Flyboard Nedir? (Tarihi, Özellikleri, Parçaları)

Flyboard, son senelerin en gözde su cümbüşsi. Syat iterek güç üreten araç, adrenalin tutkunlarını uçuruyor, takla attırıyor, denize dalış yaptırıyor.

Flyboard Nedir? Tarihi, Özellikleri, Parçaları

Deniz üzerinde, bir hortumun ucunda havada uçan insanlar görmeye başladık. Havada taklalar atarak balıklama denize dalan ve süratle denizden çıkanlar herkesi imrendiriyor. Yeni bir deniz sporu vasıtayı olan flyboard, giderek yaygınlaşıyor. Tatil beldelerinin pahalı ve cümbüşlü oyuncağı flyboard, su sporlarına meraklı olan ve adrenalin tutkunu herkesin sınadığı bir araç. Dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşan bir cümbüş aleti olarak gelecek taahhüt ediyor. Su kayağı, jetski, snowboard ve akrobatik dalış gibi su sporlarının adrenalinini flyboardla yaşayabilirsiniz. Tarifi imkânsız duygulara yaşatan flyboard ile su üzerinde kayabilir, sürat yapabilir, balıklama dalış veya süratli çıkışlar yapabilirsiniz. Başka Bir Deyişle su üzerinde yapabileceğiniz tam sporları bir arada bulabileceğiniz bir araç. En yeni, en çağdaş ve cümbüşlü su vasıtayı olarak öğreniliyor. Yunuslarla yarışa hazırsanız yazımıza göz atabilirsiniz.


Tarihi

Flyboard, Fransız uçak mühendisi ve jetski dünya şampiyonu Franky R. Zabata tarafından 2012 seneyi sonbaharında tasarlandı. Kendi ismini taşıyan “Zabata Racing” isimli şirket ismi altında tescili alınarak üretilen flyboard, kısa sürede Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayıldı. Araç, 2012 Dünya Kayak Şampiyonası’nda ilk defa tanıtıldı. 2014 senesinde Dubai’de ilk kere Flyboard Dünya Kupası yarışları tertip edildi. Bu organizasyonla tek başına yapılabilen spor haline geldi. Flyboard, giderek yaygınlaşan yarışlar ve turnuvalarla hem spor hem de cümbüş vasıtayı olarak yükselişini sürdürüyor.

Özellikleri

Flyboard, syatıl basınçla püskürtülmesi sonucu kullanan insanı havalandırıyor veya denizin içinde ilerlemesini sağlıyor. Üstün hakimiyet ve hassas manevra hüneri sağlamak için tasarlanmış olan flyboradı kullanılması oldukça kolay. Sadece balansta durup bedeninizi ve ayaklarınızı senkronize olarak kullanmanız gerekiyor. Acemi ve profesyoneller için değişik modelleri bulunuyor.

Su yüzeyinden 15 metre yüksekliğe kadar çıkabilen flyboard, denge ve efor isteyen bir araç. Syatıl altında da 2,5 metre derinliğe inebiliyor. Şahsın beden ve ayak hareketlerine göre yönlendirilebiliyor. Ayaklara takılan “nozül” ismi verilen itme parçası, yüzde 90 oranında itme eforu sağlıyor. Kollara takılabilen nozüller ise, denge kurmanızı veya sabit durmanızı sağlayabilir. Elde edilen eforun yüzde 80’i ayakların altına veriliyor. Kollardaki nozül, balansta durmak için yüzde 20 oranında basınç uyguluyor.

İki değişik modelde üretiliyor. İlk modeli acemi kullanımlar için ideal. Bu versiyon, vasıtayı kullanmayı kolay bilmek, ayak ve beden dengesi ve meyilleri ile alakalı hareket özgürlüğü sağlıyor. İkinci model de daha profesyonel. Bu model, tamamen şahsın maharetlerine bağlı olarak hareket ve uçuş hassasiyeti sağlıyor. Adrenalin amaçlı, içgüdüsel idrak etme imkânı sunuyor. Ayrıca, syatıl içinde ve üstünde Yunus balığı gibi ilerleme veya hareketler yapma imkânı sağlıyor. Modellerle alakalı ek olarak şu bilgileri de verelim: Ağırlıklı olarak cümbüş için kullanılan Flyboard Sport isimli modeli, yeni başlayanlar için ideal bir model. Daha kolay bilme esnekliği sunuyor. Statik ayak tablası, yeni başlayanlara, daha üst spor modelinin olağanüstü yeteneğine alışmalarına destekçi oluyor. Aynı zamanda en ucuz flyboard modeli Flyboard Sport’tur. Flyboard Pro modeli ise, dünyanın her yerindeki en üst düzey sporcular tarafından performans avantajları için seçim edilen hidroflight su püskürten modelidir. Flyboardun kendi ekseninde 20 dereceye kadar dönmesine izin veren döner taban plakası sayesinde performans ve kabiliyetleri en yüksek seviyeye eriştirir.

Flyboardı kullanabilmek için yarım saatlik bir eğitim yeterli. Hatta eğitmen olmadan 1 saat içinde çok rahat kullanabilirsiniz. Tabi azıcık korkusuz olmanız gerekiyor. Performansınıza göre 1 ila 2 saat bu aleti kullanabilirsiniz.


Nasıl Çalışır?

Flyboard, deniz motosikleti veya jetski gibi deniz araçlarına bağlanan özel bir mekanizma ile çalışıyor. Deniz araçlarından sağlanan basınçlı su sayesinde havalanan flyboard, syatıl içinde ve üzerinde akrobatik hareketler yapmaya imkân sağlıyor. Hidro-itme eforu sayesinde kullanan şahısları havada, sabit veya syatıl içinde yakalayabilir, hareket ettirebilir. Gelişmiş tahrik sistemi sayesinde su akışını yüzde 32 daha güçlü ve doğrudan yönlendirebiliyor. Bazı modellerde hidrodinamik bereketlilik, ilk modellerine göre yüzde 35 gelişmiş. Her hareketi zamanında ve gerektiği gibi yapmak için tasarlanmış püskürtme ucu, modele göre çdenklilik gösterebiliyor.

Flyboard Parçaları

Flyboarddaki “güverte” ismi verilen PWC Personal Water Craft ve ayak botları, ana parçalardır. Hortum, hortum kelepçeleri, iletişim aparatları, pompa arabirimi, borular da öbür ehemmiyetli parçalardır. PWC, maksimum stabilite için geniş taban plakasıdır. Püskürtme uçlarının çapı, eforu, doğrultuyu ve açısı; PWC ile geçimli olarak optimize edilebilir. Öbür tüm parçalarla organize olarak çalışabilen, dönebilen ve kıvrılabilen özel hortumu ve iletişim sistemleri de ana parçalarla optimizedir. Türbin sistemi de, PWC gövdesinden syat püskürtür. Eğme ve bükme sistemi, PWC’nin kendi ekseninde dönmesine izin verir. Kullanıcıyı ilk hareket noktasına döndüren yay sisteminin eforu ayarlanabilir. Yay sistemi, ilk hareket noktasından sonra 0, 10 veya 20 derece açılı noktalara döndürebilir. Ayrıca; eğilme, takla atma, dönme gibi az ya da çok direnç isteyen ileriye ve geriye doğru manipülasyon hareketleri için havada sonsuz hakimiyet sağlama özelliği sağlar. Yeni kullananlar için dönme işlevini durduran bir dizi pim de bulunur. “Meme halkaları” ismi verilen alüminyum parça ise, syatıl basıncını ve eforunu artırmaya destekçi olur.

Flyboardın en ehemmiyetli parçalarından biri olan kumandası Electronic Management Kit – Elektromotor Kuvvet, biniciye PWC’nin gazını uzaktan kumanda etme imkânı kazandırır. İkinci bir şahsın PWC’yi hakimiyet etmesine gerek kalmaz. Havada ve su altında çalışabilir. Değişik itme eforu için 5 değişik seviyesi vardır. “Nozül” ismi verilen parça, hidroflight itme, uçma ve PWC’yi kullanım için süratli veya yavaş geçiş sağlar. Bir dakikadan daha az bir sürede geçiş yapılabilir. Nozüllere bağlı kablolu iletişim adaptörleri de vardır. Modele özgü çdenkli ayarları vardır. İtme ve uçma gücünü sağlayan ilk parçalardan biri olan çiftli fan, PWC’nin daha aktif çalışmasını sağlar. Fanlar, PWC’nin itme gücünü yüzde 30 ila 40 oranında artırır. Yakıt tüketimini de yüzde 20 ila 30 oranında eksiltir. Tam bu parçaları jetski veya su motorlarına bağlamak için de bu su araçlarının modellerine uygun iletişim aparatları bulunuyor.

Flyboard parçaları, basit usullerle 1 ila 2 saat içinde kurulabiliyor. Flyboard’ın püskürtme parçası hidroflight ile PWC ismi verilen tabla kolaylıkla birbirine monte edilebiliyor.


FlyboardAir Nedir?

FlyboardAir, Franky Zapata tarafından tasarlanan ve jet motorunun eforunu minimize ederek insanın uçmasını sağlayan yeni bir ürün. Şu ana kadar havada kendi yakıtıyla en uzun süre kalan ve en uzun mesafeyi uçabilen araçtır. Bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na giren inovatif bir tasarım. Bu ürün, henüz ticari olarak satışa sunulmadı. Şimdilik bazı gösterilerde kullanılabiliyor. Araç; 10 dakika havada kalabiliyor, 150 km sürate erişebiliyor, 4 dakika içinde 30 metre havalanabiliyor.


Bunların Öğreniyor Musunuz?

Flyboardın güç ve tork testleri, ölçümleri, Formula-1 araçlarında kullanılan yazılımlardan daha gelişmiş bir yazılımla yapılmış.
Flyboardı kişisel yetenek düzeyinize, seçiminize ve kullanım emelinize göre kişiselleştirebilirsiniz.
Flyboardda güvenle eğlenmek için can yeleği, kask veya gözlük gibi deniz aparatları kullanabilirsiniz.
Türkiye’nin ilk flyboard ekibi, 9-11 Haziran 2017 tarihlerinde Fransa’da tertip edilen Flyboard Dünya Kupası turnuvasına katıldı. Turnuvada Uğur Piro, 34. oldu.
Amerika’da yayınlanan “American’s Got Talent” isimli hüner programının 2015 sezonunda Damone Rippy isimli sörfçü, canlı yayında flyboard gösterisi sundu.
Flyboard, 120-140 kglık insanları dahi taşıyabiliyor.
18 yaşından küçük çocukların kullanmasına izin verilmiyor.
Flyboad kiralamak için İstanbul’da ve tatil beldelerine bazı merkezler bulunuyor. Standart bir flyboardı 15 dakika kullanmak için 250-300 lira arasında fiyat arz ediliyor.
Flyboard fiyatları, modeline göre 30 ila 40 bin lira arasında değişiyor.

Yorum yapın