Makyaj Nasıl Temizlenir?

Makyaj Nasıl Temizlenir?

Biz bayanlar makyaj yaparken en ince detayına kadar özenip ona göre hareket ediyoruz. Sırf kuyruğunu istediğiniz gibi yapamadığınız için eyelinerı kaç kere silip yine sürdünüz ve göz makyajınıza rötuş yaptınız andırsanıza. Aynı itinayı hak eden daha ehemmiyetli bir mevzu daha var; makyaj pakliği. Hepimizin işten ya da gece geç zaman dışarıdan geldikten sonra makyajımızı arınmadan yattığımız günler olmuştur. Sabah akmış bir makyaj ve kirlenmiş bir yastık kılıfıyla uyanmanın çok neşeli olmadığına eminiz ancak makyajla yatmanın hasarları bununla bitmiyor.  

Makyajın nasıl arınılacağını anlatmadan evvel makyaj arınmamanın hasarlarından bahsetmek istiyoruz. Belki bu sayede makyajınızı arınmadan yattığınız gecelerin rakamını eksiltebiliriz.

Makyaj Arınmadan Yatmanın Hasarları

Kullandığımız cilt mahsullerinin renk eşitleme, kapatıcılık gibi özellikleri aynı zamanda gözeneklerin tıkanmasını sağlar. Şayet makyajınızı arınmadan yatarsanız gözenekleriniz tıkanacağı için cildiniz hava alamaz. Bu sebeple de cildiniz erken ihtiyarlar ve muhtelif cilt problemleri ortaya çıkar. Mahsullerin içeriğinde bulunan muhtelif maddeler cildinizde alerjilere yol açabilir. Tamamen pak içerikli ya da vegan mahsuller kullanıyor olsanız bile bu mesele yaşanabilir. Göz makyajınızda kullandığınız kapatıcı göz altlarınızda yağ bezelerinin oluşmasına neden olabilir. Far ve pigmentler göz etrafınızın erken ihtiyarlamasına ve rimel kirpiklerinizin dökülmesine yol açabilir.  Kaşlarınızı şekillendirmek için sürdüğünüz kaş farı ya da kaş maskarası bir müddet sonra kaşlarınızın dökülmesine neden olabilir. Cildinize uyguladığınız makyaj malzemelerinin içeriğindeki rastgele bir madde cildinizde alerjiye neden olabilir. Daha da makûs kısmı bu alerji emin bir müddetten sonra, siz yatarken ortaya çıkabilir ve sabah gözlerinizi bile açamayacak kadar şişmiş bir suratla uyanabilirsiniz. 

Makyajla yatmanın bu kadar fazla hasarından sonra bir defadan bir şey olmaz deyip devam etmeyeceğinize eminiz. O halde şimdi makyaj arınmanın püf noktalarına bir bakalım.

Makyaj Nasıl Arınılır?

Göz makyajı nasıl arınılır?

Göz etrafı ciltteki en duyarlı bölgelerden biridir. Şayet göz makyajınızı paklerken uygun mahsuller kullanmaz ve nazik davranmazsanız bu bölgede ciddi meselelerle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan kimileri; yağ bezeleri, fazla müesseseye, kızarıklık ve erken ihtiyarlamadır. Şayet suya dayanıklı makyaj mahsulleri kullandıysanız kesinlikle suya dayanıklı makyajı arınmayı vadeden arınıcıları kullanmalısınız. Göz makyajı arınıcılar genellikle çift fazlı mahsuller olur ve bir yağ bir de su bazlı mahsulden oluşurlar. Şişede iki ayrı nedeni de budur. Bu mahsulleri kullanmadan evvel iki fazın birbirine karışması için hoşça çalkalamayı unutmamalısınız. Mahsulleri uygularken yumuşak ve dikişsiz pamukları seçim etmelisiniz. Gözlerinizi makyaj arınma losyonu ya da toniği ile arındıktan sonra kesinlikle bol su ve uygun bir arınma jeli ile yıkamalısınız. Göz makyajını yıkamak için seçim edebileceğiniz en uygun mahsullerden biri bebe şampuanıdır. Böylece gözlerinizi yakmadan rahatlıkla yıkayabilir ve kirpik diplerinize kadar ayrıntılı bir paklik sağlayabilirsiniz.

Göz makyajınızı paklerken gözlerinizi pamukla ovuşturmamalısınız. Arınma mahsulünü döktükten sonra pamuğu bir müddet gözlerinizde bekletirseniz makyajınızı daha rahat paklersiniz. Evvel göz kapağınızın içinden dışarıya daha sonra da kaşlarınızdan başlayarak yukarıyadan alta doğru nazik hareketlerle arınabilirsiniz.

Göz makyajınız paklerken akacağı için cildinizi arınmadan evvel kesinlikle gözlerinizi arınmanızı öneririz.

Dudak makyajı nasıl arınılır?

Dudak Boyasınızı arınmadan evvel göz makyajı arınıcınızdan ya da cildiniz için kullandığınız makyaj arınıcıdan kullanabilirsiniz. Bir parça pamuk takviyesiyle dudaklarınızı silmeniz yeterli olacaktır.

Cilt makyajı nasıl arınılır?

Suratınızı deviremeden evvel kesinlikle makyaj ve cilt tipinize uygun bir losyon ya da makyaj arınma suyu ile arınmanızı öneririz. Böylece surat devireme jelinizden çok daha iyi bir performans alabilir ve gözeneklerinizi daha derinlemesine arınabilirsiniz. Mahsulü uygularken dikişsiz pamuk seçim etmenizde fayda var. Şayet kuru bir cilde sahipseniz cilt arınma sütü ya da krem formlu mahsullerden kullanabilirsiniz ancak yağlı ya da karma bir cilt tipine sahipseniz su bazlı mahsuller kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu safhadan sonra cilt tipinize uygun bir devireme jeli ile suratınızı hoşça yıkamalısınız. Jel ya da köpük formlu mahsuller kullanmayı seçim edebilirsiniz. Piyasada surat yıkamak için satılan süngerlerden kullanabilirsiniz ancak bu mahsulleri dezenfekte etmek çok kolay olmadığı için önermiyoruz. Emin yarıyıllarda surat devireme fırçalarını kullanabilirsiniz. Her gün fırça ile surat yıkamak cildinizin tahriş olmasına neden olabilir.

Tüm makyajınızı arınıp suratınızı yıkadıktan sonra nazikçe kurulamayı önemsememe etmemelisiniz. Havlu yerine kağıt havlu kullanmanız daha hijyenik olacaktır. Böylece havluda oluşan bakteriler nedeniyle rastgele bir cilt problemi ile karşı karşıya kalmamış olursunuz.

Günlük cilt pakliğinizin yanı gizeme haftada bir defa cildi derinlemesine arınan bir maske uygulayabilirsiniz.

Natürel Makyaj Arınma Mahsulleri Nelerdir?

Şayet kozmetik mahsuller kullanmak istemiyorsanız makyajınızı paklerken natürel mahsullerden de yararlanabilirsiniz.

Bir parça pamuğu ılık süt ile nemlendirip hem göz hem de cilt ve dudak makyajınızı rahatlıkla silebilirsiniz.  Kuru cilt yapısına sahipseniz zeytinyağını bir pamuğa dökerek makyajınızı silebilirsiniz. Bu sayede hem cildinizi arınmış hem de ıslatmış olacaksınız. Badem yağı da tıpkı zeytinyağı gibi makyaj arınıcı olarak kullanılabilecek yağlardan. Ancak kuru ciltler için değil yağlı ve karma ciltler için uygun olduğunu anımsatmak isteriz. Bir parça pamuğa badem yağı döktükten sonra makyajınızı silebilirsiniz.  Bir avuç kuru papatyayı bir su kadehi suda demleyip soğuduktan sonra 2 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edip minik bir şişeye doldurun ve kullanmadan evvel hoşça çalkalayın. İşte makyaj arınma toniğiniz hazır. Bu toniği buzdolabında bir hafta süresince gizleyebilirsiniz. Bir parça Hindistan cevizi yağını elinizde yumuşatıp tüm cildinize masaj yapın. Bu masaj esnasından makyajınız da cildinizi terk edecek. Daha sonra suratınızı yıkamanız yeterli olacaktır.  

Yorum yapın