Cilt Gençleştiren Maske Önerileri

Cilt Gençleştiren Maske Önerileri

Zaman geçtikçe, seneler ilerledikçe cildimiz de bizimle beraber ihtiyarlıyor. Cilt ihtiyarlaması esasta ikiye dağılıyor. Bunlardan biri ebeveynlerden geçen genetik özelliklere bağlı olan iç ihtiyarlama, öbürü ise etrafsal etkenlere bağlı olan dış ihtiyarlama. İç ihtiyarlama tamamen genetik etmenler ile alakalı olduğu için buna müdahale etmek ne yazık ki muhtemel değil ancak dış ihtiyarlamayı yavaşlatmak muhtemel.

Cildin erken ihtiyarlamasına neden olan etmenler nelerdir? 

Güneş; yaz aylarında sere serpe güneşlenmeden evvel bir kere daha düşünmelisiniz. Güneş bedenimizi D vitaminine doyurmak için harikulade bir kaynak olsa da cildimiz için oldukça tehlikeli. Bu nedenle kış aylarında dahi cilt yapınıza uygun bir güneş gözetici kullanmanız ve tehlikeli saatlerde güneşderi uzak durmanızda fayda var.

Solaryum; daha fazla bronzlaşmak ve bronzluğu gözetmek ismine cildinizi solaryum ışınlarına maruz vazgeçmeniz hem cildinizin çok erken ihtiyarlamasına neden olacak hem de cilt kanserine kadar varabilecek ciddi problemlere yol açacaktır.

Surat mimikleri; suratınızla yaptığınız her hareket cildinizin azıcık daha erken ihtiyarlamasına yol açıyor. Elbette mimiklerden tamamen bırakarak konuşmak muhtemel değil ancak muhtemel olduğunca mübalağalı mimik kullanmaktan sakınmanızda fayda var.

Sigara; hem iç uzuvlarınız hem de cildiniz için en büyük düşmanlardan biri de sigara. İçinize sürüklediğiniz ve dışarıdan maruz kaldığınız duman cildinizi ciddi anlamda ihtiyarlatırken renk bozuklukları, kirletilme gibi muhtelif cilt problemlerine de yol açıyor.

Stres; cildinizi erken ihtiyarlatan en güçlü etmenlerden biri de stres. Bu nedenle stresten muhtemel olduğunca uzak durmanızda fayda var.

İçki; fazla ölçüde harcanan içki cildin baş düşmanlarından. Muhtelif cilt problemlerine yol açtığı gibi, içki harcadıktan sonra şişen cildiniz içkinin tesiri geçtiğinde iniyor ve bu şişme-inme vakayı cildinizin ciddi anlamda kırışmasına neden oluyor.

Makyaj; gece yatmadan evvel makyajını arınmayanlardansanız bunu bir kere daha düşünün. Makyajla yatmak cildin hava almasını yasaklayıp gözenekleri tıkadığı için çok daha erken ihtiyarlamanıza neden oluyor.

Nem; şayet cildinizi kumpaslı olarak arınıp ıslatmıyorsanız erken ihtiyarlamaya davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Cildin daha elastik ve sıhhatli olması için kesinlikle kumpaslı olarak ıslatmanız gerekiyor.

Uyku; kumpassız uyku da cildin ihtiyarlamasına neden olan en ehemmiyetli etmenlerden. Ayrıca aralıksız aynı pozisyonda yatmak da cildin erken ihtiyarlamasına yol açıyor. Misalin aralıksız sağa dönüp uyuyorsanız cildinizi o bölgesi daha acele ihtiyarlıyor. Bunun önüne geçmek için uygulayabileceğiniz en sıhhatli yöntem sırt üstü yatmak.

Su; yeterli ölçüde su harcamıyorsanız cildinizi en ehemmiyetli gıdasından yoksun vazgeçiyorsunuz demektir. Bu da erken ihtiyarlamaya çıkardığınız davetiyelerden biridir.

Cilt Gençleştiren Bakım Teklifleri

Karbonat maskesi

2 yemek kaşığı karbonat 2 yemek kaşığı maden suyu 

Yapmanız gereken tek şey maden suyu ve karbonatı karıştırarak maske kıvamına getirmek ve arınılmış cildinize uygulamak. 5 dk. bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Karbonat antibakteriyel bir malzeme olduğu için bu maske cildinizi pakler ve iltihaplı sivilce meselelerinin önüne geçer. Bununla beraber cildinizi sıkılaştırarak daha genç görünmenize takviyeci olur.

Salatalık maskesi 

½ salatalık 2 yemek kaşığı limon suyu 

Salatalık ve limon suyunu blenderdan geçirerek homojen bir kıvam elde edin. Arınılmış cildinize sürdükten sonra 15-20 dk bekleyip suratınızı soğuk su ile durulamanız yeterli.

Salatalık cildin nem balansını gözetmenize takviyeci olur. Limon anti bakteriyel özelliği sayesinde cildinizi pakler. 

Domates maskesi

Bu maske için lüzumunuz olan tek şey birkaç dilim domates. Domates dilimlerini arınılmış cildinize yerleştirin ve 15-20 dk. bekletin. Daha sonra suratınızı ılık su ile durulayın. Domatesin içerisinde bulunan maddeler cildinizin daha genç görünmesine takviyeci olur.

Patates maskesi

1 adet patates 3 yemek kaşığı limon suyu 

Patatesi rendeledikten sonra limon suyu ile karıştırıp bu maskeyi arınılmış cildinize uygulayın. 15-20 dk bekledikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Patates cilt kirlerinin giderilmesine ve cildin erken kırışmasını yasaklamaya takviyeci olur.

Pirinç maskesi

1 yemek kaşığı pirinç 1 yemek kaşığı süt 1 yemek kaşığı bal 

Pirinci haşladıktan sonra suyunu süzün ve ısıttığınız süt ve bal ile karıştırın. Homojen bir karışım elde ettikten sonra arınılmış cildinize uygulayın. 15 dk bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bu maske cilt kirlerinin giderilmesine, cildin ıslatılmasına ve gözeneklerin sıkılaşmasına takviyeci olur.

Yorum yapın