Peroksit ile Saç Nasıl Açılır?

Peroksit ad olarak yabancı gelse de özellikle saç boyayanlar için oldukça tanıdık bir madde. Peroksit kalıcı saç boyalarının yanında ufak şişelerde verilen akışkandır. Çoğunlukla krem boyalar ile beraber satılır, akışkan pigmentlerle de kullanılır. Boyanın inceltilerek saça sürülebilir hale gelmesini sağlar ve saça nüfuz etmesine tesir eder.

Peki peroksiti kullanarak sadece saç mı boyayabiliriz yoksa boya olmadan peroksit kullanarak saçımızda farklılık yapabilir miyiz? Bu sualin yanıtı; evet. Peroksit saç açma usullerinin arasında yer alır.

Peroksit ve buna eş maddeler saçın keratin yapısına hasar verdiği için saçlarınızda aşınmalar alana getirecektir, baştan uyarmakta fayda var. Ancak türevlerine göre daha az hasarlı olduğunu söyleyebiliriz.

Peroksit ile Saç Nasıl Açılır?

Görsel: Wired

Koyu renkli saçlar için çok fazla bir açma tesiri göstermeyecektir. Başka Bir Deyişle koyu kahve ya da siyah bir saça sahipseniz saçınızı sarıya kadar açmasını beklemeyin. Sarı alt tonlu bir sarih kahve elde etmenizi sağlayabilir. Bu surattan koyu renk saçlara sahip olanların bu gidişatı göz önünde bulundurmasında fayda var. Şayet koyu kahve saçlarınızdan çok bunaldıysanız ve bir farklılık yaparak çikolata kahve, sarih kumral tonlarına geçmeyi düşünüyorsanız o zaman tesirli olabilir.Sarih renkli saçlardaki açma performansı elbette daha yüksek.

Peroksit ile saçınızı açmaya karar verdiğinizde koyu renkli bir saç rengine sahipseniz %9’luk, sarih renkli bir saça sahipseniz %6’lık bir peroksit seçmelisiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

1 şişe peroksit şayet çok uzun veya sık saçlarınız varsa yeterli gelmeyebilir
Boya kabı
Boya fırçası
Krepe tarağı
Eldiven
Havlu
Firkete
Saç kurutma aygıtı veya saç düzleştiricisi

Uygulanışı:

Peroksiti boya kabına boşaltarak hafifçe karıştırın.Ensenize bir havlu serip firketelerle sıkıştırın, böylece giysilerinize damlatma tehlikesini ortadan kaldırmış olursunuz.Eldivenlerinizi giyin.Krepe tarağıyla saçınızı tutamlara ayırın.Peroksiti tüm saçınıza denk ölçüde uygulayın.Saç diplerinize sürerken dikkatli davranın ve saç köklerinizin daha az aşınması için peroksit ile nüfuzundan kaçının.Tüm saça uyguladıktan sonra saçlarınıza nazik hareketlerle masaj yapın.10-15 dakika bekleyin.Bu zamanın sonunda saçınız peroksiti emmeye başlayacaktır.Saç kurutma aygıtı ile tüm tutamları kurutun. Bu düzeyde saç düzleştiricisi de kullanabilirsiniz. Emel saçı ısıtmak ve peroksitin harekete geçmesini sağlamaktır.Kurutma operasyonundan sonra maksimum yarım saat daha bekleyip saçınızı soğuk suyla yıkayın.Saç tipinize uygun bir şampuan ve saç kremi kullanın.

Şayet ihtimaliniz varsa boyayı uygulamak için bir gün bekleyin.

Peroksit çok güçlü bir açıcı olmadığı için boyasız saçlarda daha yüksek performans gösterir.

Yorum yapın