Aliexpress satıcısı olmak ve mikro ihracat kapsamında satış operasyonları

Aliexpress, Türkiye pazarında e-ticaret yapanlara e-ihracat olanağı sunuyor ve satıcılara yurtdışına satış yapma olanağı sağlıyor. Aliexpress’te satış yapmak için lüzumlu belgeler, kayıt süreci, kurul oranları hakkında merak edilen suallerin yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

İşletme açmak lüzumlu mu?

Aliexpress mağazası açmak için temel koşul bir firmanız olması. Müracaat için yüklemeniz gereken belgeler:

Vergi LevhasıTicari Sicil Gazetesi Ltd ve A.Ş. için – birey firmalarında istenmezTicari Faaliyet Evrakı Ltd ve A.Ş. için – birey firmalarında istenmezİmza Sirküleri noterden temin edilmelidir.

Bu dokümanları ve istenilen bilgileri noksansız bir biçimde doldurarak Aliexpress’te satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Aliexpress üzerinden yapılan satışların vergisu baskın gidişatı

Yurtdışına yapılan satışlar için Katma Değer Vergisi hesaplanmaz satışlarınız üzerinden 3 ayda bir geçici vergi ödenmektir. Yurtdışına yapılan bir satış olduğundan geçici vergide ek teşvikler bulunmaktadır. Aliexpress üzerinde satmak üzere almış olduğunuz mahsullere ödediğiniz Katma Değer Vergisi ler içinde elektronik ticaret gümrük tebliği ve faturalar ile beraber iade müracaatında bulunabilirsiniz.

AliExpress’te Mağaza Açmak

AliExpress’te mağaza açmak oldukça kolay ve süratli bir operasyondur.

AliExpress Türkiye sitesindeki kayıt sayfasına giderek AliExpress’e Katılın alternatifine tıklamalısınız. Ardından vergi mükellefi olunan ülke tercihini yapıp e-posta doğrulama adımını bitirmelisiniz.

Sonrasında işletme, irtibat ve banka bilgilerinizi girmeli ve müracaatınızı yapmalısınız. Birkaç günlük onay sürecinin ardından mağazanız açılmış olacaktır.

Yorum yapın