Saç Maşası Nasıl Kullanılır?

Saç Maşası Nasıl Kullanılır?

Şayet saçlarımız düz ise zaman zaman kıvırcık ya da dalgalı saçlara sahip olmak isteyebiliriz. Bunun içinde ya kuaföre gider ya da saç maşası takviyesiyle saçımıza istediğimiz biçimi verebiliriz. Saç maşası takviyesiyle seçimimize göre kocaman dalgalar ya da sık dalgalar elde edebiliriz.

Peki, saç maşasını nasıl kullanmalıyız? Size vereceğimiz ipuçlarıyla dalgalı saçlara sahip olmanın reelinde çok güç olmadığını ve kısa müddette, kolayca uygulanabileceğini göreceksiniz. 

Saç Maşası Kullanımı

Öncelikle saçınızı ortadan ikiye ayırın ve ayırdığınız tutamları da daha minik tutamlara dağılın. Böylece saç maşasını daha kolay kullanabileceksiniz ve uygulama sırasında saçlarınız karışmayacak.
Saç maşasını kullanmaya başlamadan evvel hem saçınızı ısıya karşı gözetecek hem de dalgaların kalıcılığını çoğaldıracak bir ürünü tüm saçınıza uygulayın. Ardından orta incelikte bir tarakla saçınızı tarayarak ürünnam tüm saça ufaladığından emin olun. Burada dikkat etkeniz gereken ürünü ıslak saça uygulamak ve ürün ölçüsünde fazlaya kaçmamaktır. Zira çok fazla ürün kullanımı saçınızı sertleştirecektir.
Ardından fırça kullanmadan saçınızı kurutun. Kurutma harekâtı sırasında aygıtı saçın doğrultusunda alt bakar biçimde meblağsanız daha yumuşak ve daha parlak saçlara sahip olursunuz.
Şayet sıkı ve kıvırcık bir saça sahip olmak istiyorsanız tutamları ince yakalamalı ve daha ince bir maşa edinmelisiniz. Şayet kocaman dalgalı bir saça sahip olmak istiyorsanız tutamları daha kalın yakalamalı ve orta ya da kalın bir maşa edinmelisiniz.
Maşayı dik olarak yakalamalı ve saç kökünden başlayarak saçı dolamalısınız. Yalnızca uç kısmında minik bir tutamı maşaya dolamamalısınız. Zira bu biçimde daha natürel bir görünüm elde edersiniz. 
Saç maşasını tüm saçınıza uyguladıktan sonra daha yumuşak bir görüntü elde etmek isterseniz ellerinizle hafifçe tarayabilirsiniz.

Saça Maşa Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şayet yumuşak ve sıvı bir saça sahipseniz saçınız ıslakken köpük sürebilirsiniz. Böylece kalıcılığı da artacaktır.
Dipleri kıvırcık bir saça sahipseniz maşa uygulamasından evvel süratli bir fön sürükleyerek hem işleminizi kolaylaştırabilir hem de daha hoş bir neticeye ulaşabilirsiniz.
Maşanızın gün içerisinde, yoğun tempoya karşın kalıcı olmasını istiyorsanız harekât sonrası seçime bağlı olarak yumuşak ya da sert bir sprey sıkabilirsiniz.
Maşayı uyguladıktan sonra bukleleri açmak isterseniz yakalayıcılığı olan bir dax kullanabilirsiniz.
Saçınıza sık maşa yaptırıyorsanız saç uçlarındaki kuruluğu giderecek maskeler ve saçı ısıya karşı gözetecek ürünler kullanabilirsiniz. Ancak elbette en doğru olan çok sık maşa kullanımından kaçınmaktır.
Maşa yaparken saçınız kesinlikle kuru olmalıdır.
Saç maşası saç tenine çok fazla yanaştırılmamalıdır ve aynı tutamın üzerinde çok fazla bekletilmemelidir.
Elde etmek istediğiniz dalgaların büyüklüğüne göre doğru saç maşasını seçim edin.
Saç maşasının ısısını saçınızın tipine göre ayarlayın. Şayet alıngan ve kırılgan bir saça sahipseniz ısı 200 derecenin altında olmalıdır.
Saç maşası kullanımınız sona erdikten sonra maşanın iyice soğumasını bekleyin. Bütün olarak soğuduğundan emin olunca nemli bir havlu ile silin.

Yorum yapın