Tesla’dan İki Yeni Model Geliyor: ‘Uzaya Gönderilen Araba’ Roadster, Yine Ertelendi

Elektrikli araba dünyasının ehemmiyetli temsilcilerinden Tesla, geçtiğimiz gün bir aktiflik asıllaştırdı. Firma hissedarları ile yapılan bu normal aktifliğe katılan CEO Elon Musk, markanın geleceğe yönelik tasarıları ile alakalı açıklamalarda bulundu. Musk, Tesla’nın iki yeni araba üzerinde çalıştığını duyurdu. Elon Musk, konuyla alakalı açıklamalarında “Yeni bir ürün geliştirdiğimizi vurgulamak istiyorum.” dedi. Ayrıca Elon Musk, bir süredir gündemde olan Roadster ile alakalı da konuştu.

Aslına bakacak olursak Elon Musk tarafından yapılan açıklamalar çok da sürpriz olmadı. Çünkü firma, mart ayında hakikatleştirdiği başka bir faallikte zati bu iki araba ile alakalı bir görsel paylaşmıştı. Elon Musk’ın bugün yaptığı açıklama, geçmişte yapılan açıklamaların devamı niteliğindeydi.

Muhtemelen uygun fiyatlı modeller olarak karşımıza çıkacaklar!

Tesla

*Tesla’nın mart ayındaki faallikte gösterdiği resim. Sağda, üstü kapalı iki model bulunuyor.

Yine de Elon Musk, kartlarını sarih oynamadı. “Ürünlerin tasarımı da yapım teknikleri de sektörde mevcut olan her şeyden çok daha üstün.” ifadelerini kullanan CEO, hakikatleştirdikleri buluşmanın bir lansman olmadığını anımsattı. Musk’a göre her iki vasıta için de özel bir lansman asıllaştırılacak. O aktiflik, vasıtalarla alakalı tüm bilgileri ortaya koyacak. Ancak konuyla alakalı bazı varsayımlar şimdiden mevcut.

Tesla’nın mart ayında gösterdiği resimde bulunan arabalardan bir tanesi minibüs veya MPV tarzındayken, öbürü ise oldukça minik ve sedan ya da hatchback havası var. İşte bu vaziyet, Elon Musk’ın ima ettiği taşıtlardan bir tanesinin yıllardır dillendirilen “Model 2” isimli hatchback olabileceğini düşündürüyor. Bu taşıtın 25 bin dolar bandında fiyatlanıp markanın en ucuz arabayı olarak piyasaya sürülmesi planlanıyor. Öteki model ile alakalı öğrenilen hiçbir şey yok. Elon Musk’a göre her iki model de piyasaya sürüldüğünde, Tesla’nın yıllık yapım kapasitesi 5 milyon etrafına yükselecek.

Tesla Roadster imali ise ertelendi!

tesla roadster

Elon Musk’ın hissedarlar karşısında değindiği mevzulardan bir tanesi de yıllardır konuşulan ancak bir cinsli seri imale geçemeyen Roadster’di. “Bu bir vaat değil ancak umuyorum ki gelecek yıl imale başlayacağız.” ifadelerini kullanan Elon Musk, taşıtın bir defa daha ertelendiğini duyurmuş oldu. Bu arada; Elon Musk, bu vasıtayı neden önemsemediklerini de açıkladı. Yapılan açıklamaya göre ikinci nesil Tesla Roadster, pahalı bir araba olacağı için firmanın karlılığını çok da etkilemeyecek. Bu da Model 3, Model Y ve Model S gibi vasıtalarla alakalı tasarıların öncelikli olmasına yol açıyor ve hal böyle olunca, Roadster imali ertelenip duruyor.

Yorum yapın