Karbonat İle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş macunu reklamlarındaki kadar beyaz ve parlak dişlere sahip olmayı kim istemez ki? Öyleyse karbonatla diş beyazlatma yöntemlerine geçmeden evvel dişleri sarartan faktörlere bakmak gerekir.

Diş sararmasının temel sebeplerinden biri hipotez edeceğiniz üzere ağız ve diş sıhhatine gereken özeni göstermemektir.Yediğimiz içtiğimiz besin ve meşrubatların enkazları ağız ve diş hijyeni bütün olarak sağlanmadığında dişlerde muhtelif kasvetlerle beraber sararmaya ve kirletilmeye yol açmaktadır.Boyayıcı özelliği olan meşrubatlar da zamanla diş renginin sararmasına, koyulaşmasına ve pislenmesine neden olmaktadır.Asitli meşrubatların tüketimi diş minesine hasar verdiği için dişlerde sararmaya yol açmaktadır.Asitli meşrubatların haricinde içerisinde kafein, tein gibi maddeler barındıran meşrubatlar da çay, kahve vb. dişlerde sararmaya neden olmaktadır.Tütün mahsulleri de tutunucu maddeler arasında yer aldığı için dişlerin ve diş aralarının sararmasına neden olmaktadır.Ağız yolu ile alınan bazı ilaç ve antibiyotik içerikli medikaller de dişlerde sararmaya neden olmaktadır.Bu cins boyayıcı ve tutunma özelliği olan mahsulleri harcadıktan sonra dişleri kesinlikle fırçalamak gerekir.Bunların haricindeki en temel nedenlerden biri de genetik özelliklerdir. Kemik ve diş yapısı nedeniyle doğuştan sarı tonlu dişlere sahip olan bireyler de bulunmaktadır.Karbonat İle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Görsel: Amazingwhitesmile

Dünyaca ünlü hekim Mehmet Öz dişleri konutta beyazlatabilmek için çok kolay bir yöntem öneriyor. Daha beyaz görünen dişlere sahip olmanın yolu her konutta bulunan iki malzemeyi karıştırarak olası; karbonat ve limon.

Bunun için gereksiniminiz olan tek şey taze bunalmış limon ve karbonat. İçeriğindeki katkı maddeleri sebebiyle konsantre limon suyu kullanmamanızda fayda var.

1 tatlı kaşığı karbonatın üzerine yarım limonun suyunu sıkın.
Limon suyu ve karbonatı iyice karıştırarak köpük haline getirin.
Hazırladığınız karışımı bir pamuk takviyeyi ile dişlerinize sürün.
Limonlu karbonat karışımını dişlerinizde bir iki dakika bekletin.
Daha sonra ağzınızı soğuk su ile çalkalayarak dişlerinizi asitten temizletmek için kesinlikle fırçalayın. 

Bu harekâttan sonra dişlerinizi fırçalamanız oldukça ehemmiyetli aksi takdirde limon ve karbonat karışımı suratından diş minesinde eskimeler alana gelebilir. Yeniden aynı nedenden karışımı ağzınızda çok fazla bekletmemeniz gerektiğini anımsatmakta fayda var.

Karbonatla diş beyazlatmadaki bir öteki yöntem ise; limon, zeytinyağı ve karbonatla yapılan karışım ile dişleri fırçalamak.

Yarım limon suyu, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra dişlerinizi her gün günde bir kez bu karışım ile fırçalayabilirsiniz.

Ehemmiyetli olan evvel sıradan fırçalamayı yapıp ardından diş fırçanızı bu karışıma daldırarak dişlerinizi fırçalamanız. Sonrasında kesinlikle bol su ile durulamanız gerekiyor.

Karbonat İle Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Görsel: Foreverdivina

Sararan dişlerinizi karbonatla beyazlatmanız için bir karışım daha var;

Birer çay kaşığı adaçayı öğütülmüş, tarçın ve karbonatı karıştırıp pak dişlerinizi bu karışımla fırçalayabilirsiniz. Kumpaslı kullanımda dişlerinizdeki beyazlaşma gözle görülür hale geleceği gibi bu harekâttan sonra ağzınızda güzel bir koku da kalacak. 

Karışım diş aralarına kaçtığı için bol suyla ağzınızı çalkalayarak arınabilirsiniz.

Yorum yapın