Toyota’nın Müşterilerinin Bilgilerini Herkese Açık Olarak ‘Sakladığı’ Ortaya Çıktı

Türkiye’de en çok seçim edilen otomotiv markalarından bir tanesi olan Toyota ile ilgili kavgalı bir gelişme yaşandı. Toyota’nın bazı alıcılarına ait bilgileri, senelerce hiçbir gözetmesi olmayan bir veritabanında gizlediği ortaya çıktı. Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Toyota yetkilileri, veritabanının yanlış yapılandırılması sebebiyle böyle bir mesele yaşandığını duyurdu.

Toyota’nın yaptığı açıklamalara göre 2.15 milyon alıcıya ait bilgiler, bugüne kadar korunmadı. Bu bilgiler, 6 Kasım 2013 ila 17 Nisan 2023 tarihleri arasına içeriyordu. Vasıtalardaki bilgi cümbüş ekranından kaynaklanan bu güvenlik zafiyeti, Toyota sahiplerinin konumlarına ve öteki bilgi-cümbüş bilgilerine ulaşımı sarih hale getirdi.

Sualin kaynağı açıklandı: Toyota’nın bilgi-cümbüş sistemi

Toyota güvenlik zafiyeti

Toyota’nın açıklamasına göre G-BOOK olarak adlandırılan bilgi-cümbüş sistemine ait veritabanı, yanlışlıkla herkese sarih şekilde yapılandırıldı ve bu da kullanıcı bilgilerine teknik olarak herkesin ulaşabilmesine yol açtı. Bu arada; kullanıcılara ait fertsel bilgilere ek olarak taşıtlara ait şasi numaraları ile GPS bilgilerinin de aynı veritabanında olduğunu belirtelim.

“Toyota sahibiyim. Ne yapmalıyım?”

Şayet haberimizin başında belirttiğimiz tarihler arasında bir Toyota taşıtınız olduysa veya hali hazırda Toyota kullanıyorsanız, kaygılanmanız gereken bir vaziyet söz mevzusu değil. Zira Toyota, G-BOOK sistemini özellikle de Japonya iç pazarı için oluşturdu. Hali hazırda Türkiye’de satılan modellerde zati böyle bir sistem bulunmuyor. Ayrıca bulunsa dahi Toyota, güvenlik zafiyetini tespit ettikten sonra gerekli çalışmaları yaptı ve veritabanına dışarıdan ulaşımı engelledi

Yorum yapın