Otomobil Satışlarından Toplam Kaç Milyar TL ÖTV Toplandığı Belli Oldu

Türkiye, otomotiv sektöründe eşi eşi görülmemiş bir vaziyetle karşı karşıya. Sıfır vasıta maliyetlerinin tavan yaptığı yarıyılda, aynı zamanda satışlar açısından tarihin en iyi günleri de geride kalıyor. Sıfır araba satışlarında patlama yaşanırken, ikinci el arabalar da tabir yerindeyse “kapanın elinde kalıyor“. Bu vaziyet en çok da devletin işine yarıyor. Neden mi? Her sıfır araba satışı, devletin kasasına ÖTV olarak geri dönüyor.

Hal böyleyken mevzuyla alakalı dikkat çekici bir büyüme yaşandı. Otomotiv sektörünün nabzını tutan EBS Danışmanlık, 2023’ün ilk dört ayında bir araya gelen ÖTV ölçüyü ile alakalı bilgilerini açıkladı. Paylaşılan sayılar, Hazine’de suratların güldüğünü gözler önüne seriyor. Çünkü ÖTV kazançları, geçtiğimiz senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 176 çoğalış gösterdi. Üstelik devlet, sene sonu için tanımladığı hipotezi ÖTV hedefinin yüzde 44 gibi bir kısmını yalnızca 4 ayda topladı.

İşte devletin kasasına giren devasa paranın gösterildiği o sansasyonel tablo!

2023 toplanan ötv

Yukarıyadaki tabloyu maddeler halinde Türkçeye çevirelim:

Nisan ayında 28 milyar 302 milyon 487 bin TL ÖTV toplandı. 2023’ün tamamında bir araya gelen ÖTV, 90 milyar 113 milyon 584 bin TL‘ye erişti. Nisan 2022’de 11 milyar 71 milyon 910 bin TL ÖTV bir araya gelmişti. Ay bazında senelik çoğalış yüzde 155,62. 2022’nin ilk dört ayında bir araya gelen ÖTV, 32 milyar 584 milyon 403 bin TL olarak kaydedilmişti. İlk dört ayda senelik bazdaki başkalaşım yüzde 176,55 oldu.

EBS Danışmanlık’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait bilgileri kullanarak oluşturduğu istatistik, EBS Danışmanlık’tan Erol Şahin tarafından değerlendirildi. “Yaşasın ÖTV!” diyen Şahin, şu ifadeleri kullandı: Senenin ilk 4 ayında tüm vergi kazançlarının %10,4’ü otomotivden alınan ÖTV’den oluştu. Pazar %58 gelişirken ÖTV kazancı %176 arkasıydı. Sene sonu hedefi olan 203 milyarın şimdiden %44’ü yakalamış vaziyette. Unutmayın, bundan sonra hem hedef hem de vergi çoğalacaktır!

Otomotiv sektöründen bir araya gelen tüm vergiler ise bundan katbekat yüksek!

otomotivde vergi

Otomotiv sektörüyle alakalı açıklamalarda bulunan Gazeteci Emre Özpeynirci, oldukça sert bir değerlendirme yaptı. Sektörün yalnızca ÖTV’den ibaret olmadığını söyleyen Özpeynirci, Katma Değer Vergisi, ilave gümrük vergileri ve mazottan bir araya gelen vergilerin de unutulmaması gerektiğini söyledi. Emre Özpeynirci çok da haksız değildi.

Emre Özpeynirci’nin mevzuyla alakalı açıklaması şöyle:

Yorum yapın