapıp içinde bulunduğunuz ruh halini iyice yansıtırsınız.

5. Daha Önceki bir çizgi film kişiliğini andırmaya ne dersiniz?

Bambi

Bambi’yi andırıyor musunuz? Poz verme mevzusunda Bambi bizlerin elini yakalıyor! İlk etapta dizlerinizi kırın ve ardından bacaklarınızın üstüne çökün. Bu biçimde oturarak verdiğiniz poz, sosyal medyada gün geçtikçe daha çok karşımıza çıkmaya başladı. Bizden söylemesi!

4. Mevsimlerden yaz, sahil pozumuz ne olmalı?

Su Pozu

Deniz, kum, güneş üçlüsü derken resim çekilme faslı başladığında elbette yukarıyada bahsettiğimiz Bambi pozunu kullanabilirsiniz ama bu sefer azıcık daha değişik bir şey söyleyelim; göğüs hizasında suya girmek ve kollarınızı su üstüne çıkarmak resim karesini daha hoş gösterecektir.

3. Her zaman tek mi resim çekileceğiz?

Sevdiklerinizle Poz Vermek

Tabi ki de hayır! Hoşlandıklarımızla anı biriktirmeyi ne kadar çok beğeniyorsak, bu anları ebedileştirmeyi beğenmekte de haklıyız. Böyle anlarda çekileceğiniz resimlerde yalnızca yan yana durup kameraya tebessümmektense, o anın atmosferinde pozlar vermeyi sınayabilirsiniz. Azıcık daha hareketli, azıcık daha heyecanlı davranmak resminizin hoşluğuna hoşluk katacak!

2. Ayakta durup poz verirken ellerini nereye koyacaklarını öğrenmeyenlere

El Pozu

Poz verme mevzusunda zorlanan birisi iseniz, çoğu zaman ellerinizi nereye koyacağınız ile alakalı mesele yaşıyorsunuzdur. Bunu ortadan kaldırmak ismine, bir kolunuzla belinizi sarın ve öteki kolunuz ile saçınıza dokunun. Böylece kameralara daha güzel yansıyacak bir görüntü verebilirsiniz. 

Bu mevzuda verebileceğimiz bir öteki poz teklifi ise bir elimizle rastgele bir yeri yakalamak ve öteki elimizi belimize koymak. Bu poz çoğu zaman kurtarıcı olabilir, kesinlikle usunuzda tutun!

1. Son zamanların popüler pozu

Oturarak Poz Vermek

Şayet oturarak verebileceğiniz değişik bir poz arıyorsanız, sosyal medyada aşırısıyla arz gören bu pozu deneyin. Bir ayağınız önde, bir ayağınız arkada olacak biçimde oturduğunuzda hoş resim karelerinin çıkacağından eminiz! Bu pozu verirken duruşunuz kadar bakışlarınız ve surat hatlarınızın da dikkat toplayacağını vurgulayalım.

Yazımızın sonuna kazançken poz vermek kadar, mekan, ışık ve kullanılan efekt gibi bir hayli unsurun da resim çekiminde oldukça ehemmiyetli olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ayrıca resmin niteliği göz arkasını edilmemeli zira kullanıcıların genelinde net resimleri daha çok hoşlanma gibi bir vaziyet söz mevzusu. 

Gün geçtikçe büyüyen sosyal medya sektöründe poz vermenin de, resim sürüklemenin de ne kadar güç olduğunu öğreniyoruz. Umarız ki bundan sonraki ebedileştirmek istediğiniz tüm anlarınızda bu pozları kullanırsınız ve sosyal medyadaki alkışlarınız çığ gibi gelişir! 

Resim: 1 

Sosyal medya uygulamalarında kullanacağınız görselleri en idael biçimde nasıl tertip edebileceğinizi de bu içeriğimizden okuyabilirsiniz:

Yorum yapın