Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Biz bayanlar için saçımızın bakımlı olması, hoş ve sıhhatli görünmesi oldukça ehemmiyetlidir. Bu nedenle saçımız için muhtelif ürünler kullanırız. Bu ürünler arasında şampuandan sonra belki de en fazla kullandığımız ürün saç kremidir. Saç kremi denince ise akla iki cins ürün gelmektedir. Biri şampuandan sonra saça uygulanan ve durulanan saç kremi, öbürü ise banyodan çıktıktan sonra saça uygulanan ve durulama gerektirmeyen saç kremidir. 

Saçlarımızı kumpaslı olarak şampuanlamak leke ve tozları yok ettiği gibi saçımız için verimli olan natürel yağları da yok eder. Ayrıca saçlarımıza sık fön çekilmesi, boya uygulanması ve saçlarımızın muhtelif kimyevilere maruz kalması da onları kurutur ve hırpalar. Saçlarımıza uygulayacağınız saç kremleri ise bu meselelerin çözülmesine dayanakçı olacaktır. 

Peki, her iki saç kremini de en doğru nasıl uygularız? Bu yazımızı okuduktan sonra belki de şimdiye kadar yanlış uygulamalarda bulunduğunuzu ve bu nedenle saçınızın hasar görmüş olabileceğini göreceksiniz. 

Durulama Gerektiren Saç Kremi Kullanımı

Saçınızın tipine ve gereksinimlerine göre uygun saç kremini seçin. Saçınızın eskimiş, operasyon görmüş, kıvırcık ya da düz, kuru ya da yağlı olmasına göre uygulamanız gereken saç kremi değişecektir.
Saçınızı kullanmış olduğunuz şampuanla yıkayın ve sonra iyice durulayın. Durulama suyunuz ne kadar soğuk olursa saçınız için o kadar iyidir. Bu nedenle saçınızı durularken çok sıcak su kullanımından kaçının.
Saçınızdaki fazla sudan kurtulun. Şayet gerekirse bir havlu desteğiyle de saçınızın suyunu alabilirsiniz.
Saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak gereksiniminiz olan saç kremini avucunuza alın. Avucunuza aldığınız saç kremini iki avucunuz arasında dağıtın ve başınızı alt doğru eğip saç kremini saçlarınızın ucuna sürün. Burada dikkat faktörüz gereken saç kreminin yalnızca saç uçlarına uygulanması gerektiği ve saç diplerine temas etmemesi gerektiğidir.
Saç kremini birkaç dakika saçınızdan bekletin. 
Saçınızı iyice durulayın ve saç kreminin saçınızdan tamamen temizlediğine emin olun.

Durulanmayan Saç Kremi Kullanımı

Saçınıza şampuan ve saç kremi uyguladıktan sonra iyice durulayın. Ardından saçınızdaki suyu bir havlu takviyesiyle alın.
Avucunuza bir ölçü durulanmayan saç kremi diye deyim edilen üründen alın. Ürünü avucunuzun içinde dağıttıktan sonra özellikle saçınızın eskimiş kısımlarına uygulayın. 
Tıpkı durulanan saç kreminde olduğu gibi saç diplerine uygulamaktan kaçının. 
Geniş bir tarakla saçınızı tarayarak ürünşan tüm saçınıza ayrılmasını sağlayın.

Saç Kremleri Hakkında Öğrenmeniz Gerekenler

Yukarıda belirtilen iki saç kremi dışında bir de banyoda uygulanan saç maskeleri vardır. Bu emeli de eskimiş saçları onarmak ya da çok kuru saçlara nem kazandırmaktır. Bu ürünleri de yıkanmış, fazla suyu alınmış, nemli saçlara uygulayabilirsiniz. Yeniden özellikle saç uçlarına uygulanan bu ürünleri saç diplerine de sürebilirsiniz. Bu ürün saçınızda 20-30 dakika kadar kalmalıdır. Ardından bol su ile yıkayabilirsiniz
Saç kremi seçerken natürel ürünler arasından seçmeye özen gösterin. İçerisinde yabancı ve kimyevi maddeler bulunan saç kremleri saçınıza hasar verecektir.
Saç kremi kullanımını fazla mübalağa etmeyin. Özellikle acele yağlanan saçlara sahipseniz fazla saç kremi kullanımı daha süratli yağlanmaya neden olacaktır.
Saç kremlerinin arınma özelliği yoktur ve bu nedenle asla şampuan yerine kullanılamaz.
Her saç tipi değişik olduğu için her saç kremi her saça uygulanmamalıdır. Saç tipinize uygun olan saç kremini özenle seçin.

Kaynak: Wikihow: How to Apply Conditioner to Your Hair

Yorum yapın