“Bi’ Şey Olmaz ya!” Deyip Arabanız Çalışırken Benzin Alma Hatasına Düşerseniz Başınıza Neler Gelebilir?

Ancak çok sıcak ya da soğuk ülkelerde motoru durdurmadan da benzin alındığı öğreniliyor. Hatta Formula 1 yarışlarında da pit stop esnasında yarışçılar otomobillerini durdurmadan benzin alıyor.

Evet, çalışan otomobile benzin alınabiliyor. Ancak, bu vaziyet zamandan tasarruf, otomobilin içinin soğumasını ya da ısınmasını yasaklama gibi vaziyetleri sağlasa da büyük meselelere neden olabiliyor.

Peki, nedir bu büyük meseleler? Araba çalışırken benzin alırsak ne olur?

benzinci

Bu vaziyette olabilecek en makûs senaryo, çok olasılık da olsa yangın çıkması olabilir. Bu cins yangınların misalleri ender ancak alttaki videoda da gördüğünüz gibi yaşanabiliyor.

Azıcık daha ayrıntılı anlatmak gerekirse bu yangın şu nedenlerden çıkıyor:

akan benzin

Otomobilinizin ambarı dolmaya başladığında çevreye yakıt buğuları dağılır. Çalışan arabalar büyük ölçüde ısı ve elektrik üretir. Buğular ısıya ya da elektriğe temas ettiğinde tutuşabilir ve yangına neden olabilir.

Elbette, benzin pompalarında güvenlik tedbiri olarak otomatik durdurma özelliği var ancak videoda da gördüğünüz gibi benzinin dökülmesi, ambardan taşması gibi vaziyetler suratından da yangın çıkabiliyor.

Benzin alırken çıkan yangınların nedeni de sabit elektriktir.

benzin alan adam

Bedende bulunan sabit elektrik de yakıt buğusunu alevlendirerek yangına neden olabilir. Çok çok ender de olsa bu olasılığa karşı, özellikle de yurt dışında self-servis benzin istasyonlarındaki insanlar için benzin almadan evvel bedenindeki sabit elektriği boşaltması için bir yere değmesi öneriliyor.

Vasıta çalışırken benzin almanın neden olduğu öteki bazı meseleler de otomobilin benzin göstergesinin, benzin şamandırasının ya da buji gibi bazı parçalarının bozulması olarak öne çıkıyor.

Netice olarak akışkan haldeyken alevlenmesi güç olsa da buğu halinde olan benzin -43 derecede dahi alevlenebiliyor. Bu surattan sürücülerin benzin istasyonundayken çok dikkatli olmasını ve benzin alırken otomobilin motorunu kesinlikle durdurmasını öneriyoruz.

Kaynaklar: J.D. Power, Owings Auto

Yorum yapın